Viete prečo bola cisárovná Alžbeta považovaná za najkrajšiu ženu Európy a módnu ikonu svojej doby? Výstava v zámockom komplexe Schloss Hof rozpráva autentický príbeh výnimočnej ženy a panovníčky.
Fascinujúca, unikátna, plná dojmov, taká je aktuálna mimoriadna výstava Sisi, príbeh večne mladej krásky, ktorú až do 20. novembra 2020 ponúka zámocký komplex Schloss Hof neďaleko Bratislavy, kam môžete prísť na bicykli, autom aj vlakom.
Autentický príbeh cisárovnej Alžbety a jej jediného syna, korunného princa Rudolfa, vzácne exponáty a pôsobivá atmosféra dvoch dolnorakúskych zámkov sú zárukou neopakovateľného zážitku.
Návštevníci zo Slovenska sa už tradične môžu tešiť na popisné texty výstavy v slovenskom jazyku a na zámku Schloss Hof aj na prehliadky so slovenským lektorom vždy v nedeľu a vo sviatok.
Cisárovná Sisi opradená mýtmi
Prečo bola cisárovná už za svojho života opradená mýtmi, kde si nechala postaviť svoj „zámok snov“ a prečo Hofburg v jednej zo svojich básní označila za „hradný žalár“?
Poodhaľte rúško tajomstva a nahliadnite do života azda najzaujímavejšej ženy v rakúskych dejinách, ktorá bola pre jej súčasníkov najkrajšou ženou Európy.
Na loveckom zámku Niederweiden, ktorý je súčasťou zámockého komplexu Schloss Hof, sú v rámci viacerých tematických okruhov predstavené skvosty zo zbierky cisárovnej Alžbety, z ktorých väčšina bola osobným vlastníctvom samotnej cisárovnej.
V priestoroch zámku, ktorý sa vyznačuje francúzskym šarmom, návštevníka očarí viac ako 400 objektov od šperkov, oblečenia a topánok až po maľby, litografie a skulptúry. Ako napríklad krstná súprava cisárovej, hodvábne letné šaty, briliantové hviezdice, sadrová busta cisárskej nevesty, doplnky k smútočnému odevu, portrét cisárovnej Alžbety s perlami vo vlasoch, jej topánky (pričom ešte nie je rozlíšená pravá a ľavá), slnečník z čierneho hodvábu s bohato zdobenou slonovinovou rukoväťou s monogramom, kolibričí vejár, porcelánový servis či orientálny plášť.
Módna ikona doby
Mýtov zbavené doposiaľ nevystavované exponáty rozprávajú príbeh výnimočnej ženy, panovníčky, ktorá sa navždy zapísala do dejín.
Výstava priblíži radosti a žiale, túžby, obavy i rany osudu cisárovnej, ktorá fascinuje extravagantným životným štýlom a kapricióznou povahou. Výstava sa venuje aj hlbším témam, ako napríklad úloha cisárovnej ako panovníčky, vzťah k svokre, ako aj jej žiaľ nad úmrtím dvoch detí a láska k vnúčatám.
Dozviete sa tiež, prečo bola cisárovná Sisi považovaná za najkrajšiu ženu Európy a módnu ikonu svojej doby, čomu vďačila za svoj pôvabný výzor a prečo tak milovala cestovanie, obzvlášť ostrov Korfu.
Zároveň máte unikátnu príležitosť získať najnovšie vedecké poznatky.
Čo spájalo syna cisárovnej Sisi, princa Rudolf s matkou?
Aký bol vzťah princa Rudolfa k matke, prečo bol v jeho výchove kladený dôraz na vojenské aspekty, ktorá mladá vedecká disciplína bola jeho veľkou záľubou a prečo bol v rámci aristokratickej spoločnosti outsiderom?
Na zámku Schloss Hof návštevník v rámci mimoriadnej výstavy môže nazrieť na doteraz menej známe stránky princa Rudolfa, jediného syna cisárovej Alžbety, s ktorou si boli bytostne aj povahovo podobní.
Obaja boli temperamentní a vnímaví, oplývali inteligenciou a fantáziou. Obaja mali rovnaké záujmy, avšak každý z nich sa im venoval iným spôsobom. Spájal ich tiež odpor voči konzervatívnym dvorným kruhom. Vedeli ste napríklad, že korunný princ už ako päťročný ovládal štyri cudzie jazyky, mal výborný spisovateľský talent, technický pokrok považoval za najvýznamnejší fenomén svojho storočia a bol
fanatickým obdivovateľom prírody?
Pútavé exponáty odhaľujú súkromie princa Rudolfa od významných zážitkov z detstva až po jeho politické názory, vzťah k ženám a lásku k cestovaniu, prírode i lovu.
V šiestich miestnostiach môžete obdivovať unikátne objekty, ako napríklad poľovnícky výstroj korunného princa, rozmanité akvarelové kresby a litografie, prvé vydanie Rudolfovho cestopisného diela Cesta do Orientu, svetlotlač cisárovnej Alžbety so svojimi deťmi Gizelou a Rudolfom, početné fotografie, medailu k sobášu Rudolfa so Štefániou Belgickou, olejomaľbu „poslednej lásky korunného princa“ či jeho posledný portrét vo veku 30 rokov. Tragédia z Mayerlingu a túžba po senzácii často zatieňuje pôsobenie princa, ktorý sa vyznačoval pokrokovým životným postojom, anonymne publikoval a inklinoval k prírodným vedám, geografii a dejinám.
Výstavu Princ Rudolf, syn cisárovnej Sisi môžete navštíviť do 20. novembra 2020 od 10:00 – 18:00 hod. v zámku Niederweiden, zámok Schloss Hof, 27. – 30. augusta pozývajú návštevníkov na zámok Schloss Hof na Barokovú vodnú show s rozprávkovým príbehom Sisi – od malého dievčatka po mladú cisárovnú.
Ušľachtilé kone, tanečné a akrobatické výkony, pútavé spojenie skvelej hudby, bubny a spevu aj 20 metrov vysoké vodné fontány sa postarajú návštevníkom o magické momenty.
Viac informácií najdete na www.schlosshof.at/sk.