Viedenské múzeum Albertina oslavuje

Tento rok oslavuje viedenská Albertina 20 rokov od znovuotvorenia, po rozsiahlej rekonštrukcii a rozšírení múzea v roku 2003. Múzeum vlastní jednu z najväčších a najhodnotnejších grafických zbierok na svete a svoje výročie oslavuje príznačne, výstavami umenia špičkovým programom a ponúka nevídaný počet výstav v dvoch výstavných domoch.
Od minulého týždňa si návštevníci môžu pozrieť diela Dürera, Muncha, Miróa. Veľkí majstri grafiky , prierez šiestimi storočiami histórie tlače (do 14. mája). Od 24. februára nasleduje druhý diel Albertina Moderná s Andym Warholom až po Damiena Hirsta – Revolúcia v grafike (do 23. júla). Obidve výstavy ilustrujú zbierkovú politiku, ktorá sa nepretržite uplatňovala v priebehu storočí a zahŕňa umelecké poklady od stredoveku až po súčasnosť.

O Albrechtovi Dürerovi aj jeho živote

Rozvoj tlače je jedným z najväčších umeleckých výdobytkov neskorého stredoveku. Grafika sa čoskoro stala rovnocennou maľbou alebo ešte dôležitejšou vďaka umelcom ako Albrecht Dürer. Do jeho sveta sa môžete ponoriť s Christofom Metzgerom, Dürerovým expertom a hlavným kurátorom ALBERTINY. Dozviete vo videosérii zaujímavosti zo života Albrechta Dürera, o otcovi a manželke Agnes, o jeho kariére od zlatníka po veľkého umelca s jeho vzormi a samozrejme o zajacoch a iných zvieratách, ktoré ho fascinovali.

Múzeum Albertina

Múzeum ALBERTINA v srdci Viedne v sebe spája atmosféru cisárskej doby s vrcholným umením. Táto prepychová budova, ktorá v časoch Habsburgovcov slúžila ako palácové sídlo a dnes funguje ako medzinárodne uznávané múzeum umenia, priťahuje návštevníkov mesta aj turistov cestujúcich za kultúrou z celého sveta.
Múzeum architektonicky vyniká aj svojou vysunutou strechou z roku 2003 navrhnutou Hansom Holleinom a prezentuje rozmanitý program expozícií s vynikajúcimi umeleckými dielami od 15. storočia až po súčasnosť. V uplynulých rokoch zaznamenalo múzeum ALBERTINA rekordnú návštevnosť vďaka špeciálnym výstavám diel umelcov ako sú Albrecht Dürer, Van Gogh alebo Raffael.
Viedenskú Albertinu nájdu záujemci v historickom centre Viedne na nám. Albertinaplatz 1.
Výstava Veľkí majstri grafiky trvá od 27. januára do 14. mája 2023, Revolúcia v grafike do 23.júla Albertina je otvorená každý deň od 10:00- 18:00 hodiny, v piatok a v stredu do 21:00.

História Albertiny

Galéria umenia Albertina bola založená v roku 1768 vojvodom Albertom Saským  a jeho manželkou Máriou Kristínou (rakúskou arcivojvodkyňou, štvrtou dcérou cisárovnej Márie Terézie).Je jednou z najväčších svetových zbierok grafiky. Zbierky galérie tvorí cca 50 tisíc kresieb, leptov a akvarelov a viac ako 1,5 milióna rytín. 
Katalóg uvádza 43 kresieb Raffaela, 145 Albrechta Dürera, 70 Rembrandta  a teda viac, ako ktorákoľvek iná galéria na svete, či 150 prác Egona Schieleho. Medzi ďalšími autormi sú zastúpení Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Peter Paul Rubens, Hieronymus Bosch, Pieter Brueghel, Paul Cézanne, Pablo Picasso, Henri Matisse, Gustav Klimt či Oskar Kokoschka.
Začiatkom roku 1919 budova galérie i jej zbierky prešli z majetku Habsburgovcov do vlastníctva Rakúskej republiky. V roku 1920 bola zbierka rytín spojená so zbierkou starej dvornej knižnice (Hofbibliothek). Meno «Albertina» dostala galéria v roku 1921. V marci roku 1945 bola Albertina vážne zasiahnutá bombardovaním. V roku 1998 bola komplexne rekonštruovaná a zbierky boli uložené podľa najnovších poznatkov a s vysokým stupňom zabezpečenia.

Zdroj foto: https://www.albertina.at/