Z parnej kotolne v Kúpeľoch Štós bude galéria

Nápad premeniť schátranú historickú budovu na kultúrny priestor sa zrodil v hlave akademického maliara Zbyňka Prokopa z Košíc. Využívať ho budú nielen študenti Fakulty umení TUKE, ale aj kúpeľní hostia. Prilákať by mal aj turistov.

V Kúpeľoch Štós, na úpätí Slovenského Rudohoria, už 143 rokov liečia predovšetkým dýchacie cesty. Klimatické kúpele sa týčia vo venci bohatej flóry nad obcou Štós, kúsok od Medzeva a necelých 50 km od Košíc s ideálnymi podmienkami. Čistým vzduchom, výbornou vodou, priemernou teplotou vzduchu 21°C a štedrým slnečným svitom.

Kúpele svojou polohou bokom od rušných miest vďačia tomu, že sú miestom zdravia a stále viac žiadaného pokoja s tichom a zdravým prírodným prostredím.

Dnešný pacient si však k úplnej spokojnosti vyžaduje aj pekné ubytovanie a dostatok možností na kultúrne i športové vyžitie sa po liečebných procedúrach.

Turbulentné historické zvraty i neistý osud kúpeľov spôsobili, že stav objektov, komunikácií i miest na relax nestihol držať krok s predstavami kúpeľných hostí.

Parná kotolňa v súčasnej podobe (Foto: Katarína Čižmáriková)

Vzniká najmodernejší kultúrny projekt v regióne

V rámci cezhraničného projektu sa pripravuje rekonštrukcia historickej budovy, bývalej parnej kotolne, ktorá bude po novom slúžiť na umelecké výstavy, digitálne inštalácie či workshopy.

Investorovi – KÚPELE ŠTÓS, n.o. bol schválený projekt s finančným prispením z fondu INTERREG HU-SK na rekonštrukciu kotolne Art Crossing v rámci zámeru EÚ.

Vznikne najmodernejšia historická budova v regióne takmer za milión eur v spolupráci so slovenskými a maďarskými partnermi z Miškovca a Kúpeľom Štós. So stavebnými prácami by sa malo začať začiatkom budúceho roka.

„Ide o budovu historickej kotolne postavenú v 30-tych rokoch 20. storočia, ktorá bola najmodernejšou kotolňou v regióne Abova. Okrem toho, že vyrábala teplo a teplú úžitkovú vodu, mala v sebe turbínu a vyrábala aj elektrický prúd nielen pre kúpele, ale aj obec Štós,“ priblížil riaditeľ Kúpeľov Štós Ing. Ján Šimko.

Projekt s využitím eurofondov je zhruba 990 000 eur, s 20 percentným spolufinancovaním.

Kúpele Štós v zime (Foto: archív Kúpeľov Štós)

Na začiatku bol sen

Vízia premeny kotolne, ktorá sa po plynofikácii areálu kúpeľov v roku 1997 stala nefunkčnou, sa rodila v hlave akademického maliara Zbyňka Prokopa z Košíc dlhší čas. Ako sa vyznal, od detstva sem často chodieval a predstavoval si, ako sa tu bude raz robiť umenie.

Sen sa stáva skutočnosťou. Realizovať do konkrétnej podoby pomohla trojica odborníkov z košickej Design likes detail , Ing. Arch. Ľubomír Bobák, Igor Kocúr a Mgr. art. Marek Čecho.

Po rekonštrukcii sa objekt zmení na galériu a priestor pre prezentácie výtvarného, ale aj najmodernejšieho multimediálneho umenia.

Vynovený objekt využijú študenti na semináre i vzdelávací proces z Fakulty umenia Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a univerzity v maďarskom Miškovci, kde sa budú prezentovať v rámci študentskej vedeckej odbornej činnosti.

Bude slúžiť aj na podporu rozvoja vzdelávania študentov v oblasti digitálneho a vizuálneho umenia a vytvorenie umeleckého inkubačného priestoru, zdôraznil dekan Fakulty umení TUKE doc. Mgr. Art. Ing. Richard Kitta.

Už pohľad na zeleň chráneného kúpeľného parku v Kúpeľoch Štós navodzuje pohodu. (Foto: archív Kúpeľov Štós)

Podpora cestovného ruchu

Projekt zvýši aj kvalitu lokalít a turistických destinácií Košického samosprávneho kraja a Boršodsko-Abovsko-Zemplínskej župy a zlepší podmienky pre rozvoj kultúrneho turizmu.

Súčasťou tohto cezhraničného projektu v programe Interreg Maďarsko – Slovensko je aj revitalizácia Domu Emerica Pressburgera v Miškovci.

Maďarsko-britský filmový režisér, oscarový scenárista a producent sa v tomto meste narodil a dom, v ktorom určitý čas žil, je dlhé roky nevyužívaný a chátra.

Po revitalizácii bude pripavený na premietanie filmov v rámci známeho festivalu Cinefest a pre tvorbu a výchovu mladých umelcov.

Takto bude vyzerať galéria (Vizuál: Design likes detail, s.r.o.)