Kam na výlet s Ľadovým expresom?

Ideálny tip na sobotný výlet. Až do 1. septembra sa môžete každú sobotu vybrať Ľadovým expresom z Košíc do Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Turistický vlak Ľadový expres premáva zo železničnej stanice v Košiciach do železničnej stanice Dobšinská ľadová jaskyňa a späť .

Nástup, resp. výstup je možný aj v staniciach (zastávkach): Kysak, Margecany, Dedinky a Stratená.

V Slovenskom raji sa ocitnete za necelé dve hodiny, kde okrem najnavštevovanejšej atrakcie Slovenského raja Dobšinskej ľadovej jaskyne, môžete využiť čas, šesť hodín do odchodu spiatočného vlaku na návštevu aj iných častí tohto národného parku.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Keď vystúpite z vlaku v Dobšinskej ľadovej jaskyni k parkovisku pri jaskyni vedie náučný chodník Mokrade Hnilca. Má len cca 500 metrov, ale veľa sa dozviete z informačných tabúľ s množstvom informácií o rieke Hnilec, mokradiach a rašeliniskách, vtákoch, motýľoch, lužných lesoch, kvetoch a rastlinkách.

Viac informácií o možných výletoch nádete tu.

Pri parkovisku je informačné centrum s mapami, knihami a prospektami a niekoľko stánkov so suvenírmi a bufet. Od parkoviska k jaskyni vedie modro značený turistický chodník s prevýšením viac ako 130 metrov a cesta trvá pri pomalej chôdzi skoro hodinu.

Ceny lístkov a odchody

Trať pri obci Stratená (neďaleko stanice Dobšinská Ľadová Jaskyňa).

Cena jednosmerného lístka pre dospelých je 5 eur. Deti od 3 do 18 rokov, seniori nad 62 rokov, držitelia preukazu ŤZP a ich sprievodcovia platia 3 eurá.

Deti do 3 rokov cestujú zdarma, avšak bez nároku na miesto.

Vstupenky si môžete kúpiť online, však najneskôr 30 minút pred odchodom vlaku, alebo v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48, v Košiciach v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00, v sobotu od 10:00 do 15:00 hod.

V prípade voľných kapacít vo vlaku, je možné si vstupenku zakúpiť priamo vo vlaku u personálu, avšak bez nároku na miesto na sedenie. Prednosť majú cestujúci, ktorí si lístok kúpili v predpredaji.

Odchody vlakov nájdete tu.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa je neopakovateľná a v tohtoročnom teplom lete dobre padne ochladenie. Teplota je tu pod nulou, treba sa teplo obliecť.

Prehliadka trvá 30 – 40 minút a aj tu, ako v Antarktíde, sa ľad topí. Je ho však stále dosť a to, že je jaskyňa jedinečná, dokazuje množstvo návštevníkov. Ľadový tunel, rôzne ľadové útvary, stĺpy, sneh ako v zime. Jednoducho, neopakovateľný zážitok.

Zaujímavosti o Dobšinskej ľadovej jaskyni

  • Národná prírodná pamiatka a od roku 2000 aj prírodné dedičstvo UNESCO
  • Jedna z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete
  • Jedna z prvých elektricky osvetlených jaskýň na svete (od r.1887)
  • Jedna z najvýznamnejších zimovísk netopierov (12 druhov) v strednej Európe
  • Objem ľadu 110 100 m3
  • Dĺžka jaskyne 1491 m, z toho sprístupnených je 515 m
  • Teplota v zaľadnených častiach sa drží celý rok pod nulou, len v auguste sa v niektorých miestach dvíha na +0,2 °C
  • Je unikátna vzhľadom na nadmorskú výšku, všetky známe Európske jaskyne majú zaľadnené časti vo vyšších nadmorských výškach
  • Do 50. rokov 20. storočia v nej prevádzkovali verejné korčuľovanie
Náučný chodník Mokrade Hnilca.