Takúto nádheru málokde uvidíte. Kroměříž

Neobyčajný zámok, nádherné záhrady a ešte oveľa viac v Kroměríži.

Súťažnú otázku nájdete na konci článku.

Moravský Kroměríž má rôzne prívlastky ako Hanácke Atény či perla Moravy a už v roku 1997 ho vyhlásili za najkrajšie historické mesto Českej republiky.

Arcibiskupský zámok a záhrady boli o rok neskôr , v roku 1998 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Kvetná záhrada. Foto: Libor Sváček, CzechTourism

Arcibiskupský zámok je rozsiahly ranobarokový komplex knižníc, hudobného archívu, obrazárne a takmer 40 komnát a sál. Má jednu z najkrajších rokokových sál v Česku a zámocká obrazáreň je druhá najcennejšia v Česku a návštevníkovi dopraje stretnutie s majstrami ako Lucas Cranach st., Paolo Veronese, Jan Brueghel st., Luca Giordano, Anthonis van Dyck.

Najvzácnejší je však obraz benátskeho majstra Tiziana Vecellia s názvom Apollo a Marsyas.

Historická knižnica zámku obsahuje 90-tisíc zväzkov všetkých žánrov. Sú v nej aj hudobné rukopisy – napríklad Mozarta, Haydna či Beethovena. Nečudo, že Miloš Forman tu nakrúcal oscarového Amadea.

A v arcibiskupských vínnych pivniciach môžete ochutnať aj víno, ktoré sa tu dorába.

Foto: Aleš Motejl, CzechTourism

Záhrady Podzámocká a Kvetná

Ďalším klenotom, ktorý v meste nemožno obísť, sú záhrady. Podzámocká a Kvetná, ktorá je tiež na zozname UNESCO. Je to vrcholné dielo európskeho záhradného umenia 17. storočia. Predstavuje prelomovú fázu vývoja medzi talianskymi renesančnými záhradami a francúzskymi barokovo-klasicistickými typu Versailles.

Záhrada má dve dominanty – 244 metrov dlhú kolonádu zdobenú sochami, odkiaľ je na záhradu skvelý výhľad a rotundu s Foucaltovým kyvadlom. Toto unikátne kyvadlo je kópiou kyvadla, ktoré v roku 1852 zavesil v kupole parížskeho Pantheonu známy fyzik Jean Bernard Léon Foucalt a dokazuje otáčanie Zeme okolo svojej osi.

Foto: Ladislav Renner, CzechTourism

Do moravského Kroměříža za týmito pozoruhodnosťami prichádza každoročne množstvo turistov, ale sú príťažlivé aj pre filmárov. Nakrúcali tu nielen Amadea, ale aj dánsku Kráľovskú aféru, novú verziu Angeliky, seriál o Napoleonovi, dokument o Kataríne Veľkej, ale aj Četnické humoresky či rozprávku Peklo s princeznou.


Súťažná otázka: Ktorý obraz zámockej obrazárne v arcibiskupskom zámku v Kroměríži je najvzácnejší?

Odpovede posielajte do 15. júna na adresu: vivasenior@vivasenior.sk

Hlavnou cenou je rodinná vstupenka do všetkých hradov a zámkov v správe Národního památkového ústavu v Českej republike. Dvaja výhercovia získajú vecné ceny od Českej centrály cestovného ruchu Slovensko, v spolupráci s ktorou túto súťaž organizujeme.

Bližšie info k súťaži tu.


Úvodné foto: Aleš Motejl, CzechTourism