Zoltán Oláh: Neexistuje nič krajšie ako vrátiť zrak

Známy očný lekár, nositeľ mnohých vyznamenaní a ocenení, profesor MUDr. Zoltán Oláh, DrSc., oslávi v tomto roku 94. narodeniny. Aj dnes je stále aktívny a môže byť vzorom vytrvalosti a oddanosti svojmu poslaniu. Vzorom pre všetkých, ktorí liečia a hľadajú nové možnosti liečby očných chorôb. Prezidentom republiky bol v januári 2025 ocenený štátnym vyznamenaním Ľudovíta Štúra 1. triedy .

Pán profesor, kedy ste sa rozhodli pre štúdium medicíny?

Už počas strednej školy ma zaujímala biológia a problémy zdravia. Keď sa niekto v mojom okolí zranil, snažil som sa pomáhať a poskytnúť pomoc. A počas štúdií na gymnáziu v Komárne som sa začal zaoberať myšlienkou študovať medicínu a vhodnosť môjho záujmu potvrdili aj psychotesty.

S členmi kolektívu spolupracovníkov po zaradení do „Sieni slávy slovenskej medicíny“ v r. 2017 zľava – Doc. Krásnik, prof. Furdová, prof. Oláh, prof. Strmeň a prof. Černák

Vie sa o vás, že máte talent aj na spev a šport. Veď mužský spevokol pod vašim vedením na fakulte získal aj medzinárodné ocenenia. Nelákali vás tieto odbory?

To boli moje záľuby a iné štúdium ako biológia a medicína ma nelákali. Bol som presvedčený o správnosti môjho výberu.

Na Lekárskej Fakulte ste popri štúdiu mali vynikajúce športové výsledky. Vraj ste boli ste slovenským rekordérom v športovej chôdzi.

To je pravda, popri štúdiu som sa aktívne venoval športovej chôdzi. Vytvoril som slovenský rekord na päť kilometrov. Šport bol pre mňa protiváhou namáhavého medicínskeho štúdia.

Špecializovali ste na na oftalmológiu a problematiku vnútroočných nádorov. Spomínate si na nejaký zaujímavý prípad?

Počas štúdia som pracoval aj ako vedecká pomocná sila na teoretických pracoviskách LF UK v Bratislave. Zaujímali ma „jemné“ chirurgické disciplíny, ale na očné lekárstvo som sa orientoval až po promócii. Vrátiť zrak po liečení sa stalo mojou métou.

Z diskusie so spolupracovníčkou profesorkou Alenou Furdovou

Po nástupe do práce na Očnej klinike LF UK v Bratislave ako odborný asistent som sa venoval zavedeniu a využitiu nových trendov diagnostiky a liečby a aj výskumu a výsledkov v experimentálnej chirurgii v očnom lekárstve. Liečil som závažné, ale aj zaujímavé a úsmevné stavy. Spomínam si na starčeka vyše 70-ročného, ktorý pre sivý zákal šošoviek bol prakticky slepý už asi 8 rokov, videl len prsty pred okom, bol prijatý a operovaný. Po úspešnej operácii aj s aplikáciou umelej vnútroočnej šošovky, keď pri návšteve zbadal svojho syna, radostne vykríkol „Jano, ako si za tie roky zostarol čo som ťa nevidel!“

V roku 1980 ste boli menovaný riadnym univerzitným profesorom pre očné lekárstvo a začali sa vaše študijné cesty do zahraničia. Ak by ste mali s odstupom času porovnať, v ktorej z navštívených krajín v bývalých socialistických štátoch a aj na západe, bola medicínska starostlivosť v tých časoch na najvyššej úrovni?

Ako klinický pracovník som absolvoval krátko- aj dlhodobé študijné pobyty v zahraničí. V Nemecku, ZSSR, Maďarsku, Švajčiarsku vo Francúzsku. Získané poznatky z liečby a zvlášť z mikrochirurgie oka som po návrate aplikoval priamo do klinickej praxe a súčasne prednášal aj na odborných fórach doma i v zahraničí. Na pobyt som si vždy vyberal celosvetovo známe a špičkové pracoviská. Pri porovnávaní ich úrovne som výrazné rozdiely nezistil, ale technická vybavenosť bola v tom čase v každom prípade na vyššej úrovni v porovnaní s našimi pracoviskami.

Pri očnom vyšetrení

Už v 70. rokoch minulého storočia ste sa zaoberali problematikou laserov v medicíne a ich zavedením do klinickej praxe. Vy sám ste zaviedli do praxe najnovšie princípy mikrochirurgie oka. Aký je pokrok v tejto oblasti u nás ?

V klinickej praxi som sa snažil využiť všetky výsledky modernej techniky a s inováciami zaviesť liečbu lasermi pri operáciách oka u nás. Výsledkom mojich výskumov bolo uplatnenie a realizácia mikrochirurgických operácií, čím sa výrazne zlepšili výsledky liečby chorôb oka. V tejto oblasti slovenské oftalmologické pracoviská aj dnes poskytujú služby porovnateľné s výsledkami špičkových pracovísk.

Vaše poznatky ste odovzdávali mladým adeptom a vychovali ste celý rad odborníkov v oblasti oftalmológie. Ktorí z vašich adeptov dosiahli najvýznamnejšie výsledky?

Ako prednosta Kliniky oftalmológie a Očnej kliniky LF UK v Bratislave som prirodzene mal záujem vychovať nasledovníkov. Popri mladých adeptov-lekárov som rád, že som mohol vytvoriť podmienky na výchovu viacerých docentov, menovaniu profesorov a aj doktorov vied oftalmológie. Mimoriadne výsledky pod mojim vedením aj medzinárodné uznanie a úspechy dosiahol prednosta Detskej očnej kliniky, prof. MUDr. Antom Gerinec, CSc. a prof. MUDr. Ondrej Černák DrSc., prednosta Kliniky pre doškolovanie lekárov.

S manželkou a vnukom

Máte v rodine pokračovateľov v oblasti, ktorej ste venovali celý život?

V rodine máme jednu očnú lekárku.

Ako bývalý športovec ste sa zrejme mohli celý život pýšiť dobrou kondíciou. Čo robíte aj vo vysokom veku pre udržanie dobrého zdravia? A čo vám prináša dnes radosť?

Kondíciu si udržujem primeraným pohybom. Každodenné cvičenie je dôležité a považujem ho za samozrejmosť nielen v seniorskom veku. Som abstinent, nefajčiar. Rád počúvam klasickú hudbu, pôsobí ukľudňujúco, dobre na psychiku, no a rád čítam.

Máte životné motto, ktorým sa ešte aj dnes riadite?

Mojim životným mottom bolo a aj je: Nikdy sa nevzdávať a problémy a úlohy sa snažiť vždy úspešne vyriešiť.

Prof. MUDr. Zoltán Oláh, DrSc. (Med.) Oftalmológ – očný lekár.

Za celoživotné dielo mu prezident republiky v r. 2025 udelil štátne vyznamenanie „Ľudovíta Štúra 1. triedy“, v r. 2017 bol uvedený do „Dvorany slávy slovenskej medicíny“. Je jedným zo zakladateľov oftalmomikrochirurgie v oblasti inovácie operácie katarakty a implantácie vnútroočnej šošovky, operácií glaukómu, komplikovanejších úrazov oka, odlúpenej sietnice a vnútroočných nádorov. Položil základy v zavádzaní laserovej chirurgie a výpočtovej techniky do dennej praxe.

Dlhé roky predseda Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, člen výboru Československej oftalmologickej spoločnosti a zástupca šéfredaktora časopisu Československá oftalmológie.

Je nositeľom Ceny Akademika T. R. Niederlanda.