Kráľovské venné mestá: Mělník

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest (Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto) kedysi patrilo českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

——————————————————————————————-

Mělník, mesto vína, leží severne od Prahy na sútoku riek Labe a Vltavy. Vínnej réve sa na slnečných stráňach v okolí mesta darilo od pradávna, takže začiatky jej pestovania sú spojené už s počiatkami kresťanstva.

Na historickom námestí Mieru nájdete sklenenú dosku v krajine znázorňujúcu pôvodnú studňu, z ktorej v dávnych dobách miestni čerpali vodu.

Studňa je dokonca zapísaná v českej Guinessovej knihe rekordov. Je totiž najširšou českou stredovekou studňou s priemerom 4,5 m.

Ako bola veľká, si môžete predstaviť podľa kolies, ktoré sa od skleneného poklopu rozpínajú po ploche námestia.

Okolo námestia sú rozprestreté krásne meštianske domy, na ktorých nájdete aj domové znamenie – napríklad U Zlatého baránka, U Čierneho koníčka alebo U Zlatého hrozna, radnice a bývalý kapucínsky kláštor.

Mělník, Skala Čertove hlavy.

V múzeu vinárstvo aj historické kočíky

Regionálne múzeum sídli v kapucínskom kláštore a okrem expozície histórie mesta a miestnej prírody tu nájdete aj expozíciu venovanú vinárstvu a historickým kočíkom.

Posedieť môžete štýlovo v kaviarni, ktorá je súčasťou múzea. Časť expozície vinárstva je umiestnená v pôvodných stredovekých pivniciach z 2. polovice 14. storočia.

Tajomná krypta s kostnicou

Pod chrámom sv. Petra a Pavla je ukrytá tajomná krypta s kostnicou. Tu sú úhľadne usporiadané kosti tisícok ľudí. Z kostí sú vystavané obrazy kotvy, kríža a srdca – symbolov viery, nádeje a lásky.

Zaujímavou návštevou je mělnický zámok, ktorý bol postavený tak, aby bol z neho výhľad na okolité vinice, sútok Labe a Vltavy aj posvätnú horu Říp.

Pri dobrej viditeľnosti dohliadnete až do Českého stredohoria s Milešovkou, ale aj na Prahu, Ještěd a na kraj K. H. Máchu s Bezdězom.

Z Mělníka sa môžete na bicykli vydať do Zooparku Zelčín, alebo ďalej po diaľkovej cyklotrase Labský chodník.

Viac informácií nájdete tu: www.ticmelnik.cz


Súťažná otázka číslo 5: V akej výške sa nachádza ochodza vyhliadkovej veže chrámu sv. Petra a Pavla?

a) 40 m
b) 37 m
c) 30 m

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 3.novembra 2022.