Vyžrebované! Vyhrajte pobyt v Priessnitzových liečebných kúpeľoch

Aktualizácia 11.1.2020:

Správna odpoveď: „Vodným doktorom“ prezývali lekára Vincenzea Priessnitza.

Výhercovia: pani Stella B., Spišská Nová Ves, pani Ľudmila P., Banská Bystrica, pani Anna T., Nemšová, pán Peter I., Bratislava. Gratulujeme!


Na kopci nad Frývaldovom v osade Gräfenberk vznikol v roku 1822 zásluhou Vincenze Priessnitze prvý moderný vodoliečebný ústav na svete. Počas nasledujúcich rokov a desaťročí sa z neho stali svetoznáme kúpele a vzor pre nadšených priaznivcov vodoliečby z celej Európy.


Súťažná otázka č.1: Koho nazývali v Grafenbergu Vodným doktorom?

Súťažná otázka č.2: Napíšte nám svoje skúsenosti, postrehy alebo to, čo ste počuli od svojich rodičov, starých rodičov o Priessnitzových obkladoch.

Stačí poslať odpoveď na jednu súťažnú otázku.

Zo zaslaných príspevkoch vyžrebujeme štyroch výhercov. Traja získajú ceny, ktoré venujú do súťaže Priessnitzové kúpele a jeden vyžrebovaný čitateľ získa hlavnú cenu –  pobyt v kúpeľoch Priessnitz.

Príspevky zasielajte do 20.decembra 2019 na adresu vivasenior@vivasenior.sk alebo ich napíšte do diskusie pod článkom.


Zázračný vodný doktor

Na Gräfenberk prichádzali v tých časoch hostia z Viedne, Paríža, Berlína, Londýna, medzi návštevníkmi boli vo veľkej miere zastúpené najvyššie spoločenské vrstvy. Na počesť „vodného doktora“ dali postaviť vďační pacienti veľa pamiatok, v Jeseníkoch sa traduje, že žiadnemu lekárovi na svete nepostavili toľko pamätníkov, ako Priessnitzovi.

Na Studničním vrchu vyviera okolo 80 prameňov a mnohé z nich sú architektonicky veľmi pekne upravené, ako poďakovanie Priessnitzovi, vode a jej účinkom na uzdravenie.

Najčistejšie ovzdušie v Jeseníkoch

Priezračná pramenistá voda a čistý horský vzduch v spojení s modernou medicínou uzdravujú a posilňujú ľudský organizmus aj dnes.

Prírodným liečebným zdrojom je klíma, mnohoročné monitorovanie Českého hydrometeorologického ústavu dokazuje, že kúpele v Jeseníkoch majú najčistejšie a najkvalitnejšie ovzdušie v celej Českej republike.

Jedinečné umiestnenie a krásne prostredie ponúkajú ideálne turistické a športové podmienky. Liečbu a pobyt sprevádza zdravá strava a pestrá ponuka voľnočasových aktivít a kultúrnych akcií.

Tradičné metódy liečby nemocí dýchacieho ústrojenstva, psychosomatických ťažkostí, duševných porúch alebo kožných ochorení doplňujeme modernými balneologickými a fyzioterapeutickými procedúrami o liečbu pohybového aparátu a ďalších súčasných civilizačných chorôb.

Vyskúšajte tradičné metódy

V Priessnitzových liečebných kúpeľoch nájdete všetko pre svoje zdravie, pohodu, odpočinok a aktívny pohyb v prírode. Je tu pre vás pripravených takmer 800 lôžok v 11 liečebných domoch, pričom medzi najobľúbenejšie patrí sanatórium Priessnitz****.

Ročne navštevuje Priessnitzovy liečebné kúpele viac ako 18-tisíc klientov, okrem liečby hradenej zdravotnými poisťovňami využívajú liečebné a wellness pobyty aj samoplatitelia, hoteloví hostia a účastníci firemných liečebných rehabilitačných pobytov.

Každý si zaručene vyberie z bohatej ponuky pobytov, alebo využije komplexnú liečbu a zostavenie individuálneho liečebného plánu priamo na mieru.

Zábaly Vincenta Priessnitza pozná takmer každý, jeho tradičné metódy a odkaz návratu k prírode môžete vyskúšať práve v mieste ich vzniku v Priessnitzových kúpeľoch v Jeseníkoch.

Viac informácií nájdete na stránke na www.priessnitz.cz.

Foto: priessnitz.cz