Vyžrebované! Vyhrajte pobyt v oblasti s najčistejším ovzduším

aktualizácia 9.9.2020:

Správna odpoveď na súťažnú otázku: Slovenský preklad názvu hotela Tündérkert znie Záhrada víl.
(väčšina čitateľov poslala odpovede s prekladom Rozprávková záhrada, ale z kontextu článku vyplýva, že správny preklad je Záhrada víl)

Vyžrebovali sme pána Petra Makaru, ktorý získava pobyt v Hoteli Tündérkert. Srdečné blahoželáme!


Možno ani netušíte, kde je najčistejší vzduch v Maďarsku. S týmto prívlastkom sa môže popýšiť jedno jediné miesto – malá obec Noszvaj na úpätí pohoria Bükk v severnom Maďarsku, necelých 10 km od mesta Eger.


Súťažná otázka: Aký je slovenský preklad – názov hotela Tündérkert?
Správne odpovede zasielajte do 5. septembra na vivasenior@vivasenior.sk
Výherca získa pobyt v hoteli TÜNDÉRKERT HOTEL na 3 dni 2 noci s polpenziou.


Zo Slovenska to do obce Noszvaj majú na skok Stredoslováci aj Východoslováci, z Bratislavy sa sem dostanete autom po diaľnici za necelé tri a pol hodiny.

Podľa hodnotenia odborníkov si táto malá obec na úpätí pohoria Bükk už dvakrát za sebou vyslúžila ocenenie za čisté ovzdušie.

Možno aj tento fakt prispel k rýchlemu rozvoju cestovného ruchu v dedine i v okolí. Príznačný je aj názov najznámejšieho hotela v Noszvaji, hotela Oxigén **** v krásnom lesnom prostredí.

Kaštieľ De la Motte. FOTO: delamottekastely.hu

Park pri kaštieli De la Motte je plný storočných stromov

Mimoriadne obľúbený hotel v Noszvaji je Hotel Tündérkert. Lesný hotel vo vintage štýle, ktorý bol otvorený v roku 2016, sa nachádza v parku kaštieľa De la Motte a je obľúbeným hotelom rodín zameraných na aktívny oddych.

Hotel má 36 izieb, leží v malebnom prostredí 5-hektárového anglického parku kaštieľa De la Motte. Návštevník sa tu cíti ako v arborétu, väčšina stromov prežilo niekoľko storočí, v parku sa nachádzajú vzácne rastliny.

Hneď vedľa hotela leží krásny barokový kaštieľ De la Motte. Takto sa volal jeho prvý majiteľ, ktorý mal veľký vplyv na rozvoj života v obci.

Návštevníci si môžu pozrieť krásny interiér kaštieľa s nástennými maľbami a nádherné stropné fresky podľa francúzskeho vzoru, ktoré vdýchli jednotlivým komnatám nezameniteľnú atmosféru.

Vďaka relatívnej blízkosti hraníc si hotel obľúbili návštevníci zo Slovenska, najmä z Gemera a Novohradu.

Kaštieľ De la Motte. FOTO: delamottekastely.hu

Tündérkert Hotel? Možno uvidíte aj víly

Celý hotel pôsobí veľmi útulne a rodinne a návštevník sa cíti ako v záhrade víl, čo je doslovný preklad názvu hotela.

Lesopark v okolí je stvorený na trávenie voľného času, pre deti nechýbajú ihriská, preliezky a aj tí starší, si na rôznych prekážkach môžu vyskúšať svoju odvahu a zručnosť.

Turistov lákajú zaujímavé prechádzky a túry po okolí. Možno využiť aj požičovňu bicyklov priamo v hoteli. Pre hostí je k dispozícii malý krytý bazén a rôzne druhy sáun.

Tündérkert Hotel. Zdroj: tunderkerthotel.hu

Milovníci kvalitného vína sa určite radi zoznámia s produktami známej vinárskej oblasti. V blízkosti hotela sa nachádza vchod do vinárstva Thummerer, kde ponúkajú viac ako tridsať druhov vín.

Prehliadka vinnej pivnice prekvapí rozľahlými podzemnými priestormi s rozlohou viac ako 4-tisíc m2. V ponuke nechýba ani najznámejšie víno regiónu červený Egri bikavér.

Obec Noszvaj preslávili chutné slivky, z ktorých sa varí bio lekvár, bez konzervačných prísad, čo je zaručený suvenír z tohto neobyčajného regiónu na severe Maďarska. Čoraz častejšie ho objavujú aj turisti zo susedného Slovenska.

Tündérkert Hotel. Zdroj: tunderkerthotel.hu

Na výlet do tretieho najnavštevovanejšieho mesta Maďarska

Okrem peších túr v pohorí Bükk je zaujímavá návšteva blízkeho historického mesta Eger. Maďari aj z iných regiónov krajiny poznajú Eger (slovensky Jáger) najmä vďaka jednému z najznámejších maďarských románov autora Gézu Gárdonyiho Jágerské hviezdy (Egri csillagok). V roku 1552 kapitán Ištván Dobó tunajší hrad so svojimi vojakmi hrdinsky ubránil pred mnohopočetnou tureckou prevahou.

Turci ho však na druhý pokus v roku 1596 obsadili a na ďalších 91 rokov sa stal Eger centrom osmanskej provincie.

Vybudovali turecké kúpele, kostoly prebudovali na mešity a postavili minarety. Jeden z nich sa zachoval dodnes a je prístupný turistom. Nie je to však jediná stavba, ktorá tu zostala z osmanských čias.

Citlivo zrekonštruované turecké kúpele prinášajú blahodarné účinky telu i duši. V bazéne priamo pod zlatou kupolou vyviera radónová voda, vhodná na liečenie chronického potenia, porúch pohybového ústrojenstva a reumatizmu.

Okrem jedinečných pamiatok a unikátnych termálnych vôd preslávilo Eger aj u nás známe a populárne červené víno, Egri Bikavér (Jágerská býčia krv).

Vyrába sa ako cuvé aspoň z troch odrôd červeného hrozna. Eger má okrem jedného minaretu aj 33 kostolných veží a jednu monumentálnu neoklasicistickú baziliku, ktorá je po ostrihomskej, druhou najväčšou v Maďarsku.