Štartuje prázdninový Výletný vlak Mária Terézia

Historické mašinky s divadelným príbehom privítajú návštevníkov každú prázdninovú sobotu od 2. júla do 27. augusta a privezú niekoľko noviniek.

Tohtoročnou témou výletných vlakov je Mária Terézia, ktorú budú môcť cestujúci stretnúť na dvoch nových trasách. Prvou trasou je Bratislava – Malacky – Kúty – Holíč a druhou je trasa Nové Mesto nad Váhom – Piešťany – Leopoldov – Trnava – Galanta.

Novinkou je aj celodenný výlet s balíkom služieb, ktorý zahŕňa dopravu historickým vlakom, vstupy na prehliadky, dopravu autobusmi, cestovateľský denník, či sprievodcu, ktorý bude koordinovať program.

Mašinka M 286.018 „Túlavá“. Foto: www.krajzazitkov.sk

To všetko v cene jedného lístka na vlak

Sezónu Výletného vlaku Mária Terézia odštartuje špeciálnou prvou jazdou parný rušeň Mazutka. Stovky nadšených cestovateľov a fanúšikov historických vláčikov odviezli minuloročné Výletné vlaky Pálffy a Štefánik do Smoleníc a Brezovej pod Bradlom.

Tieto prázdniny preberá štafetu Výletný vlak Mária Terézia, ktorý na dvoch nových trasách odkryje vždy nové tajomstvá.

Nasadnúť môžu cestujúci v Bratislave alebo v Malackách a odviezť sa do Holíča. Historická mašinka z Nového Mesta nad Váhom cez Piešťany a Trnavu zase zoberie malých aj veľkých dobrodruhov na výlet do Galanty.

PREMIUM lístok na celý deň

„Vypočuli sme želania cestujúcich z minuloročnej sezóny a pripravili sme jeden výhodný PREMIUM lístok na vlak, ktorý v sebe zahŕňa okrem spiatočnej jazdy vlakom s divadelným predstavením aj celodenný program. Rodiny s deťmi si tak budú môcť vychutnať výlet bez starostí so sprievodcom, ktorý cestujúcim nielen spríjemní výlet, ale počas celého dňa aj pomôže alebo poradí. V cene lístka sú už aj vstupy na prehliadky, autobusová doprava priamo v cieľovej destinácii či cestovateľský denník,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Cisársky a kráľovský žrebčín v Kopčanoch. Foto: www.krajzazitkov.sk

Ocitnete sa v 18. storočí

Už samotná cesta historickou mašinkou je zážitkom, o to viac, keď do vlaku pristúpia herci z Divadla Jána Palárika v Trnave v historických kostýmoch. Cestujúci sa môžu tešiť na známe tváre a fantastické herecké výkony. Stanú sa súčasťou divadelného predstavenia, ktoré sa bude odohrávať počas jazdy priamo vo vlaku, a ktoré bude živým dôkazom toho, že dejepis nemusí byť nuda.

Počas jazdy vlakom budú mať cestujúci zrazu pocit, že sa ocitli v nesprávnom čase. Priamo pred ich očami sa vynoria postavy z histórie a budú sa správať, akoby sa všetci spoločne nachádzali v osemnástom storočí a vlak ich viezol územím Uhorského kráľovstva, kedy sa na tejto trase bežne pohybovala najslávnejšia uhorská panovníčka so svojim manželom.

Herec Tomáš Vravník ako František Lotrinský. Foto: www.krajzazitkov.sk

S Máriou Teréziou na cestách

Okrem zaujímavých informácií si tak návštevníci odnesú aj nevšedný zážitok, aký nemôžete zažiť hocikde. Cisársky manželský pár Habsburgovcov, Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský spolu so svojimi deťmi a kráľovským dvorom navštevovali mesto na Záhorí pomerne často.

František Štefan prestaval Holíčsky zámok aj žrebčín v Kopčanoch a rád sa na tieto miesta pravidelne vracal. Čo si však o jeho výletoch myslela pani manželka sa cestujúci dozvedia priamo na výlete.

Cestujúci Výletného vlaku Mária Terézia budú mať príležitosť poprechádzať sa po miestach, kde to dýcha históriou na každom kroku a nájsť odpovede na otázky, ktoré nájdu v cestovateľskom denníku.

Navštívia aj bylinkovú záhradu a budú sa člnkovať v zámockej vodnej priekope. Určite sa zastavia aj pri neďalekom slovenskom „Stonehenge“. Tamojšie megality predstavujú unikátny komplex monumentálnych opracovaných kultových balvanov s prastarými rytinami.

Mária Terézia má svoje plány aj na návšteve mesta ležiaceho v srdci Matúšovej zeme na južnom Slovensku. Mesto Galanta bolo totiž v minulosti rodným panstvom grófskeho rodu Esterházyovcov.

Cestovateľský denník, ktorý dostanú cestujúci pri nastupovaní do vlaku, im pomôže odkryť spojenie medzi členmi tohto rodu a rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou.

Cestujúci navštívia v Galante Neogotický kaštieľ, Renesančný kaštieľ aj Vlastivedné múzeum. Prehliadky budú šité na mieru detským bádateľom, ktorí si budú môcť vyskúšať napríklad netradičné pokusy v historickej lekárni a zažiť mnoho ďalších prekvapení. Zaspomínať si, aké malo cestovanie vlakom v minulosti čaro, si budú môcť cestujúci jazdou v živých muzeálnych exponátoch.

Stačí si len vybrať, čím sa nechajú zlákať. Môže to byť jazda v motorovom vozni vyrobenom v roku 1967, ktorý dostal prezývku Túlavá, pretože sa túlal po železničných tratiach a slúžil ako merací vlak.

Alebo nasadnú do dreveného zrekonštruovaného vozňa menom Krásavec z roku 1911, ktorý je ťahaný motorovým rušňom Veľký Hektor.

Na prvú jazdu v sezóne, 2. júla, si Trnavský kraj zážitkov pripravil skutočnú lahôdku. Jazdu historickým vlakom s parným rušňom Mazutka.

A pre tých, ktorí by si chceli spraviť vlastný program po vystúpení z vlaku je pripravený aj výhodný lístok ŠTANDARD, ktorý zahŕňa spiatočnú cestu historickou mašinkou s divadelným predstavením bez celodenného programu.

Stačí len kliknúť na www.krajzazitkov.sk a prázdninové dobrodružstvo vo vlaku sa môže začať.

Informácia o trasách a termínoch BRATISLAVA – HOLÍČ a späť

Odchod Príchod Odchod Príchod Bratislava Holíč Holíč Bratislava 2.7.2022 Parný vlak 9:10 11:30 17:00 19:10 9.7.2022 Motorový vlak 9:20 11:05 17:00 18:40 6.8.2022 Motorový vlak 9:20 11:05 17:00 18:40 13.8.2022 Motorový vlak 9:20 11:05 17:00 18:40 27.8.2022 Motorový vlak 9:20 11:05 17:00 18:40 Nové Mesto nad Váhom – Galanta a späť Odchod Príchod Odchod Príchod Nové Mesto na Váhom Galanta Galanta Nové Mesto nad Váhom 16.7.2022 Motorový vlak 8:46 10:30 16:56 19:00 23.7.2022 Motorový vlak 8:46 10:30 16:56 19:00 30.7.2022 Motorový vlak 8:46 10:30 16:56 19:00 20.8.2022 Motorový vlak 8:46 10:30 16:56 19:00 Informácia o cene cestovného lístka Cena lístka PREMIUM: Základný: 20 € (dospelí a mládež od 15 rokov) Zľavnený: 16 € (deti vo veku 3 – 14,99 rokov, dieťa do 2,99 rokov bez sprievodu platiaceho cestujúceho, ZŤP, seniori nad 65 rokov) Zdarma: 0 € (deti do 2,99 rokov v sprievode platiaceho cestujúceho zdarma bez nároku na miesto na sedenie) Cena lístka ŠTANDARD: Základný: 15 € (dospelí a mládež od 15 rokov) Zľavnený: 12 € (deti vo veku 3 – 14,99 rokov, dieťa do 2,99 rokov bez sprievodu platiaceho cestujúceho, ZŤP, seniori nad 65 rokov) Zdarma: 0 € (deti do 2,99 rokov v sprievode platiaceho cestujúceho zdarma bez nároku na miesto na sedenie)