Viete určite, že nemáte doma poklad?

 

 

Prehrabovali ste už niekedy na povale, či v pivnici v starých škatuliach, debničkách, albumoch, po rodičoch, starých rodičoch a našli ste niečo, čo vás zaujalo a neviete, či je to vzácnosť?

V rodinách sa často nachádzajú klenoty, staré mince, známky, obrazy o ktorých ani netušíme. O vzácnych minciach, oceňovaní, či sa oplatí do nich investovať , aj o rodinnej firme sa rozprávame s majiteľom spoločnosti Macho & Chlapovič , inžinierom, Elizejom Machom.

V Prahe sa nedávno v nenápadnom byte našiel poklad, ktorý mal hodnotu niekoľko miliónov eur. Mince sú už vydražené, je nový majiteľ z Česka alebo Slovenska?

Nakoľko šlo o aukčný predaj a predávalo sa po jednotlivých položkách, zbierka sa rozsypala medzi stovky záujemcov. Českí zberatelia ukázali svoj lokálpatriotizmus a veľa šancí zahraničným zberateľom a investorom nedali. Veľmi statočne o krásne zbierkové predmety však popri Čechoch bojovali najmä klienti zo Slovenska, USA, Švajčiarska, Japonska a Rakúska.

Pravosť, kvalita a pôvod mincí sa musia starostlivo preskúmať. Na snímke Ing. Elizej Macho, predseda predstavenstva a riadiaci partner Macho & Chlapovič a.s..

Čím bol jedinečný?

Zbierku vybudoval Josef Novák ešte za monarchie a prvej československej republiky. Bol dedičom najväčšieho obchodného domu „U Nováků“ v monarchii. Tento bol vybudovaný v honosnom secesnom štýle po vzore milánskych a parížskych obchodných domov, neďaleko Václavského náměstí vo Vodičkovej ulici.

Príbeh rodiny, ktorá vybudovala toto obchodné impérium od piky je sám o sebe veľmi zaujímavý. Osud Josefa Nováka takisto. Bol veľmi starostlivý zberateľ, a vytvoril súkromné múzeum. Zomrel veľmi mladý, zbavený svojprávnosti, trpiaci vážnou duševnou chorobou. Po jeho smrti v roku 1934 sa veľká časť jeho zbierky stratila. Drahé a extrémne vzácne zlaté kúsky zmizli. Všetko bohemikálne striebro prešlo dedičským konaním. O tom, čo všetko jeho zbierka obsahovala vieme z jeho zberateľského denníku, ktorý sa spolu s pokladom zachoval.

Obchodní Dům U Nováků. Historický záber.

Vyše 80 rokov pauza, a v nenápadnom pražskom byte sa nachádza u starého pána bez potomkov poklad. Kompletná zbierka strieborných mincí pána Nováka aj s jeho denníkom a štítkami z expozície. Poklad nakoniec končí v Národním muzeu v Prahe, až kým sa neprihlásia legitímni dediči a majetok je im štátom vrátený. Keďže v zbierke nevedeli pokračovať a ani ich odborne nezaujímala, poskytli nám ju do aukčného predaja, aby spravila radosť mnohým zberateľom, ktorí na viaceré cenné kúsky museli čakať celý život.

Ste rodinná firma, kto z rodiny sa začal zaoberať prvý numizmatikou a u koho v rodine vznikol nápad venovať sa tejto záľube profesionálne?

Môj aj Radov Chlapovičov starý otec boli vášniví zberatelia. Po ich smrti sme nadviazali na zberateľskú tradíciu oboch rodín a založili sme aukčný dom Macho & Chlapovič. Dôvod bol prozaický. Numizmatika nás bavila, intenzívne sme zbierali a nenachádzali sme v našom regióne adekvátny profesionálny servis. Úcta, láska a vďaka k starým rodičom a tradícii boli odrazovým mostíkom. Venovali sme im aj našu prvú aukciu.

Je numizmatika dobrá investícia a aké mince je vhodné zbierať, kupovať?

Vzácne mince sa trvalo umiestňujú v rebríčkoch ročných top výnosností na vrchných troch priečkach. Avšak ako jediné aktívum nezaznamenali ani v jednom roku za sledované obdobie pokles. Okrem iného majú vzácne mince jedinečné vlastnosti, ktoré ich robia výnimočnou zložkou majetku. V dobrých rokoch pomáhajú výkonnostne, v tých zlých tlmia pády.

Jáchymovský trojtoliar vyrazený v roku 1644 majstrom Knoblochom, ktorý kúpil pán Novák za 2400,- Kč. V tohtoročnej aukcii sa predal za vyše 6,75 milióna Kč.

Je vhodnejšie z hľadiska investície zbierať mince alebo zlaté tehličky?

Bežné zlaté mince a investičné zlato majú veľmi podobný investičný potenciál, aj riziká. Vzácne zlaté a strieborné mince sú však jedinečné. Sú výnosnejšie ako nehnuteľnosti, ako akciové trhy, dlhopisy aj ako zlato. Pre porovnanie, ceny zlatých investičných tehličiek vzrástli za posledných 100 rokov 100 násobne. Zbierka vzácnych mincí habsburských panovníkov z nášho územia zatiaľ vzrástla viac ako 1000 násobne. Spoľahlivo tak chránia pred infláciou, pred štátom, pred zlými menovými politikami a ešte aj zarobia výrazne niečo navyše.

Ktorá minca je najvzácnejšia , je medzi nimi aj slovenská?

Najvzácnejšia minca je taká, ktorá je unikát, tzn. je jediná. Takých poznáme z rôznych krajín aj zo Slovenska viacero. Najcennejšie sú americké mince, top kúsky už presahujú cenu 10 miliónov dolárov. Slovenskú najdrahšiu mincu sme zaznamenali v našej aukcii minulý rok počas koronakrízy a dosiahla 1,14 milióna EUR. Bol to 10 dukát vyrazený v roku 1642 v Kremnici. Avšak aj viacero mladších, dokonca aj prvo republikových československých mincí má potenciál dnes presiahnuť magický milión EUR.

Osobný zberateľský denník Josefa Nováka, mince z ktorých každá dosiahla v aukcii milióny českých korún.

Čo určite neodporúčate začiatočníkom urobiť, ktorí sa chcú venovať numizmatike?

Nekupujte vzácne mince „na ulici“, bez záruky. Kupujte veci na ktoré existuje medzinárodný trh, je o nich záujem a majú dobrú likviditu. Neskočte na marketingové nekalé praktiky a nekupujte predraženú modernú bižutériu, ktorá sa tvári že je investičnou numizmatikou. A ruky, ktoré by ju od vás kúpili späť keď potrebujete, nie sú. Naozaj dobré a výnimočné ponuky vám určite neprídu domov do schránky v podobe letáka.

Ako spoznám napríklad u mincí, že ide o vzácnosť, ktorú mal niekto v rodine v zbierke? A ak máme doma starú mincu, ku komu by sme sa mali obrátiť, aby nám ju ohodnotil?

Mnohokrát si môžete v dnešnej dobe internetu pomôcť aj sami a urobiť prvotný prieskum. Potom existuje viacero kvalitných cenníkových katalógov v špecializovaných obchodoch. A potom tu máte napríklad nás ako profíkov, keď ide o niečo naozaj sľubné a vzácne a radi vám pomôžeme bezplatne sa zorientovať.

Vaša firma predáva, vykupuje, mince medaily, pomáha aj pri oceňovaní jednotlivých mincí, ako prebieha oceňovanie? V prípade, že sú mince ponúknuté na oceňovanie a nemajú výraznú hodnotu nepresiahne cena za ohodnotenie ich hodnotu?

Berieme to ako servis spoločnosti. A nie len my, aj mnoho iných špecializovaných firiem. Pokiaľ nejde o komerčný záujem nejakej firmy, tak zadarmo. Sami sme nesmierne radi, keď sa v našich končinách niečo zaujímavé objaví. Pravda je bohužiaľ taká, že keď od nás odišla šľachta, a keď komunisti zdecimovali pri normalizácii súkromné vlastníctvo, väčšina vecí od nás proste odišla. Dokonalo sa to po nežnej revolúcii, keď obrovský hlad po devízach a spotrebnom tovare spôsobil odlev toho zvyšku. Ani nie posledných 20 rokov dochádza vďaka súkromným zberateľom a mecenášom umenia k spätnému navracaniu nášho kultúrneho dedičstva. Verejné inštitúcie sú v tomto úplne pasívne, nie len celosvetovo, ale aj v lokálnom stredoeurópskom kontexte postsocialistických krajín sme úplnou hanbou a čiernou dierou. Politici majú vo svojich krátkych politických cykloch zjavne iné ciele a starosti ako je budovanie a podporovanie našej kultúrnej a skutočnej národnej identity.

Ing. Elizej Macho, predseda predstavenstva a riadiaci partner Macho & Chlapovič a.s.

Kde sa nachádza prístupná na Slovensku najväčšia zbierka cenných mincí na Slovensku?

Tá verejne prístupná je určite najzaujímavejšia v múzeu mincí a medailí v Kremnici. Logicky, veď Kremnica bola nie len stáročia zásobárňou drahých kovov pre monarchiu, ale aj kremnická mincovňa je najstarším podnikom u nás, s bohatou 700 ročnou históriou. Tých naozaj cenných kúskov je však aj v Kremnici ako šafranu. Ich rozpočet a možnosti, vďaka tomu že sú viac menej nechcené dieťa Národnej banky Slovenska sú v tejto kráľovskej disciplíne na úrovni chudobného študenta nie len medzi inštitúciami, ale aj medzi súkromnými zberateľmi. A pritom v našich múzeách pracuje mnoho šikovných a múdrych ľudí. Klobúk dole pred nimi, že neušli všetci do súkromného sektora.

 

 

ÚVODNÁ FOTOGRAFIA: Pražská korunovačná medaila Ferdinanda III. vyletela z vyvolávacej ceny 15.000€ na 102.000€. Na to že je to ručná razba kladivom z ručne rytých razidiel, ide o nezvyčajne veľký priemer, na hranici technickej zvládnuteľnosti.