Pardubický perník. Foto: Pavel Janoš.
Vianočné obdobie je neodmysliteľne spojené s voňavými perníčkami. Vedeli ste, že mesto perníkov sú Pardubice a majú svojho perníkového kráľa alebo dokonca Perníkovú chalúpku, v ktorej sa chodí Ježibaba ukladať na zimný spánok?
Perník symbolom
Keď sa povie Pardubice, väčšine z nás si vzápätí vybaví lahodné perníkové medové pečivo. S Pardubicami je späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo ich symbolom. Príslovie „Ukážu ti, zač je v Pardubicích perník“ sa v českom jazyku pevne vžilo. Každý obyvateľ Pardubíc bol aspoň raz v živote nazvaný „pernikárom“, pôvodne provokujúcou prezývkou, na ktorú sú však všetci Pardubičania už dávno pyšní.
Kto je perníkový kráľ?
Pri prechádzke centrom mesta takmer na každom rohu natrafíte na obchodíky so zdobenými perníkmi, stánky s maľovanými perníkmi vítajú na stanici každého, kto príde do mesta po železnici. Aj to je symbolické, pretože perník je suvenírom, bez ktorého sa žiadny návštevník domov nevracia.
Perník prenikol do bežného života mesta tiež v názvoch najrôznejších súťaží a spoločenských podnikov, mesto má dokonca svojho perníkového kráľa. Tým sa stal Pavel Janoš, súčasný majiteľ rodinnej firmy, ktorej tradícia sa odvíja už od začiatku 20. storočia.
Pardubice žijú perníkom
Pardubice sú na svoj typický produkt právom hrdé a na tradíciu spojenia perníka a mesta starostlivo dbajú. V meste už dlhé desaťročia pôsobí renomovaný folklórny súbor Perníček, s perníkom sú zviazané napríklad miestne tanečné súťaže – „O perníkovou pantofli“ alebo „Perníková kopretina“.
Mesto perníkom skutočne žije, čo dokazuje aj množstvo podujatí, ktoré tu môžete v priebehu roka navštíviť.
Múzeum perníka
Zastavme sa v Perníkovej chalúpke, v ktorej je Múzeum perníka a nájdeme tu skutočne širokú ponuku podujatí a zážitkových programov. Kým dospelých zaujme história pernikárskeho remesla a pardubického perníku, pre deti je pripravené nezvyčajné zamyslenie nad rozprávkou O perníkovej chalúpke. Výstavné expozície obsahujú vyše tisíc perníkov z celej ČR. Ide väčšinou o víťazné práce z rôznych súťaží.
Medové zážitky zahŕňajú návštevu Múzea perníku s mestečkom Perníkov, putovanie tajuplným lesom do Pernikárskej dielne Ježibaby a ďalej do Medového raja, Neba a Pekla.
Sezóna sa otvára prvý marcový deň prebudením Ježibaby zo zimného spánku, po ktorom nasleduje Slávnostný ples medu, či Medobranie pri Perníkovej chalúpke, Stretnutie Janíčkov a Marienok, vianočné a veľkonočné inšpirácie a, samozrejme, ukladanie Ježibaby na zimný spánok.
Dni medu
S perníkom sa spájajú aj Dni medu, ktoré každoročne v rámci jesenných mestských slávností organizuje miestny zväz včelárov. Počas tejto udalosti sa v meste zídu včelári zblízka i zďaleka, aby spoločne oslávili sviatky tohto jedinečného včelieho produktu. Oslavy sú skvelou príležitosťou na výmenu skúseností, súťaže aj osvetovú činnosť a u návštevníkov sa tešia veľkej obľube.
Advent s perníkom
Perníčky patria neodmysliteľne aj k Vianociam. Radnica, infocentrum a viacero miestnych kaviarní spríjemňuje milovníkom perníkov advent v rámci projektu „Advent s vôňou perníka“. Počas predvianočného obdobia si obyvatelia mesta kupujú vo výdajných okienkach mnohých kaviarní perník v množstve podôb. V ponuke sú rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale aj káva či čokoláda posypaná perníkovým korením či ochutená perníkovým likérom.
Viac o Pardubiciach a ďalších zaujímavostiach z Východných Čiech sa dočítate na:
www.vychodnicechy.info
www.topardubicko.cz/cs