Pády, ktoré sú typické pre ľudí vo vyššom veku, sa nemusia končiť tragicky. Náraz môžu zmierniť pevné a zdravé kosti. Seniori sa však o kostrovú sústavu musia starať viac ako mladí ľudia.
Vápnik je minerálna látka, ktorá sa v periodickej sústave prvkov označuje skratkou Ca. Spomínaný minerál sa zúčastňuje na stavbe kostí, ale aj zubov. Podieľa sa na prenose nervových vzruchov a práci svalov. Zaujímavá sa javí aj jeho schopnosť regulovať zrážanie krvi. Nedostatok vápnika, tiež označovaného ako kalcium, sa prejavuje silnou svalovou ochabnutosťou. Starší človek trpí bolesťami svalov, ťažšie sa mu hýbe, prosto, bolí ho celý človek.
Nízke hladiny kalcia sa podpisujú aj na bolestiach chrbta, tvorbe zlomenín a vzniku choroby zvanej osteoporóza, choroba riedkych kostí. Vyššie množstva vápnika sa neukladajú v tele, organizmus ich vylúči. Odporúčaná denná dávka vápnika pre ľudí nad 65 rokov je 1500 mg.
Kde nájdeme najviac vápnika a ako pomáha ?
V prípade, že si radi pochutnávate na chutnom makovom koláči, rozhodli ste sa správne. Mak patrí totiž medzi potraviny, v ktorých je najväčšie množstvo vápnika, a to napriek tomu, že ide o rastlinný produkt. V tesnom závese za makom sa nachádzajú najmä mliečne výrobky, ktorým dominujú syry. Zatiaľ čo mak obsahuje približne 12,5 gramu vápnika na jeden kg hmotnosti potraviny, niektoré druhy syrov sú na tom podobne.
Hovorí sa, že najlepším zdrojom vápnika sú predovšetkým živočíšne potraviny, pričom tie rastlinné v tomto smere príliš nevynikajú. Opak je však pravdou. Kto by napríklad povedal, že chutný osviežujúci pomaranč sa môže pochváliť vysokou dávkou uvedenej minerálnej látky? Pomaranč totiž obsahuje približne 400 – 700 mg vápnika na kg. Vhodnou voľbou na doplnenie kalcia je aj mrkva, rajčiny, hlávkový šalát, cibuľa, zelený hrášok, zemiaky, ale napríklad aj jablká, ktoré majú okolo 50 mg vápnika na kg hmotnosti.
Keď vápniku pomáha vitamín D
Zo živočíšnych zdrojov sa priemerným množstvom vápnika chváli aj plnotučné mlieko, rybacina, kuracie mäso, tvaroh, jogurty a slepačie vajcia. Bielok obsahuje nižšie množstvo vápnika, žĺtok až 1,3 – 1,4 gramu na kilogram potraviny. Na to, aby ľudské telo dokázalo lepšie využiť uvedenú minerálnu látku je potrebná kľúčová vec, na ktorú často starší ľudia zabúdajú. Vápnik sa vstrebáva do kostí, čím ich posilňuje, spevňuje a chráni, najmä vďaka vitamínu D. Nedostatok vitamínu D spôsobuje u starších ľudí problémy s rednutím kostí, ale jeho nízke hladiny vyvolávajú u seniorov poruchy nálad v podobe depresií a úzkosti.
Vitamín D si dokáže ľudské telo vytvoriť samo, na čo stačí krátky pobyt na slnku po dobu aspoň tridsiatich minút denne. Dopĺňať si ho môžeme aj vo forme stravy, a to napríklad konzumáciou mastných rýb ako losos, sleď. Déčko je vo veľkom množstve aj vo vaječnom žĺtku, oleji z treščej pečene a hubách.
Pravidelný pohyb
Nedostatok fyzickej aktivity, strava chudobná na prospešné látky, vápnik v nedohľadne – to všetko sú dôvody, pre ktoré naše kosti strácajú svoju pevnosť. Ak k tomu pridáme ďalšie faktory ako fajčenie či vyhýbanie sa slnečným lúčom, nábeh na osteoporózu je na svete. Ako teda napraviť hriechy súčasného životného štýlu a vyhnúť sa tak zbytočným zraneniam?
Vápnik si telo nedokáže vytvoriť samo
Na preventívny boj proti osteoporóze pritom ani nepotrebujeme žiadne zbrane ťažkého kalibru. Stačí pravidelné cvičenie (ktoré je samo o sebe riešením mnohých fyzických aj psychických problémov, nie iba prevenciou proti „rednutiu“ kostí), prísun vitamínu D z momentálne všadeprítomných slnečných lúčov, zbavenie sa cigariet, no najmä dostatok spomínaného vápnika. Ten si telo nedokáže na rozdiel od mnohých iných látok vytvoriť samo, a tak mu ho musíme dodávať v podobe zdravých potravín.
Vláknina pre pevné kosti
Jablká, listová zelenina, horká čokoláda, ryby, vajcia by nemali chýbať v jedálnom lístku starších ľudí.Rozpustná vláknina, ktorá sa nachádza v hojnom množstve v jablkách, spomaľuje vstrebávanie glukózy do tela. Jablká sa tiež chvália rôznymi vitamínmi a minerálmi, pričom najcennejšie z nich sú vitamín C, draslík a antioxidanty. Vitamín C pomáha posilňovať imunitu, potláča infekcie a draslík si poradí s nepríjemnými kŕčmi. Vajcia, bielko, poskytuje cenné proteíny, ktoré sú dôležité pre zachovanie svalovej hmoty seniorov, pričom žĺtok sa cení najmä pre obsah lecitínu potrebného pre správne fungovanie mozgu. Zvládanie stresu je s vajíčkami o čosi ľahšie, nakoľko majú celý rad vitamínov B, vrátane vitamínu B12, ktorého majú seniori nedostatok. Pokiaľ milujete čokoládu, v ktorej by malo byť minimálne 50 % kakaa v sušine, ste na správnej ceste za zdravím. Horká čokoláda je plná antioxidantov, ktoré nielen u starších ľudí pomáhajú pri predchádzaní infarktu, znižujú riziko mozgovej príhody či krvný tlak. Účinky antioxidantov sa z čokolády strácajú, ak sa do nej pri výrobe primiešava mlieko alebo smotana.
Osteoporóza najrozšírenejšie civilizačné ochorenie
Osteoporóza je ochorenie kostného tkaniva vyznačujúce sa úbytkom kostnej hmoty, a tým zvýšenej lámavosti kostí. Patrí celosvetovo k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam 21. storočia. Lekári ju diagnostikujú približne každej tretej žene a šiestemu mužovi a má jednoznačne stúpajúcu tendenciu. Napriek tomu, že o jej priebehu veľakrát nevieme, patrí k závažným ochoreniam pohybového aparátu.
Je dôležité podotknúť, že osteoporóza patrí k liečiteľným ochoreniam. Úspešnosť budúcej liečby sa skrýva vo včasnej diagnostike a v ochote pacienta akceptovať a dodržiavať rady lekára.Prevencia osteoporózy má v oddialení jej nástupu veľký význam hlavne preto, že najúčinnejšie spôsoby, ako jej predchádzať, máme každý vo svojich rukách. Na to, aby si kosti zachovali svoju pevnosť a pružnosť, je potrebné ich pravidelne zaťažovať. Strava a pohyb pomôžu v oddialení osteoporózy.
Či máme osteoporózu určí lekár. Vyšetrenie hustoty kostného tkaniva prebieha neinvazívne a pacienta nijako nebolí. Lekár dokáže potvrdiť ochorenie na základe analýzy röntgenového snímku a laboratórnym vyšetrením moču a krvi. Presné výsledky a preskúmanie hustoty kostného tkaniva robia lekári pomocou počítačov. Rozvoj, priebeh, štádium či ústup ochorenia tak vedia podrobne dokumentovať a kontrolovať. Podstatnejšou časťou diagnostiky však býva zisťovanie príčiny vzniku a rozvoja osteoporózy.
Liečba je dôležitá
V prípade potvrdenia sekundárnych spúšťačov ochorenia, t.j. po diagnostikovaní iných ochorení, vďaka ktorým k rozvoju osteoporózy došlo, je liečba zameraná v prvom rade na tieto, a v druhom rade na liečenie stavu osteoporózy. Na zlepšenie jej stavu je veľmi potrebný čas a systematické dodržiavanie pokynov lekára. Prvé výsledky je možné pozorovať približne za rok neprerušovanej liečby. Pacienti často sabotujú úspešnosť liečby nedostatočným či nepravidelným užívaním liekov, neochotou zmeniť stravovacie návyky a úplným vyhýbaním sa fyzickému pohybu.
Zdroj foto: pixabay.com