Rakúsky Krems pozýva fajnšmekrov umenia

Na snímke Štátna galéria Dolného Rakúska – Landesgalerie Niederösterreich. FOTO: Raffael F. Lehner

Štátna galéria Dolného Rakúska Krems Kunstmeile (Umelecká míľa) je jedinečná kultúrna oblasť v čarovnom súmestí mesta Krems-Stein.

Ponúka rozsiahlu a sofistikovanú škálu kultúry s veľkým počtom múzeí, galérií, umeleckých a hudobných festivalov. Rozprestiera sa v pešej vzdialenosti 1,6 km (= 1 míľa) od Minoritenplatzu v historickom starom meste cez Museumsplatz až po Dominikanerplatz v centre mesta Krems.

V spolupráci s výstavňou sieňou Kunstmeile Krems ponúkame našim čitateľom, ktorí by mali záujem navštíviť túto kultúrnu oblasť zadarmo 5 vstupeniek pre dve osoby, každú v hodnote 30 eur. Stačí, ak nám napíšte do redakcie vivasenior@vivasenior.sk.

Pohľad do výstavných priestorov „Isolde Maria Joham“. FOTO: Raffael F. Lehner

V srdci centrálneho múzejného námestia sa nachádza najmladšia a najväčšia výstavná sieň Kunstmeile Krems.

Chiharu Shiota: The key in the hand.

Štátna galéria Dolného Rakúska Landesgalerie Niederösterreich leží len 5 minút chôdze od lodnej stanice Krems-Stein a Dunaja, kam sa doplavíte po Dunaji z Viedne, či z Bratislavy.

Je dynamickým výstavným priestorom pre rakúskych umelcov a javiskom pre výnimočné umelecké poklady spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Ponúka 3000 m² priestoru na meniace sa výstavy. Cieľom novovymenovanej umeleckej riaditeľky Gerdy Ridler je vytvoriť z Landesgalerie Niederösterreich jednu z najlepších múzeí umenia v Rakúsku.

Vystavuje 90-ročná umelkyňa Isolde Maria Joham

Začiatkom apríla sprístupnili v Landesgalerie Niederösterreich výstavu neobyčajnej umelkyne Isolde Maria Joham, ktorá v tomto roku 2022 oslávi 90. narodeniny. Je priekopníčkou sklárskeho umenia a vášnivou maliarkou, jednou z najvýznamnejších súčasných rakúskych umelcov .

Jej rôznorodá umelecká tvorba nebola na očiach verejnosti a umelkyňa až na jeseň 2021 získala ocenenie za výtvarné umenie od spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

V monumentálnych, hyperrealistických obrazoch rieši zložitý vzťah človeka, prírody a techniky.

Vzhľadom na súčasnú klimatickú krízu a rýchly technologický rozvoj sú jej diela aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Isolde Maria Joham: Cool. 2004. Foto: Christoph Fuchs

Prezentácia zbierok

Zároveň sa od 21. mája sa pripravuje veľká prezentácia umeleckých diel za posledných 60 rokov z dolnorakúskych štátnych zbierok. Medzi približne 130 vybranými umelcami sú významní predstavitelia súčasného rakúskeho umenia, ale aj umelecké polohy, ktoré sú málo známe a ešte čakajú na objavenie.

Exponáty siahajú od veľkoformátových obrazov a sochárskych diel až po dobové médiá. Výstava je príspevkom k výročiu „100 rokov Dolného Rakúska“.

„Isolde Maria Joham“ je jednou z najvýznamnejších súčasných rakúskych umelcov . FOTO: Raffael F. Lehner

Japonská umelkyňa Chiharu Shiota

Od 11. júna sa pripravuje na prízemí Landesgalerie Niederösterreich priestorová inštalácia umelkyne Chiharu Shiota, hviezdy medzinárodnej umeleckej scény.

Jej tvorba vstupuje do dialógu s pôsobivou architektúrou domu a vytvorí prepojenie na neďaleký Dunaj. Vďaka svojej dočasnej soche Shiota uchováva príbehy a spomienky pôsobivo poetickým spôsobom.

Rakúska umelkyňa Ona B., Preprali ste si už peniaze? Zo zbierok Štátnej galérie Dolné Rakúsko. FOTO: ©Landessammlungen Niederösterreich