Dva zámky, ktoré sa oplatí vidieť

Spravte si jednoduchý výlet do Rakúska a Maďarska. Navštívte Zámok Halbturn, Esterházyho kaštieľ vo Fertőde a mestečko bocianov Rust.

Oba zámky patrili až do roku 1921 Maďarsku.

Dnes je zámok Halbturn považovaný za jednu z najcennejších historických pamiatok Rakúska a Esterházyho skvost vo Fertőde sa tituluje ako „najpompéznejší barokovo-rokokový kaštieľ Maďarska“.

Príjemnou bodkou výletu bude mestečko bocianov a lahodných vín – Rust.

Prvou zastávkou je barokový klenot – zámok HALBTURN z roku 1711. Mária Terézia ho neskôr darovala svojej najobľúbenejšej dcére Márii Kristíne ako svadobný dar. Okrem prehliadky zámku a anglického parku navštívime aj výstavu „Tajomný Orient“ so 600 vzácnymi exponátmi.

Po prehliadke sa premiestnime na druhý koniec Neziderského jazera, kde na nás čaká „maďarský Versailles“ – kaštieľ Esterházyovcov vo FERTŐDE, najpompéznejší barokovo-rokokový kaštieľ Maďarska (UNESCO).

Nedávno bol po nákladnej rekonštrukcii opäť sprístupnený verejnosti s možnosťou prezrieť si sály s bohatou zlatou výzdobou, nástenné maľby, nábytok s gobelínovou výzdobou, zbierku porcelánu a ďalšie exponáty dokazujúce bohatstvo a rušný život tunajšej vysokej šľachty.

Spoločná prehliadka, po ktorej bude čas aj na prechádzku v krásnom francúzskom parku.

Voľno na obed v neďalekej typickej maďarskej čárde, kde ochutnáme niektorú z miestnych špecialít.

Poslednou zastávkou cesty je RUST –najmenšie mesto v Rakúsku z roku 1317. Prezrieme si pamiatkovo chránené historické jadro a po prehliadke je možnosť dať si pohár dobrého vína v niektorej z miestnych vinoték.

 

 

Interiér Esterházyho kaštieľa vo Fertőde v Maďarsku. Zdroj foto: elit travel
Zámok Halbturn sa považuje za jednu z najcennejších historických pamiatok Rakúska. Zdroj foto: elit travel