Kráľovské venné mestá: Dvůr Králové nad Labem

FOTO: Dvůr Králové nad Labem – námestie T. G. Masaryka

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto kedysi patrili českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Mestské múzeum so stálou expozíciou vianočných ozdôb.

Dvůr Králové nad Labem

Starobylé venné mesto českých kráľovien, Dvůr Králové nad Labem, sa rozprestiera v malebnom údolí horného toku rieky Labe.

Objavíte tu krásnu prírodu, množstvo historických pamiatok aj možnosť športového i kultúrneho vyžitia.

Prehliadku mesta začneme na námestí T. G. Masaryka, kde vás zaujme krásna renesančná budova Starej radnice z roku 1572, ale aj Mariánske súsošie a fontána so sochou Záboja.

Ak navštívite kostol sv. Jána Krstiteľa, dozviete sa, že práve tu Václav Hanka našiel Rukopis kráľovodvorský, vraj najstarší česky písaný text so 14 piesňami z 13. storočia, ktorý „rozhýbal “ české dejiny.

Chcete okúsiť Vianoce počas celého roka? Navštívte mestské múzeum so stálou expozíciou vianočných ozdôb. Zistíte, ako sa výroba ozdôb vyvíjala po desaťročia, a v múzeu sa môžete vydať po stopách minulosti mesta, alebo sa zoznámiť s históriou textilného priemyslu na Královédvorsku. Nezabudnite navštíviť aj ojedinelú expozíciu textilnej tlače.

Cyklomúzeum.

Nuda vás rozhodne nečaká ani v Safari Parku Dvůr Králové

Záhrada s dlhoročnou históriou patrí k najvýznamnejším chovateľom afrických zvierat. Ako jediná vám ponúka možnosť prejsť sa v letných mesiacoch vlastným vozidlom, upraveným safaribusom alebo safaritruckom, Africkým a Levím safari medzi voľne vypustenými zvieratami.

Po celý rok môžete navštíviť množstvo pavilónov, aj nový pavilón tučniakov.

Priaznivcov minerálov a drahých kameňov nadchne Galéria minerálov. Môžete si prezrieť viac ako 5 000 exponátov z českých lokalít aj z celého sveta.

Mesto a jeho okolie sú pretkané trasami pre pešiu turistiku aj cykloturistiku. Na trase proti prúdu rieky Labe leží najkrajšia priehrada v Čechách Les Kráľovstvo.

Značkované trasy vás zavedú aj na najvyššie miesto Podkrkonošia – vrchol Zvičina. Pokiaľ sa vydáte naopak po prúde rieky, po pár kilometroch vás upúta barokový Areál Žireč s bylinkovou záhradou, kaviarňou a cyklomúzeom.

Súťažná otázka číslo 1: Koľko rokov uplynulo od nálezu Rukopisu kráľovodvorského?
a) 205
b) 158
c) 258

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 24.októbra 2022.