Vianoce najstaršej a najpôvabnejšej „ginesky“

Šarmantnú, stále mladú šéfredaktorku časopisu Gastro som pri jej životnom jubileu nazvala gineskou, lebo ako dlhoročná, najstaršia a najdlhšie pôsobiaca šéfredaktorka a stále aktívna novinárka, určite patrí do Guinessovej knihy rekordov. Podelila sa s nami o vianočné spomienky aj o vianočný recept.

„Tradícia vianočných sviatkov v našej rodine sa niesla vždy v duchu klasiky. Mama zo Zámostia, otec Martinčan, a tak v našej rodine prevládali stredoslovenské zvyky a obyčaje.

Okolo vianočného stola sa vždy zišla celá rodina. Najstarší člen rodiny – bola to ocova mama, ktorá s nami žila v jednej domácnosti – sa nahlas pomodlila, potom zobrala zo stola oblátku, potrela ju medom a každému odlomila kúsok a nakoniec, (pravdu povediac to sme s bratom a so sestrou ako deti nemali ktovie ako v láske) každému urobila na čelo medový krížik.

Potom nasledovala štedrovečerná večera: kapustnica, vysmážaný kapor, zemiakový šalát a makové bobálky. Samozrejme, Vianoce sa nezaobišli bez zhonu a hádok. No úderom 19. hodiny zazvonil zvonček a my sme sa vyobliekaní, vyvoňaní vrhli do izby s rozžiareným vianočným stromčekom, pod ktorým boli darčeky. Zvyky sme uchovávali, no, žiaľ, osadenstvo pri stole sa s rokmi menilo!

Presne na Vianoce, poobede, odišiel za svojou priateľkou môj muž. Moja dcéra Desana mu vianočný darček dávala na ulici pred domom a môj otec ho zbytočne prosil slovami: „Na Vianoce sa neodchádza.“ Odišiel, aby sa o 6 rokov vrátil . Po Silvestri nás opustil aj môj otec – navždy! Ďalších, takmer 20 rokov, sme oslavovali Vianoce v duchu rodinných tradícií. No a opäť na Vianoce a opäť poobede, aká symbolika, nás opustil aj môj manžel Vlado, no tentoraz navždy.

Tento rok budeme pri vianočnom stole štyria: naša Mia (to je náš pes) ako najdôležitejší člen rodiny, dcéra s priateľom a ja. Budeme mať Vianoce presne také, aké musia byť, aj napriek pandémii a všetkému a pokúsime sa, aby boli šťastné a veselé!

MOJA VIANOČNÁ KAPUSTNICA

Pečenie nie je mojou obľúbenou stránkou. Vypekala najmä moja mama. Ja dávam prednosť kúpenému alebo darovanému vianočnému pečivu. Aj oblátky kupujeme, pravdaže domáce, z osvedčených zdrojov, ale! moja kapustnica má svoju históriu.

Odjakživa som typ pracovitý, a ak poviem, že vďaka práci som prechádzala životom bez psychických problémov, možno mi to neuveríte. Moje pracovisko bolo Vydavateľstvo Mladé letá – Klub mladých čitateľov, kde som pôsobila ako redaktorka.

Popri tom som prekladala z ruštiny (som ruštinárka), 37 rokov som viedla v Živote rubriku „2 strany pre Vierku“, neskôr „Vierkin salón“ a neskôr „Móda a štýl“.

Už 30 rokov vydávam časopis „Gastro – revue gastronómie, obchodu a cestovného ruchu“. No vydávala som aj knižočky o pletení, šití a vyšívaní a boli časy, keď som si všetko šila sama. Moja „Lada“ – podotýkam, že šľapacia, lebo elektriky som sa bála šiť – precestovala so mnou svet. Šila som v Bruseli aj v Paríži a modely, verte stáli za to!

No vráťme sa do Mladých liet k mojej kapustnici. Tešila sa veľkej obľube až natoľko, že mi výtvarníci kúpili obrovský hrniec (varila som na všetkých štyroch horákoch), kupovali aj mäso, klobásy a uvarenú kapustnicu – za uchá, pešo, niesli do redakcie. Mladé letá sídlili na 5. a 6. poschodí Domu umenia (V-klub). Dokonca, raz som trávila Vianoce v Prahe, no kapustnica musela byť! A tak ochutnajte ju aj vy.

Novinárka Viera Dudášová so známymi kuchármi Antovským a Janotom.

KAPUSTNICA À LA DUDÁŠOVÁ
(pre 6-10 osôb)

Suroviny: • 4 cibule • hlavička cesnaku • bravčová masť • asi 4 hrste sušených húb • 3 kocky mäsoxu • 1000 g bravčového mäsa • 3-4 páry klobásy ( 2 štipľavé a 2 neštipľavé) • červená paprika • korenie • rasca • 2-2,5 kg kyslej kapusty • 3 bobkové listy • 100g sušených sliviek • 2 polievkové lyžice slivkového lekváru • soľ a voda podľa potreby • 2 tégliky kyslej smotany

Postup: Cibuľu očistíme, pokrájame a dosklovita podusíme na masti. Pridáme na kocky pokrájané bravčové mäso, červenú papriku, rascu, korenie, popučený cesnak, bobkový list, huby (namočíme ich aspoň na 2 hodiny do vody, aby trochu zmäkli), podlejeme vodou a dusíme do polomäkka. Pridáme na kolieska pokrájanú klobásu, slivky, slivkový lekvár, kocky mäsoxu, ochutíme soľou a korením a varíme domäkka. Kapustu pokrájame na menšie kúsky. Použijeme aj vodu z kapusty. Hotovú kapustnicu dochutíme. Najlepšie je, ak kapustnicu pripravíme deň vopred. Podľa ľudovej múdrosti najlepšia je 7x prihrievaná, no stačí, ak ju na Štedrý deň prihrejete prvýkrát. Kapustnicu naberiete do misiek alebo hlbokých tanierov a kto má rád, dá si na ňu kopček kyslej smotany.

Dobrú chuť a skutočne Šťastné a veselé Vianoce – aj napriek tejto hroznej dobe!