Ako funguje mRNA Vakcína

Ktoré známe osobnosti sa nechajú zaočkovať? Čo si myslí o očkovaní primátor Bratislavy Matúš Vallo alebo prezidentka Zuzana Čaputová? Všetko o očkovaní, čo potrebujete vedieť.

Magistrát hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava pripravil pre senior „Očkovacie noviny“, v ktorých prináša informácie o očkovaní ako takom a tiež o jeho priebehu v mestských zariadeniach. Nájdete v nich aj názory známych osobností na tému očkovania.

Tieto noviny sú primárne zasielané do mestských zariadení pre seniorov, no môžu byť užitočné aj pre Vás a Vašich známych.

 

Jednoducho povedané, mRNA je nosič genetickej inštrukcie. Alebo inak je to návod, pomocou ktorého si naše telo dokáže vytvoriť jednu časť vírusu. Konkrétne ide o ten charakteristický výbežok koronavírusu, ktorý vidíte na každej jeho grafike alebo ilustrácii. Výbežok sa volá spike protein (S-proteín), nachádza sa na obale koronavírusu a práve vďaka nemu dokáže vírus vstupovať do ľudských buniek.

Vďaka návodu, ktorý sa nachádza v mRNA vakcíne, si koronavírus molekuly mRNA S-proteín protilátky bunka povrchové bielkoviny mRNA vakcína naše telo dokáže samo vytvoriť túto časť vírusu. Imunitný systém ho následne rozpozná ako cudzí prvok v našom tele a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Vďaka „tréningu”, ktoré si naše telo vyskúša na týchto neškodných S-proteínoch, sa staneme odolnými voči skutočnému koronavírusu.

mRNA vakcíny predstavujú nový typ vakcín. A to je možno jeden z dôvodov, prečo majú niektorí ľudia z tejto technológie obavy. mRNA vakcíny však nie sú úplne nové, v skutočnosti sa skúmajú už niekoľko rokov v súvislosti s inými ochoreniami a boli už opakovane použité v klinických skúšaniach.

Na princípe mRNA sú založené vakcíny od spoločnosti Pfizer/ BioNTech a Moderna s registráciou v Európskej únii. Registrácia vakcíny proti COVID-19 v EÚ zaručuje, že vakcína spĺňa také isté vysoké štandardy na bezpečnosť, kvalitu a účinnosť, čo sa potvrdzuje v praxi pri očkovaní, ktoré už prebieha v mnohých krajinách sveta.

Zdroj: očkovacie noviny Magistrátu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava „Spoločne proti Covidu“ 

Očkovacie noviny „Spoločne proti Covidu“ Magistrátu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava si môžte prečítať aj tu: