František Kupka, najdrahší český maliar

Tento rok si pripomíname 150 rokov od narodenia geniálneho maliara 20. storočia. Jeho diela vystavujú popredné svetové galérie, a keď sa náhodou niektorý z Kupkových obrazov dostane do predaja, jeho ceny atakujú rekordy.

Vyberme sa po stopách grafika, ilustrátora a jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva, Františka Kupku.

Tvoril aj 80-ročný

František Kupka sa narodil 23. septembra 1871 v Opočne, meste vo východných Čechách, do rodiny úradníka. Bol najstarší z piatich detí. Vyrastal v mestečku menom Dobruška v Orlických horách a vyučil sa remeslu ako sedlár.

Nakoniec ho však jeho talent zaviedol na maliarske školy do Prahy a Viedne. Odtiaľ išiel, ako vtedy bolo zvykom, na skusy do Paríža.

František Kupka, Balada (Radosti života), 1901

Väčšinu života potom prežil medzi Prahou a Parížom, kde učil na umeleckých školách. Za svoj život namaľoval stovky diel, ktoré mali úspech a nazbierali mnoho ocenení. Kupka je považovaný za jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva.

Najskôr jeho obrazy vychádzali z reality a dokonale ju opisovali, ale postupom času sa tvary stávali menej a menej presné, až sa nakoniec jeho dielo premenilo na čistú abstrakciu.

Ako zlom v umení je považovaný jeho obraz Amorfa, Dvoubarevná fuga z roku 1912.

František Kupka zomrel 24. júna 1957 vo veku 85 rokov v Paríži, kde je tiež pochovaný.

Opočno. FOTO: Ladislav Renner, CzechTourism

Kupkove najdrahšie obrazy

Najdrahším obrazom Františka Kupku predaným v aukcii v Českej republike sa vlani stal obraz Divertimento II, ktorý bol vydražený za viac ako 90 miliónov českých korún. Avšak nejde o najdrahšie Kupkovo dielo na svete.

Kupkovo dielo Divertimento II sa v Česku vydražilo za viac ako 90 miliónov českých korún.

Pomyselné prvé miesto aktuálne drží Kupkov obraz Tryskání II z roku 1923, za ktoré v tomto roku jeho kupec vo Veľkej Británii zaplatil 231 miliónov českých korún.

Najdrahší Kupkov obraz Tryskání II z roku 1923 sa predal za 231 miliónov českých korún.

Zaujímavý príbeh má jeho najznámejší obraz, o ktorom už bola zmienka – Amorfa. Dvoubarevná fuga.

Znázorňuje červené a modré obrazce ohraničené elipsovitými čiarami na čiernom a bielom pozadí. Kupka vraj k tvarom na obraze dospel, keď sledoval svoju nevlastnú dcéru Andrée, ako sa hrá s loptou, a obraz tak stvárňuje pohyb obsiahnutý v tejto hre. Ide o jeden z prvých abstraktných obrazov vôbec, a teda priekopnícku prácu abstraktného umenia.

Olejomaľba na plátne s rozmermi 211 × 220 cm bola prvýkrát vystavená na parížskom Jesennom salóne v roku 1912. Dnes ju vlastní Národná galéria v Prahe a môžete ju vidieť pri prehliadke Veľtržného paláca.

Amfora. Dvoubarevná fuga (1912) Františka Kupku je zlomovým dielom modernej maľby.

Vážený vo Francúzsku uctievaný v Česku

Kupka, ktorý žil v Paríži má dnes v modernej parížskej štvrti La Défense dom s obrovským nápisom Kupka. Francúzi si ho veľmi vážia a jeho meno vyslovujú po francúzsky ako Francois Kupka, no on sa nikdy neprestal cítiť Čechom.

Za prvej svetovej vojny bol jednou z hybných síl československých légií vo Francúzsku, navrhoval legionárom uniformy, štandardy, sám sa tiež aktívne zúčastnil na bojoch.

To mu za druhej svetovej vojny u nemeckých okupantov na popularite nepridalo, preto sa uchýlil do rodného kraja svojej ženy Eugénie, s ktorou sa oženil v roku 1910, do mestečka Beugency na Loire.

Dar rodnej Dobruške

Manželka Eugénie do Dobrušky priniesla už za prvej republiky ako dar Kupkov akvarel Skaly v Bretani, no Františkovi sa podarilo do Dobrušky prísť až po druhej svetovej vojne. Vtedy priviezol portrét svojho otca Václava, ktorý chcel mať vystavený na radnici, kde jeho otec úradoval.

Podarilo sa to pre rôzne prekážky až po vyše polstoročí (v 50. rokoch Kupku považovali za predstaviteľa buržoázneho paumenia, radnica slúžila ako sklad) – a dnes je portrét presne tam, kde ho slávny František chcel mať. Aj s listom, kde o tom píše. Rarita, ktorú v žiadnom inom svetovom múzeu nenájdete.

Museum Kampa, Sovovy mlyny._FOTO: ©Prague City Tourism, www.prague.eu

Najväčšia súkromná kolekcia Františka Kupku

Ak sa vyberiete do Musea Kampa v centre Prahy, tu sa stretnete z najväčšou kolekciou diel Františka Kupku, ktoré patria k najdôležitejším častiam zbierky tohto múzea.

V 50-tych rokoch minulého storočia objavila tvorbu Františka Kupku a okamžite vycítila jeho potenciál Čecho-američanka Meda Mládková, zberateľka a mecenáška umenia, ktorá sa na začiatku septembra dožila neuveriteľných 102. rokov.

S Kupkom sa spriatelila a postupne zozbierala najväčšiu súkromnú kolekciu jeho diel na svete. Kolekcia, ktorá má dnes nevyčísliteľnú hodnotu obsahuje 215 malieb, štúdii a kresieb.

Vďaka daru Medy Mládkovej je v majetku hlavného mesta Prahy a v dlhodobej správe Múzea Kampa, ktoré na brehu Vltavy vybudovala Meda a spravuje ho nadácia Jana a Medy Mládkových.

Stála expozícia v siedmich kapitolách chronologicky predstavuje Kupkovu tvorbu od polovice 90. rokov 19. storočia až k dielam 50. rokov 20. storočia. Názorne tak môžete sledovať jednotlivé fázy Kupkovho umeleckého vývoja.

Ďalšie diela v rámci Českej republiky vlastní Národná galéria v Prahe. Kupkove obrazy bývali aj v zbierkach Pražského hradu, ale prvý komunistický prezident sa ich začiatkom 50. rokov 20. storočia zbavil ako umelecky nevhodných.

Je dobre, že diela neboli zničené, ale len „upratané“ do depozitárov práve Národnej galérie.

Viac inšpirácií na výlety do Českej republiky nájdete na www.kudyznudy.cz

Zdroj: CzechTourism
Zdroj foto: CzechTourism, wikipedia