Ako súvisí boľavé srdce s koronavírusom?

Ak ste kardiovaskulárny pacient, alebo máte v rodine člena, ktorý sa lieči na choroby ciev a srdca, určite si prečítajte tieto odporúčania.

Slováci trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami viac ako ľudia v iných krajinách Európy. Nakoľko ide o veľmi veľkú skupinu obyvateľov, kardiológ a primár interného oddelenia MUDr. Marek Pytliak PhD. radí, ako by sa mali kardiovaskulárni pacienti správať a na čo by mali dbať v súvislosti s pandémiou vírusu COVID-19.

Známe fakty o koronavíruse

Na úvod si pripomeňme najdôležitejšie aj známe fakty týkajúce sa koronavírusu. Ochorenie COVID-19 sa prejavuje horúčkou, kašľom, dýchavicou, zápalom pľúc a v prípade komplikácií sa môže skončiť úmrtím pacienta.

Prenáša sa kvapôčkovou cestou a jeho inkubačný čas je 2 – 14 dní.

80 % prípadov prebehne ako ľahšia viróza s kašľom, s vyšším vekom stúpa riziko úmrtia. Najrizikovejší sú pacienti nad 80 rokov, u ktorých je smrtnosť (pomer úmrtí na ochorenie k potvrdeným ochoreniam) takmer 20 %.

Štatistiky hovoria, že úmrtia na COVID-19 sú najčastejšie práve u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. Kým pacient bez pridruženej choroby má riziko úmrtia na COVID-19 na úrovni 0,9 %, u pacientov s chronickým ochorením dýchacích ciest je toto riziko približne 8,0 % a u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením je riziko úmrtia takmer 14 %.

Ako by sa v čase pandémie mali správať pacienti s kardiovaskulárnym ochorením?

Tu sú zásady na ktoré by mali pamätať:

Nepanikárte. COVID-19 je respiračné ochorenie čiastočne podobné svojim priebehom chrípke. Chrípka si len v tomto roku vyžiadala približne 20x viac pacientov, ako koronavírus. Na druhej strane, ide o nový vírus s doposiaľ nie úplne objasnenou biológiou a správaním, takže opatrnosť je namieste. Ako sa vraví, radšej sa trochu báť, ako sa veľmi zľaknúť.

Ak ste vy alebo niekto, s kým ste v úzkom kontakte, neprišli do styku s osobou s COVID-19 alebo s osobou, ktorá sa pohybovala na rizikových miestach nákazy, nemusíte sa báť. Aj v prípade kašľa či horúčky pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou „iba“ o bežnú nádchu, chrípku či iné respiračné ochorenia, ktoré sú na 90 % vírusového pôvodu.

Samozrejme, u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením môžu byť aj tieto ochorenia potenciálne nebezpečné, preto ak nezaberajú bežné symptomatické lieky (antipyretiká, antiflogistiká, polyvitaminózna liečba), najskôr telefonicky kontaktujte svojho praktického lekára.

Zaveďte v rozumnej miere samokontrolu svojho zdravotného stavu. Merajte si pravidelne krvný tlak, hodnoty pulzu, telesnú hmotnosť, ak máte cukrovku, tak aj glykémiu, a pridajte k tomu pravidelné kontroly telesnej teploty. Vyhýbajte sa návštevám zdravotníckych zariadení, ktoré sú potenciálne nebezpečné miesto.

Ak potrebujete iba predpísať lieky, kontaktujte svojho lekára telefonicky. V súčasnosti je možné lieky predpísať aj elektronicky a môžete si ich vyzdvihnúť v ktorejkoľvek lekárni.

Častejšie si umývajte ruky a začnite používať dezinfekčný gél. Ak sa Váš stav rapídne zhorší, je potrebné kontaktovať rýchlu záchrannú pomoc.

Denne si kontrolujte telesnú hmotnosť a tlak

Pacientom s chronickým srdcovým zlyhávaním pri náhlom vzostupe hmotnosti v priebehu niekoľkých dní je potrebné navýšiť dávku diuretík, ak napriek tomu dochádza k progresívnemu zvyšovaniu hmotnosti, kontaktujte svojho kardiológa, najprv telefonicky.

Pri rozvoji dýchavice si zároveň pravidelne merajte telesnú teplotu. Pacienti s hypertenziou (vysokým tlakom) by si mali pravidelne merať tlak. Pri jeho opakovaných výstupoch je možné po dohovore s ošetrujúcim lekárom (najskôr telefonickom) navýšiť dávky liekov proti vysokému tlaku, zároveň dbať na nefarmakologické postupy (nesoliť, prijímať dostatok minerálov a podobne).

Niektoré príznaky COVID-19 sa podobajú zhoršeniu kardiovaskulárneho ochorenia (dýchavica, únava).

Ak ste neboli v úzkom kontakte s osobou, ktorá by mohla byť infikovaná novým koronavírusom, alebo vy sami ste neboli v zahraničí (a najmä v krajinách s vysokým výskytom COVID-19), bude to skôr zhoršenie srdcového ochorenia. Ak ste v takomto kontakte boli, a pridruží sa aj zvýšená teplota alebo horúčka, kontaktuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a riaďte sa jeho pokynmi.

Zdroj foto: pixabay.com