Sedem výhod chôdze pre zdravie

Prechádzky a chôdza s paličkami pomáhajú telu aj duši. Je to veľmi prospešná činnosť a mali by sme sa jej venovať každý deň. Aké benefity nám prináša?

Podpora pre mozog

Len 2 hodiny chôdze do týždňa dokážu znížiť riziko mŕtvice či iných problémov súvisiacich s ľudským mozgom.

Americkí vedci zistili, že akékoľvek cvičenie (a najmä chôdza) vedie mozog k vytváraniu nových mozgových buniek.

Pre relaxáciu a oddych vášho mozgu nie je nič lepšie ako niekoľkominútová chôdza. Jeden z výskumov ukázal, že krátke prestávky majú omladzujúci účinok na mozog – posilňujú mieru pozornosti.

Lepšia pamäť

Chôdza aplikovaná 40 minút trikrát do týždňa môže pozitívne vplývať na tú časť mozgu, ktorá sa zaoberá plánovaním a pamäťou. Ako je to možné? Srdcovo-cievne cvičenie vedie k lepšiemu prietoku krvi do mozgu spolu s kyslíkom a živinami.

Jedna nedávna štúdia ukázala, že u starších ľudí, ktorí chodili 40 minút denne trikrát týždenne, sa zvýšil objem časti mozgu „hipokampus“. Táto časť je dôležitou súčasťou mozgu človeka a hrá významnú úlohu pri konsolidácií informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäti a konsolidácii priestorovej orientácie.

Veselšia nálada

30-minútová chôdza každý deň môže pomôcť zredukovať symptómy depresie o viac ako 36 %.

Jedna štúdia z Californskej univerzity ukázala, že čím viac krokov človek spraví počas dňa, tým lepšia môže byť jeho nálada. Prečo? Chôdza uvoľňuje prírodné protibolestivé endorfíny do tela, čo je jednou z emocionálnych výhod chodenia.

Pre dlhší život

45 minút svižnej chôdze raz do týždňa vám môže pridať až 2 roky života.

Nedávny výskum z Michiganskej univerzity ukázal, že u tých, ktorí pravidelne cvičia vo svojich 60. a 70. rokoch, je o 35 % menšia pravdepodobnosť úmrtia v priebehu nasledujúcich ôsmich rokov.

Chudnutie

Každodenná hodinová chôdza môže znížiť riziko obezity až o polovicu, pričom svižná 30-minútová chôdza dokáže spáliť až 200 kalórií. Na druhej strane, chôdza posilňuje svaly na vašich nohách a brušné svaly.

Podpora pre srdce

30- až 60-minútová chôdza čo najviac krát do týždňa môže drasticky znížiť riziko srdcových ochorení. Chodenie účinne zlepšuje krvný obeh, vďaka čomu sa znižuje krvný tlak a posilňuje srdce.

Jedna štúdia z Colorada zistila, že u žien po menopauze, ktoré chodili jednu až dve míle denne, sa znížil krvný tlak až o 11 bodov do 24 hodín. Taktiež u žien, ktoré chodili 30 minút denne, sa znížilo riziko mozgovej príhody až o 20 %.

Pre lepšie kosti

4 hodiny chôdze do týždňa môžu zredukovať riziko zlomenín bedier až o 43 %. Chodenie zastavuje úbytok kostnej hmoty u tých, ktorí majú problémy s osteoporózou.

Zdroj foto: pixabay.com