Veľkonočnou tradíciou na sviatočnom stole je aj jahňacina

Veľkú noc si bez jahňacieho mäsa na slávnostnom stole mnohé domácnosti nevedia predstaviť. Tradícia jahňacieho, či kozľacieho mäsa ako slávnostného menu na veľkonočných stoloch má dlhú tradíciu, o čom svedčia aj desiatky receptov na ich prípravu v najstarších zaznamenaných kuchárskych receptoch. V  kresťanskom priestore veľkonočný baránok na Veľkú noc stelesňuje symbol Krista – „Baránka Božieho“ a symbolizuje jeho nevinnú obeť.

Symbolický význam baránka

Kresťanstvo vychádza z judaizmu a Židia slávia približne v čase kresťanskej Veľkej noci sviatok Pesach, čo je pre nich jeden z najvýznamnejších sviatkov. V pôvodnej židovskej tradícii sa baránok zabíjal na pamiatku vyvedenia izraelského ľudu z egyptského otroctva. Táto tradícia je stará a na našom území podporená aj tým, že ovčiarstvo prekvitalo. Tento zvyk sa v nich spomína už okolo 17. storočia. To, že bolo u nás chovanie oviec rozšírené, neznamená, že bola jahňacina na stoloch bežnou záležitosťou, tou bola skôr baranina. V minulosti bola jahňacina luxusom, sviatočným jedlom, ktoré sa ľuďom dostalo obvykle len raz v roku.

Mäso bohaté na vitamín

O tom, že tradícia jahňacieho, ale i kozľacieho mäsa ako slávnostného menu na veľkonočných stoloch pretrvávala, svedčia aj desiatky receptov na ich prípravu v najstarších zaznamenaných kuchárskych receptoch. Jahňacie aj kozľacie mäso pre nízky obsah tuku patrí k diétnym jedlám a odborníci na výživu ho veľmi odporúčajú. V oboch sú prítomné kvalitné bielkoviny, bohaté na železo a zinok. Sú tiež výborným zdrojom vitamínov skupiny B a pôsobia priaznivo na nervový systém.Jahňacie mäso má najvyšší obsah L-karnitínu, preto ho pediatri odporúčajú podávať deťom medzi prvými druhmi mäsa po jeho zavedení do príkrmov. Podľa starých receptov sa na prípravu tohto druhu mäsa odporúčala aj koreňová zelenina. Jahňacina i kozľacina je veľmi jemná a môže sa pri príprave ľahko vysušiť, preto je najlepšie rozhodnúť sa pre mäso s kosťou. Mäso je najlepšie piecť v celku a v kĺbikoch len rozdeliť, čím sa zabráni, že sa mäso vysuší.

Predkovia na prípravu využili chren i žihľavu

Dnes s prípravou jahňaciny nám často chýba skúsenosť. Dokonca viacerí profesionálni kuchári priznávajú, že aj mnoho ich kolegov má problém so správnou úpravou. Výber príloh k jahňaciemu mäsu je pomerne široký. Najlepšie je siahnuť po sezónnej zelenine. K jemnému jahňaciemu mäsu sa hodia najmä zelená fazuľka alebo zelená špargľa. Ako sýte prílohy sa hodia klasiky ako cestoviny, zemiaky a ryža, ale aj krémová polenta. V orientálnej a severoafrickej kuchyni jahňacie mäso často končí v silne korenených jedlách, ako sú kari, a podáva sa s kuskusom alebo svetlým chlebom. Ideálnym doplnkom je čerstvý jogurtový dip s mätou alebo ak chcete niečo špeciálne, solené citróny na marocký spôsob. Ako omáčku sa môže podávať silná omáčka z výpeku, bylinková omáčka alebo dokonca ovocno-sladké čatní. Marhule, hrozienka alebo datle sa výborne hodia k silnej chuti jahňacieho mäsa a môžu sa použiť na dochutenie paradajkovej alebo červenej vínnej omáčky.

Na čo si dať pozor pri príprave

Výhodou jahňacieho mäsa je, že čas prípravy, keďže ide o mladé zvieratá, je polovičný v porovnaní s časom prípravy mäsa z akýchkoľvek dospelých zvierat. Všetko má dve strany a na druhej strane treba dávať pozor aby sa jemná štruktúra mäsa nenarušila a nepripravovali ste ho príliš dlho a nevysušili ho. Ak mäso dusíme ale najmä ak ho pečieme, je základ často ho polievať výpekom. Ak ho máme už v pekáči málo, tak treba doň doliať bieleho vína alebo vody. Na jahňacinu používame vždy biele víno, nie červené. Ak pečieme mäso v rúre, napríklad stehno, začneme pri 180 stupňoch ale potom teplotu znížime na 130 stupňov. Zabezpečíme tak, že mäso bude šťavnaté.

Porciované či celé jahňa?

Pred Veľkou nocou sa objavovali v dobrých mäsiarstvach oznamy, že prijímajú objednávky na celé, či polovičky jahniat. Ak vás bude v budúcnosti takáto kúpa lákať, vedzte, že celé jahňa sa najlepšie oplatí, ak chcete robiť hostinu pre viac ľudí a jahňa máte možnosť upiecť vcelku. Druhá možnosť, ktorú odporúčajú aj mäsiari, ak nechcete piecť jahňa vcelku, je kúpiť si polovicu, tam je vraj najlepší pomer cena výkon. Treba však rátať s tým, že z finančného hľadiska nie je kúpa celého jahňaťa oveľa výhodnejšia. Kilogramová cena je síce nižšia, ale u celého jahňaťa tvoria polovicu kúpenej „suroviny“ kosti a niečo aj odpad, teda časti, ktoré sa nedajú využiť. Je to alternatíva, ak sa k naporciovanému jahňaciemu mäsu nemáme ako dostať. Okrem toho musíte mať doma príslušenstvo, ktorým ho možno naporciovať, takže nevyhnutnosťou je ostrý nôž a sekáčik.

Filé alebo stehno

Jahňacie kotlety marinované v koňaku so sezamom

Suroviny
1000 g jahňacie kotlety
1 dl koňak
25 g sezam
soľ
mleté biele korenie
1 PL med
limetková šťava
olivový olej
200 g fazuľový struk
200 g paradajky cherry
4 ks zemiaky
100 g maslo
Postup
Jahňacie kotlety nasolíme, okoreníme, pokvapkáme limetkovou šťavou, medom, polejeme koňakom, pridáme sezam, jemne premiešame a dáme odležať do chladničky minimálne na dve hodiny.
Na rozohriatej panvici orestujeme fazuľkové struky, cherry paradajky, osolíme, okoreníme, pridáme maslo a jemne podusíme.
Zelenina (fazuľkové struky) musí byť v strede chrumkavá.
Na panvici rozpálime olivový olej a pripravené kotlety prudko opekáme z obidvoch strán do zlatohneda.
Potom ich podlejeme zvyškom marinády a necháme prevrieť. Podávame so zeleninou a varenými zemiakmi v šupke.

Dobrú chuť.

Foto zdroj: pixabay