Chorvátsko má unikát, vie o tom málo Slovákov

Ak mierite do Dubrovníku alebo Orebiču a ste milovníci histórie a unikátov zastavte v meste Ston. Jedinečnou atrakciou je tu dvojča Čínskeho múru, najdlhší obranný múr v Európe, soľné polia a výborné ustrice.

Najdlhší múr v Európe

Starobylé mestečko Ston s 2500 obyvateľmi na východnom okraji polostrova Pelješac upúta architektúrou. Je budovaný v tvare kocky a všetky uličky sú riešené do pravého uhla. V stredoveku bolo toto miesto známe predovšetkým soľnými poľami, kde sa odparovaním získavala soľ z morskej vody. Vtedy mesto, ktoré považovali za najbohatšie v celej Dubrovníckej župe a patrilo pod Republiku Dubrovník, začalo na jej podnet budovať mohutné opevnenie, ktoré malo ochrániť toto strategické miesto pred prípadným útokom.
Pevnostné mesto Ston vzniklo v priebehu 14. a 15. storočia. Mohutné hradby so 40 vežami a 7 pevnôstkami merajú necelých 6 kilometrov. Prepájajú trojicu impozantných pevností Koruna, Podzvizd a Veľké kaštio. Mimoriadnym urbanistickým riešením disponuje aj samotné mesto. Stavitelia ho vybudovali ako 15 blokov po 10 domoch, ktoré oddeľovali hlavné ulice široké 6 metrov a na ne kolmé vedľajšie ulice široké 2 metre.


Ston má najdlhšiu sústavu opevnení v Európe a druhú najdlhšiu na svete. Dlhší, aj keď neporovnateľne, je už iba Veľký čínsky múr. „Veľký chorvátsky múr“ sa ťahá z úpätia kopca Pozvizd do výšky a vidno ho už zdiaľky z kontinentálneho pobrežia južnej Dalmácie. Už tento pohľad sa postará o zážitok . Je až neuveriteľné, že múr má len 5,5 km a naozaj sa ocitnete ako v Číne. Stonské hradby boli postavené v 14. storočí, keď Dubrovnícka republika získala dnes druhý najväčší chorvátsky polostrov Pelješac a tento monumentálny kamenný systém stavali kvôli obrane. Polostrov Pelješac v južnej Dalmácii sa tak oddelil od pevniny dlhým, niekoľko kilome­trov dlhým obranným múrom, ktorý má výšku od piatich po desať metrov.

Podľa starých dubrovníckych kroník trvala stavba tohto Veľkého múra 18 mesiacov. Na tie časy ohromná rýchlosť. Ak si chcete prejsť stonské mestské múry , po chorvátsky gradske zidine sú otvorené denne 8. – 19. hod. Vstupné, ktoré sa každý rok mení, slúži na udržiavanie a investície do stredovekej stavby, ktorú Chorváti veľmi náročne a dlho rekonštruovali.Ročne európsky „čínsky múr“ navštívi okolo 50-tisíc návštevníkov a je navrhnutý na zaradenie do Svetového dedičstva UNESCO. Každoročne sa na hradbách beží aj maratón.

Soľ aj výhľad nad zlato

Prečo sa polostrov Pelješac potreboval oddeliť od zvyšku vnútrozemia? Ten dôvod pri pohľade zo stonského múru uvidíte ako na dlani.Sú to obdĺžnikové nádrže, z ktorých sa v horúcich letných mesiacoch odparuje morská voda Stonského kanála – súčasť najstaršej aktívnej soľany na svete. A netreba pripomínať, aká bola soľ kedysi vzácna. Soľ bola kedysi hlavný vývozný artikel Dubrovníckej republiky. Doslova soľ nad zlato.Na „baňu“ alebo saliny sú Stončania veľmi hrdí. Každoročne vyrobia asi dvetisíc ton morskej soli tradičným spôsobom, ktorý sa nezmenil od čias antiky. V najstarších aktívnych salinách na svete sa morská soľ vyrába v bazénoch, ktoré postupne napúšťajú morskou vodou. Na to, aby sa voda odparila, potrebujú minimálne 45 slnečných dní. Zvyčajne to nie je žiadny problém. Potom mladí Chorváti, hlavne študenti – brigádnici – lopatami zbierajú soľ do tradičných drevených vozíkov.Niekedy sa stane, že tesne pred zberom soli a jej nasypaním do vriec príde prietrž mračien a „úroda sa rozpustí v daždi.“
Možno aj preto je stonská soľ, hoci je nepochybne kvalitná, dosť drahá – 500 gr. v plastovom vrecku stojí 1,50 eura, v plátennom vrecúšku so znakom Stonu 5 eur. A najdrahšia je tzv. flower of salt, ktorá sa zhromažďuje v tenkej vrstve na povrchu soľných nádrží a jej kryštáliky sa získavajú s pomocou špeciálnych stierok.

Najlepšie slávky a ustrice lahôdka pre gurmánov

Chovom mušlí a slávok je známy tunajší Malostonský záliv, ktorého voda sa považuje za veľmi čistú, navyše doň priteká rieka Neretva, ktorá ju osladzuje. Preto sa tu darí slávkam jedlým aj stonským ustriciam (ostrea edulis). Ston je celosvetovo známy ich vývozom a na tunajšom chove si pochutnávajú gurmáni v rôznych krajinách. V Stone nájdete vyhlásené rybie reštaurácie.V reštaurácii Vila Koruna si môžete vychutnať afrodiziakovú bombu. Najlepšie ustrice, grilované i surové, ustricovú polievku, rôzne druhy rýb, kalamáre, kraby – to všetko úplne čerstvé , vlastnoručne ulovené sieťkou z veľkých akvárií. Lahôdkou je aj biela ryba pražma, morský vlk, chobotnice a sépie, ktoré sú základnými ingredienciami do známych špecialít. A k tomu čerstvá zelenina a vynikajúce víno Plavac či Dingač, ktorému sa darí len v južnej Dalmácii. A po rybacích špecialitách ešte jedna typická domáca pochúťka, známa len v tomto regióne. Makarónový orechovo-škoricový koláč

Festivaly a koncerty

Od druhej polovice júla do konca augusta sa už tradične organizuje v Stone festival Stonské leto, v rámci ktorého sa konajú na letných scénach mestečka , prípadne priamo na miestnom námestí, koncerty klasickej i populárnej hudby, vystúpenia dalmatínskych mužských speváckych skupín , popredných folklórnych tanečných súborov a divadelné predstavenia. Neďaleko Stonu je krásna zátoka Prapratno so storočnými olivovníkmi, čistou piesočnou plážou a príjemným kúpaním. V blízkosti je jeden z najkrajších autokempov v okolí.

Zdroj, foto: https://www.ston.hr/