Propagátori modernej výživy hovoria o super potravine. Znižuje zlý cholesterol v krvi, pomáha pri trávení a vylučovaní a na rozdiel od kaka neobsahuje škodlivú látku methylxantin.
Nie v každej rodine mali kedysi na čokoládu, a tak deťom občas podstrčili na cmúľanie sladký karobový lusk, ktorý sa jej chuťou podobá. Svätému Jánovi pomáhal karob prežiť na jeho 40-dňovej púti.
Čo je karob?
Karob, “svätojánsky chlieb“ alebo „chlieb svätého Jána“ alebo rohovník obecný, teda strom na ktorom rastie karob (lat. ceratonia siliqua), sa vyskytuje pri Stredozemnom mori aj na Ďalekom východe, no aj u nás je už dlho (ne)známou pochúťkou.
Sú to zelené plody a po odkvitnutí zarodia v podobe zelených strukov podobajúcich sa na fazuľové, ktoré zhnednú. Sú však o čosi väčšie, neraz dlhé až 30 cm s malými tvrdými a nejedlými semiačkami vo vnútri. Po vysušení sa pomelú na prášok podobný kakau.
Názov vraj pochádza z gréckeho keration, teda roh, lebo struky majú naozaj podobný tvar. Ako dozrievajú, mení sa ich farba na hnedú a napokon až čiernu. Vtedy sú vhodné na konzumáciu. Nie však semiačka, ale samotné struky. Prášok z nich má skladkastú chuť a po opražení chuťou jemne pripomína kakao.
Čierne zlato
Biblická legenda hovorí, že karob zachránil pred hladom Svätého Jána Baptistu počas jeho života v púšti. Odtiaľ aj prezývka karobu – svätojánsky chlieb.
Na Cypre o ňom hovoria ako čiernom zlate. Už stáročia ide totiž o významný exportný artikel tohto ostrova, o čom svedčí napríklad aj zachovaný sklad v archeologickom parku v bývalom hlavnom meste Pafos.
Nespôsobuje alergie
Naši predkovia vedeli plody prírody dokonale využívať. Karob k nim patrí. Rozbory prezrádzajú, že obsah prírodných cukrov, vláknin i železa má vyšší ako kakao. Obsahuje aj horčík, draslík železo, mangám chróm a meď.
V porovnaní s kakaom má vyšší obsah vápnika, menej tuku a kalórií. Dopriať si ho môžu aj alergici na kakao. Vďaka 40 g vlákniny na 100 g znižuje zlý cholesterol v krvi.
Pomáha pri trávení a vylučovaní. Do karobových výrobkov sa nemusí pridávať ani cukor, ani tuk. Karob je sám o sebe sladký a chutný. Kakao obsahuje malé množstvo methylxantinu, čo je škodlivá látka, ktorú karob neobsahuje.
V pečive ho od kakaa nerozoznáte, má menej tuku a kalórií a chuťou sa mu aj podobá. A tak nečudo, že rýchlo začal byť populárny ako jeho náhradka. Samozrejme aj vďaka nižšej cene.
V obchodoch so zdravou výživou po ňom radi siahajú aj cukrovkári, lebo môže v dezertoch nahradiť cukor. Je vhodný aj pre deti, karob totiž nespôsobuje alergie, takže nápoj z neho alebo sirup možno ponúknuť aj najmenším.
Nemal by chýbať v komore
Výrobcovia potravín našli už množstvo rôznych využití karobu. Napríklad tzv. guma z neho (zahustený sirup) sa v potravinárstve využíva pri výrobe sladkostí ako stabilizátor, emulgátor a zahusťovadlo.
Netreba sa však spoliehať na potravinárov. Karobové výrobky môžu nájsť bohaté uplatnenie v každej domácnosti. Pastou možno nahradiť napríklad presladenú nutellu, čokoládu či čokoládový krém, alebo potrieť ňou palacinky. Ak zatúžite po nejakej pochúťke, polejte si karobovým sirupom tvaroh alebo ricottu. Dá sa však použiť aj pri výrobe cukroviniek, dezertov, zmrzliny, nápojov, koktejlov, nátierok či, omáčok.
Na váženie zlata
Spomínali sme, že semienka zo strukov rohovníka nie sú jedlé, predsa však boli v minulosti mimoriadne užitočné. Keďže sú všetky rovnaké veľkosťou i hmotnosťou (0,2 g), používali sa na váženie zlata, perál či drahých kameňov. Tak údajne vzniklo kedysi dávno slovo karát.
Vyskúšajte a upečte:
Do 0,5 l kefíru pridajte trochu trstinového cukru, 3 poháre špaldovej múky, 2-3 lyžice rastlinného oleja, 2 lyžičky karobu, hrozienka, oriešky. Cesto vylejete na vymastený a posypaný plech ( môžete použiť na posyp kokos) a pečte 35-40 minút na 175 stupňov. Dobrú chuť!
Strom rohovníka na jar.