Štrnásť Bratislavčanov získalo cenu Senior roka 2018

V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sa v rámci Mesiaca úcty k starším odovzdávali po ôsmy raz ceny Senior roka 2018.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal ocenil za mimoriadny prínos pre hlavné mesto cenou Senior roka 14 Bratislavčanov.

Primátor pripomenul, že každý, kto zažil, ako chutí samota, vie, aké je dôležité nezostávať sám a zostať užitočným pre seba aj pre druhých.

„O tom sú aj príbehy ocenených bratislavských seniorov, ktorí svojím príkladom ukazujú, že solidarita a priateľstvo v Bratislave zostávajú základnými spoločenskými hodnotami. A podstata priateľstva spočíva v tom, že sa tešíme, keď sa aj tomu druhému darí. A darí sa aj Bratislave,“ doplnil primátor Bratislavy. „Preto sa snažíme zlepšovať život v našom meste a chceme v tom pokračovať.“

Ocenenie Senior roka 2018 získali:

Juraj Sarvaš (herec)

Felicitas Babušíková (pôsobila ako hlavný rozhodca a kontrolór na najvyšších krasokorčuliarskych súťažiach. Počas ZOH v Salt Lake City bola súčasťou komisie, ktorá vypracovala súčasný systém hodnotenia v krasokorčuľovaní)

Pavol Zelenay (skladateľ a hudobný redaktor Slovenského rozhlasu a zakladateľ hudobného festivalu – Bratislavská lýra)

Dana Herrmannová (jedna z prvých televíznych hlásateliek, stále pri zrode televízie v roku 1956. O prácu však prišla keď odmietla prijať „normalizáciu“ po príchode sovietskych vojsk na naše územie. Po revolúcii sa opäť vrátila do prostredia televíznej tvorby)

Anton Uherík (profesor a vedec s umeleckou dušou. 40 rokov pôsobil v SAV, kde založil a viedol prvé a jediné psychofyziologické pracovisko na Slovensku. 20 rokov sa aktívne venuje práci s nepočujúcimi, čo vyústilo do tvorby originálneho patentovaného vynálezu metódy vyšetrovania sluchu)

Viliam Dobiáš (uznávaný odborník v oblasti medicíny a záchranárstva, držiteľ množstva ocenení a medailí a tiež autor či spoluautor množstva učebníc a takmer 200 publikácii uverejňovaných aj v zahraničí)

Ivan Tatranský (zakladateľ Národného bridžového centra a o skúsenosti z hrania tejto hry sa rád delí s každým, kto má záujem. Ak sa vám do rúk dostane bridžová príručka, určite bude jej autorom práve on)

Ružena Borzová (vedúca denného centra pre seniorov. Angažuje sa aj ako predsedníčka Slovenského zväzu Červeného kríža a aktívne pomáha ľudom bez domova)

Marta Ličková (významná prekladateľka. Preložila viac ako 200 kníh z ruského, nemeckého, maďarského a ukrajinského jazyka)

Ferdinand Milučký (architekt, projektant a laureát množstva ocenení, ktorý sa desaťročia venoval občianskej a bytovej výstavbe a výstavníctvu. Čestný občan mesta Rajec, pre ktoré zrekonštruoval renesančnú radnicu je taktiež autorom Krematória v Bratislave)

Jozef Iľko (jeden z najznámejších slovenských meteorológov, kandidát vied, zastupoval Československo na Svetovej meteorologickej organizácii v Ženeve. V súčasnosti sa venuje predpovedi počasia a spolupracuje s rôznymi masmédiami)

Gréta Hrdá (pedagogička a koncertná umelkyňa)

Oľga Rapavá (speváčka OZ Petržalčanka, ktorá za svoj výkon získala v roku 2016 ocenenie ako najlepšia sólová speváčka Slovenska)

Peter Buček (povolaním chemik, no srdcom športový novinár, nositeľ medaile za podporu hendikepovaných športovcov. Zúčastnil sa 16 olympiád a stál pri zrode triatlonu a bejzbalu na Slovensku. Triatlonu sa aktívne venuje aj dnes, avšak už ako veterán)

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.