České „hviezdy“ moderného umenia a príbeh povojnovej architektúry v SNG


Slovenská národná galéria pripravila dve nové mimoriadne výstavy, ktorými odkazuje na výročie rozdelenia Československa, ale najmä na život a umenie v spoločnej a neskôr v rozdelenej republike.

Hvězdy/Česká moderna

Výstavami Hvězdy/Česká moderna zo súkromných zbierok a Architektúra 58-89, galéria vzdáva hold českým zakladateľom moderného umenia a zároveň približuje dramatický príbeh českého povojnového staviteľstva.
Zo súkromných zbierok je prezentovaná tvorba šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov a zakladateľov moderného umenia – Františka Kupku, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a Toyen.

Emil Filla: Sochařka v atelieru
 (Sochařka), 1946. Súkromná zbierka

Zakladatelia moderného umenia

František Kupka stál pri vzniku abstraktného maliarstva, Emil Filla uvádzal do českého umenia kubizmus, ktorému sa venoval takmer celý život, Antonín Procházka zas hľadal jeho domáci, trochu primitivizujúci variant, Jan Zrzavý prišiel so subjektívnou víziou snových krajín, František Foltýn po sociálnej – košickej perióde objavoval vo Francúzsku kúzlo nefiguratívneho prejavu a napokon, „snívajúca rebelka“ Toyen dobýva neznáme priestory imaginácie.

Antonín Procházka: Zátiší s ovocem a kyticí. 1929. Súkromná zbierka

Svojou tvorbou otvárali novú etapu dejín modernej civilizácie a kultúry, definovali miesto a funkciu umenia v demokratickej spoločnosti medzivojnovej republiky,“ hovorí kurátorka výstavy Katarína Bajcurová. Všetci spolu, a každý inak, významným spôsobom formovali podobu českej a európskej moderny a avantgardy prvej polovice 20. storočia.Českí umelci od začiatku storočia pohotovo a presvedčivo reagovali na striedanie jednotlivých tendencií v umení a v niektorých prípadoch ich dokázali predpovedať i spoluutvárať v európskom a svetovom kontexte.
Výstava potrvá do 14. januára 2024.

Jan Zrzavý: Lodi. 1934. Súkromná zbierka

Architektúra 58-89

Druhá výstava Architektúra 58-89 rúca predsudky o staviteľstve tejto doby a vracia im patričnú úctu“. Ide o autorskú audiovizuálnu inštaláciu Vladimira 518, Ondřeja Anděru a Davida Vrbíka. Originálnym spôsobom pracuje s dobovými fotografiami či 3D modelmi kľúčových povojnových stavieb realizovaných na území niekdajšieho Československa. Po úspešnom uvedení v CAMP Praha a Czech Center New York môžu priaznivci umenia vidieť túto výstavu aj v Bratislave. Výstava, nadväzujúca na doposiaľ najrozsiahlejšiu rovnomennú publikáciu o českej predrevolučnej architektúre z rokov 1958 až 1989, bude prístupná do 29. októbra.

Výstava Architektúra 58-89 vznikla v spolupráci s Českým centrom Bratislava a Veľvyslanectvom Českej republiky na Slovensku.
Kurátorka výstavy Hvězdy / Česká moderna zo súkromných zbierok: Katarína Bajcurová │ odborná spolupráca: Karel Srp
Kurátor výstavy Architektúra 58-89: Vladimir 518

Zdroj, Foto: SNG
Úvodné foto: Emil Filla: Zátiší na stole. 1929. Súkromná zbierka