Advent je u susedov tento rok netradičný

 

Vianočné trhy boli u našich susedov vždy čarovné a neopakovateľné. Konali sa takmer v každom meste, mnohé z nich navštevovali aj Slováci a aj v zahraničí boli považované za jedinečné. Tento rok sú však iné.

V Nemecku s kuriozitou

Kvôli celosvetovej pandémii Nemecko muselo v tomto roku zrušiť až 3 000 vianočných trhov. Patrí medzi nich i trh na námestí Gendarmenmarkt v Berlíne i najstarší nemecký vianočný trh v Norimbergu, ale i našimi turistami často navštevovaný Striezelmarkt v Drážďanoch s tradičnou drážďanskou štólou.

Platia prísne obmedzenia okrem povinných rúšok, minimálne 1,5 metrové rozostupy medzi návštevníkmi a na mnohých miestach sa treba dopredu zaregistrovať.

V Berlíne a Mníchove

Ponuka v Berlíne, hlavnom meste Nemecka, kde sa v minulom roku konalo na rôznych miestach až 60 adventných trhov je tentokrát veľmi skromná. Tradičné adventné trhy prebiehajú iba v bývalej východnej časti mesta na námestí Alexanderplatz, na Postupimskom námestí alebo pred Berlínskou radnicou. Stánkov je však tomto roku oveľa menej, aj ponuka je skromnejšia.

Mníchov sa predstavuje iba so skromným adventným trhom. Bavorská metropola povolila stánky s rozostupmi 5-10 metrov a obmedzenie sa týka aj konzumácie alkoholu. Radikálnejšie opatrenia prijali v Lipsku, kde na trhoch úplne zakázali predaj jedla i pitia.

V Landshute kuriozita

Ale Nemci sú vynaliezaví. S obmedzeniami sa kuriózne vysporiadali v bavorskom meste Landshut. Tam sa môžete prejsť po adventnom trhu autom.

Majiteľ jednej z miestnych reštaurácií Patrik Schmidt prišiel s nápadom, ako zabezpečiť pre návštevníkov bezpečnú návštevu stánkov na adventnom trhu.

Jednotlivé stánky umiestnili tak, aby sa medzi nimi dalo prejsť autom a návštevníci si mohli vychutnať sviatočné dobroty, či nápoje bez toho, aby museli vystúpiť z auta. Dokonca si môžu nakúpiť aj ozdobné predmetmi. Cez okno auta vám predajú teplé i studené jedlo, na svoje si prídu i tí najmenší.

Ponuku si nedokážu vynachváliť zákazníci, ktorí tu, aspoň na niekoľko minút zabudnú na každodenné starosti a zažijú, i keď trochu netradične, pravú vianočnú atmosféru, ale ja predajcovia, ktorí môžu konečne ponúkať svoj tovar.

Netradične aj v Brne

V juhomoravskej metropole sa kvôli koronavírovým opatreniam musia návštevníci tento rok obísť bez stánkov s jedlo a pitím. Trhovníci ponúkajú návštevníkom na námestí Slobody, na Dominikánskom námestí, Zelnom trhu a na Výstavisku remeselný tovar a darčekové predmety.

Návštevníci sa však vynašli, stretávajú sa s priateľmi a mnohí majú so sebou termosku s čajom alebo punčom. Zaujímavosťou je, že vianočné trhy trvajú až do 5.januára.

Na  budapeštianskom Vörösmartyho námestí

V Budapešti len krásna výzdoba

Aj v Maďarsku je tohtoročný advent výrazne ovplyvnený pandémiou koronavírusu.Na známom budapeštianskom Vörösmartyho námestí sa tento rok mal uskutočniť už 22. ročník vianočných trhov, ktoré sa konajú v rámci tamojšieho zimného festivalu.

Podujatie patrilo v uplynulých rokoch medzi desať najkrajších európskych vianočných trhov. Okrem nespočetných stánkov s potravinami a predajcov remesiel si tu návštevníci mohli každý deň vychutnať koncerty rôznych maďarských kapiel.

V tomto roku iba sviatočná výzdoba a veľký vianočný strom pripomínajú, že je čas adventu. Námestie je nezvyčajne vyľudnené.

Aj trhy pred Bazilikou sv. Štefana patrili k najobľúbenejším v meste. Tohtoročné podujatie s názvom Advent Bazilika sa konajú pod mottom Advent nádeje. Pred bazilikou, na námestí Sv. Štefana stojí krásne ozdobený 12 metrov vysoký vianočný strom. Na schodoch chrámu je postavený betlehem a veľký adventný veniec.

V Győri ruské kolo a klzisko

Vianočný trh, ako sme ho poznali v minulosti, chýba v tomto roku aj v Győri, kam často chodili aj návštevníci z Slovenska. Nechýba však mohutný vianočný strom a krásna výzdoba historického centra.

V pešej zóne sú stánky, najmä však s výrobkami remeselníkov. Atrakciou je veľké (ruské) kolo, vysoké viac ako 50 m odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto. Nielen tí najmladší sa tešia na malé, ľadové klzisko. Pohyb na čerstvom vzduchu dobre padne v tejto nie veľmi veselej dobe.

Treba len veriť, že o rok sa už všetko vráti do normálnych koľají a nič nebude brániť tomu, aby sa mestá u susedov vrátili k svojím tradičným adventným trhom, ktoré radi navštevovali aj Slováci a obdivoval ich aj celý svet.