Spravte si doma Jarný Medokvas 

Med a rôzne včelie produkty sú medzi ľuďmi známe svojimi liečivými účinkami už po tisícročia. Pozitívne vplývajú na imunitu, pôsobia antibakteriálne a protizápalovo a pomáhajú v boji proti vírusom, čo je v tomto období veľmi dôležité.

Medovina zasa poteší chuťové poháriky. Tú najlepšiu na svete nájdete v Smoleniciach a vyrába ju spoločnosť Včelco, ktorá za svoju medovinu získala zlatú medailu v Montreale.

Šíria včelársku osvetu

„Naša Medovina Klasická je vyrobená podľa tradičnej receptúry, fermentáciou kvalitného kvetového medu. To, že sa nám už druhýkrát podarilo získať titul najlepšej medoviny na svete, len potvrdzuje fakt, že medovina aj včelárstvo sa za posledné roky tešia veľkému záujmu,“ hovorí Radoslav Opalek zo Včelca a dodáva: „Vidíme v tom nielen návrat tradícií do modernej spoločnosti, ale hlavne záujem o ekologické témy a bioprodukty.“

Firma Včelco vznikla v roku 2007 a okrem medoviny ponúka aj rôzne medovinové produkty, napríklad medové pivo, 42% destilát medovicu, ale aj kozmetické výrobky.

Včelársku osvetu šíria nielen medzi školákmi, do včelárskej záhrady s ukážkami včelárstva, výroby a ochutnávky medu prichádzajú do Smoleníc včelári aj laici, milovníci medu a medových výrobkov.

Včelárska záhrada je koncipovaná tak, aby bola pastvou nielen pre včely, ale aj pre oči. V každom ročnom období v nej dominujú iné farby, od jarných snežienok, cez tulipány, ovocné stromy, až po stálo zelené ihličnany.

„Záleží nám na tom, aby všetci návštevníci, aj tí, ktorí sa zastavia v našom obchode so včelími produktmi alebo prídu na degustáciu Včeloviny, mohli vidieť, kde a ako sa rodí.“ dodáva Radoslav Opalek.

Hlavné slovo majú včely

Záhrada, spolu s výrobňou Včeloviny a remeselným pivovarom medového piva tvoria komplexný mikrosvet, v ktorom majú hlavné slovo včely.

Súčasná situácia pandémie sa včiel priamo nedotkla, z tohto pohľadu to produkciu medu nemusí výraznejšie zasiahnuť. Zrušili sa však degustácie, školské exkurzie, tradičné trhy, výstavy, jarmoky či festivaly, ktoré prebiehajú práve v tomto období, čo zasiahne najmä včelárov. Nebude sa konať ani tradičný festival Jarný Medokvas.

Milovníci medoviny môžu vychutnávať doma

Medovinári zo Smoleníc však mysleli na svojich návštevníkov a pripravili netradičnú edíciu festivalu na doma. Vďaka špeciálnemu setu Domáci MEDOKVAS, ktorý obsahuje aj najlepšiu medovinu na svete, medové pivo či nízko alkoholický medový cider, si môžu ľudia festival vychutnať v pohodlí domova.

Objednaním festivalového balička zároveň pomôžu pokračovať v projekte budovania včelárskej záhrady.

Všetky včelárske produkty nájdete na e-shope www.vcelco.sk/eshop alebo si ich môžete za hygienických podmienok vyzdvihnúť priamo v predajni v Smoleniach.

Zdroj foto: Včelco