Tip na výlet pre cyklistov a fotosúťaž

Dunajské ostrovy sú neobjavenou perlou Slovenska. Či už ste cyklisti, vodáci alebo peší turisti, oplatí sa vám túto skrytú krásu navštíviť. 

Babie leto je ideálne na cyklistický alebo peší výlet k malému a Mošonskému toku Dunaja, ktorý spolu s Dunajom pod Bratislavou vytvárajú jedinečné prírodné územie ideálne pre cyklistov, vodákov aj peších turistov.

Presvedčte sa na vlastné oči a zoberte rodinu, či priateľov na výlet a prejdite sa v Kolárove najdlhším zastrešeným mostom v strednej Európe, objavte krásu funkčných vodných mlynov a schodov pre ryby.

Zajazdite si na koňoch, bajkoch a užite si kľud a očarujúcu prírodu alebo prostredníctvom splavu zažite atmosféru džungle.

Celé toto územie, ktoré pretína Dunaj i štátna hranica, vytvára atraktívnu turistickú destináciu, ktorá svojim návštevníkom poskytuje možnosti relaxu, športu, vynikajúcej gastronómie, unikátnej histórie a spoznávania jedinečného prírodného bohatstva.

Aj čoraz viac návštevníkov zo zahraničia prichádza za prírodnými krásami tohto územia, či už na bicykloch, alebo na člnoch. Tento jedinečný cezhraničný projekt Danube Bike & Boat vznikol v spolupráci maďarskej a slovenskej strany vďaka podpore fondov EÚ a bol realizovaný v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A SK-HU.

Destinácia Dunajské ostrovy

Okrem Bratislavského samosprávneho kraja, ako vedúceho partnera, je do neho zapojených ďalších osem partnerov zo Slovenska a Maďarska. Spoločným cieľom partnerov je prostredníctvom realizovaných aktivít zvýšiť atraktivitu oblasti, využiť prírodné a kultúrne bohatstvo územia a vytvoriť atraktívnu a konkurencieschopnú európsku destináciu cestovného ruchu Dunajské ostrovy.

V rámci projektu sa aktuálne pracuje na dobudovaní rekreačnej, vodáckej a cykloturistickej vybavenosti na viac ako 32 miestach na Slovensku a v Maďarsku.

Čo môžu turisti navštíviť už dnes?

Zrekonštruovaný vodný mlyn s revitalizovaným skanzenom v Jelke, novú oddychovú zónu s vybudovaným úsekom cyklotrasy pri Malom Dunaji v mestskej časti Bratislavy Vrakuňa, novú cyklotrasu v Kolárove.

Pripravuje sa Centrum vodáckej turistiky v Šamoríne, zakladá Korzo v obci Zálesie a postupne sa sprístupňujú pontóny či iné vstupy na rieku od Rajky až po Gönyü.

V meste Mosonmagyóvár, ktoré sa nazýva aj mestom vôd, sa vyčistili ramená rieky Lajta, či Mosonského Dunaja, vznikli nové nástupištia pre vodákov, takže sa na člnkoch môžete premávať aj v centre starého mesta.

Projekt, ktorý doteraz stál okolo 3 miliónov eur je nielen pozvánkou do tohto neobyčajného prírodného územia, ale je aj výraznou podporou pre rozvoj cestovného ruchu, z ktorého budú profitovať tak návštevníci, ako aj obyvatelia širšieho okolia.

Pozvanie platí nielen pre Bratislavčanov a obyvateľov z okolia, ale pre všetkých, ktorí chcú zažiť krásnu, miestami nedotknutú prírodu. Stačí niekedy vyjsť niekoľko kilometrov od svojich domovov, aby si človek uvedomil, aké unikátne prírodné krásy sú takmer na dosah ruky.

Viac informácií nájdete na www.danubeislands.sk

Fotosúťaž: Ukáž Dunaj!
3 super ceny

Prebuďte v sebe nadšeného fotografa a zachyťte krásu Dunaja a jeho ostrovov. Vašu fotografiu prihláste do súťaže na www.danubeislands.sk a hráte o skvelé výhry!

Zažite ostrovy Dunaja od Malého po Mošonský Dunaj, od Bratislavy cez Mosonmagyaróvár až Komárno-Komárom! Zažite Dunaj a ukážte, ako ste si ho užili!

Prvou cenou je trekový/crossový bicykel v hodnote vyše 1.000 eur.

Autor druhej najakčnejšej fotografie si užije víkend vo dvojici v X-bionic sphere v Šamoríne a autor tretej naj fotografie si užije spolu s troma kamarátmi víkend v Hobbitovom domčeku v Rajke, kde získajú aj prenájom 4 bicyklov na celý deň a hodinovú plavba výletnou loďou.

Vašu fotografiu prihláste na webe www.danubeislands.sk, kde nájdete aj všetky potrebné informácie a pravidlá súťaže. Súťaž  trvá do 6. decembra 2019

Foto: autor článku