Príspevok na rekondičné pobyty sa zvýši na 100 Eur pre 14 tisíc seniorov

red.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš oznámil zmeny vo vyplácaní stoeurového príspevku pre seniorov. Ako uviedol, suma príspevku na rekondičné pobyty ostáva nezmenená, ale dostane ich tento rok štrnásťtisíc ľudí. Doteraz malo nárok len 7 500 dôchodcov.

Uvedenú sumu si prerozdelia organizácie, ktoré rezort práce zazmluvnil ešte v roku 2023 a sú realizátorom dotovaných pobytov pre dôchodcov SR. Konkrétne sa jedná o Konfederáciu odborových zväzov SR, Odborový zväz potravinárov a Jednotu dôchodcov na Slovensku.
Po ukončení riadnej súťaže na výber ubytovacích zariadení pre rok 2024 bude súťaž vyhlásená v najbližších dňoch. Až po jej ukončení budú pripravené dotačné poukazy na pobyty, prerozdelené na jednotlivé hotelové zariadenia a spustí sa predaj. Všetky informácie budú následne zverejnené na www.sorea.sk, www.kozsr.sk, na sociálnych sieťach i v médiách.

Pobyty, ktorých sa týka príspevok, trvajú šesť dní, teda päť nocí a zahŕňajú dvanásť procedúr. V pobyte je zahrnutá celodenná strava a procedúry nemôžu byť ďaleko od ubytovania. Na výber bude 16 kúpeľov. Dôležité je, nepomýliť si kúpeľnú liečbu dotovanú zdravotnou poisťovňou a rekondičné pobyty podporované príspevkom vo výške 100 eur zo strany ministerstva práce. Ide o dve rozdielne dotácie .

A ako sa dá dostať k pobytom?

Jedna z možností je navštíviť webové stránky hotelovej siete SOREA (jednotlivých hotelov), tam si vyhľadať pobyt, a pozrieť si, či hotel ponúka aj rekondičný pobyt pre seniorov. V ponuke SOREA v najbližších dňoch nájde osobitnú kapitolu, kde je ponuka rekondičných pobytov, ktoré sú dotované z MPSVR. To isté v prípade kúpeľov alebo iných rekreačných zariadení, ktoré sú zazmluvnené prostredníctvom Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) alebo Konfederácie odborových zväzov. Predseda JDS Michal Kotian dodal, že ich združenie už pripravilo výber zariadení, do ktorých budú môcť členovia aj nečlenovia JDS chodiť.

Kritériá pre výber zariadení na rekondičné pobyty seniorov

Senior nemusí o 100 eur žiadať, príspevok je už zahrnutý v cene pobytu. JDS zverejní všetky kúpele, ktoré ponúkajú zľavnené pobyty. Ceny budú uvedené už so zľavou.

Seniori sa o zvýhodnených rekondičných pobytoch dozvedia na weboch kúpeľov či hotelov

Ministerstvo práce podpisuje zmluvy s vybranými organizáciami, ktorých povinnosťou je preukázať schopnosť zabezpečiť rekondičné pobyty minimálne pre 2500 seniorov. Minulý rok ministerstvo zazmluvnilo tri organizácie, a to Jednotu dôchodcov na Slovensku, Konfederáciu odborových zväzov (KOZ) a Odborový zväz potravinárov. „Mechanizmus je nastavený tak, že zmluvné organizácie priamo oslovujú konkrétnych poskytovateľov rekondičných pobytov. Môžu to byť kúpele, rekreačné zariadenia alebo hotely,“ vysvetlil B. Ondruš. Priamo z existujúcej ponuky pobytov si tak dôchodcovia vyberú ten, ktorý je dotovaný a teda lacnejší o sto eur oproti cenníkovej cene.

ZdrojFoto: pixabay.com, pexels.com