Byť v strehu sa oplatí

Svetová zdravotnícka organizácia spolu s ďalšími zdravotníckymi organizáciami vyhlásili 14. november za Svetový deň diabetu.

Cukrovkou dnes trpí celosvetovo 537 miliónov ľudí a očakáva sa, že tento počet sa počas nasledujúcich desaťročí zdvojnásobí. Diabetes sa v roku 2030 môže stať siedmou najčastejšou príčinou úmrtnosti.

Svetová zdravotnícka organizácia v septembri 2022 uviedla, že až v 95% prípadoch sa jedná o cukrovku 2. typu, ktorá je typická pre starších pacientov, ale tiež pre obéznych ľudí.

Jednou z najznámejších prejavov cukrovky 2. typu, je hyperglykémia, pričom najčastejšími komplikáciami pacientov s cukrovkou sú slepota, zlyhanie obličiek, zlyhanie srdca, mozgová príhoda a amputácia dolnej končatiny.

Podľa najnovších dát, publikovaných v novembri 2021, je na Slovensku dispenzarizovaných 336 968 osôb na cukrovku 2. typu, čo predstavuje takmer 6 200 osôb na 100 000 obyvateľov.

Až 91% z nich malo viac ako 45 rokov a vyše polovicu tvorili ženy.

Čo znamenajú tieto komplikácie?

Doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD., hlavný odborník MZ SR pre diabetológiu a podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti uviedol, že diabetes mellitus je hlavným rizikovým faktorom komplikácií veľkých aj malých ciev.

Je to predovšetkým dvojnásobne častejší výskyt mozgovej príhody u cukrovkárov voči bežnej populácii, až 4-násobná pravdepodobnosť srdcovo-cievneho ochorenia, poškodenia filtračného systému obličiek a ich zlyhanie, mikrovaskulárne poškodenie sietnice oka a následná slepota a poškodenie nervov, vznik rán a vredov a následná amputácia chodidiel a nôh.

Včasná diagnostika cukrovky

Medzi kľúčové faktory patrí včasná diagnostika, ale rovnako dôležitou je aj jej liečba, ktorá výrazným spôsobom dokáže skvalitniť a predĺžiť životy pacientov.

Už samotná cukrovka skracuje život pacientov až o 6 rokov, a to aj vtedy ak pacient nemá žiadne iné komplikácie. Ak diabetik prekoná infarkt alebo mozgovú príhodu, je pravdepodobné, že sa jeho život skráti až o 12 rokov.

Ak je prítomná aj chronická choroba obličiek – bilancia je mínus 16 rokov. Preto je nesmierne dôležité dbať o prevenciu, poznať typické príznaky tohto ochorenia a pri podozrení okamžite vyhľadať lekára.

Vývoj technológií v liečbe diabetu

Na Slovensku máme aktuálne 36 ambulantných certifikovaných centier na ambulantné nastavenie inzulínovej pumpy a kontinuálny monitoring glukózy. Docentka MUDr. Viera Doničová, PhD., predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti predstavila vývoj technológií v liečbe diabetu.Zdôraznila, že senzory dokážu priniesť pacientom významné oddialenie akútnych a chronických komplikácií cukrovky, finančnú úsporu v nákladoch na liečbu cukrovky a skvalitnenie života cukrovkára, aj spoločnosti.

Takýto manažment liečby sa týka diabetikov cukrovky 1.typu a považuje sa za historickú šancu výrazne pomôcť pacientom a ušetriť prostriedky poisťovní.

100 rokov inzulínu a nové možnosti liečby

Uplynulo 100 rokov od podania prvého inzulínu Prvú zmienku o cukrovke objavili v Egypte v roku 1862 pred n. l. Podľa odhalených papyrusov vzniklo toto ochorenie po tom, ako sa ľudia začali usádzať a priberať.

V roku 1922 bol vynájdený inzulín, ktorý dnes – po 100 rokoch – zachraňuje a skvalitňuje životy pacientom s diabetom.

Byť v strehu je však neustálou výzvou pre každého človeka, lebo cukrovka je dnes jednou z najčastejších a najzávažnejších civilizačných ochorení aj na Slovensku a nebolí.

MUDr. Emil Martinka, diabetológ a prezident občianskeho združenia Slovenská diabetologická asociácia, uviedol, že sa podarilo vyvinúť účinné lieky so zásadným prínosom pre pacienta, ktorými sú nielen úprava glykémie, ale aj zníženie úmrtnosti na srdcovo-cievne a obličkové ochorenia.

Dnes je diabetológia multidisciplinárnym odborom, ktorá lieči pacientov komplexne. K dispozícií máme liečbu, ktorá popri úprave diabetu významne chráni orgány.

Odborníci sa zhodujú, že úprava telesnej hmotnosti sa v aktuálnych medzinárodných odporúčaniach stala jedným z hlavných cieľov terapeutickej intervencie.

V slovenskej populácii má až 90% pacientov s cukrovkou 2. typu nadváhu alebo je obéznych.

Zdravý životný štýl, čo znamená predovšetkým zdravé stravovacie návyky a pravidelný pohybový režim, je základom prevencie cukrovky. Možnosť ovplyvniť výskyt, priebeh a liečbu tohto ochorenia je natoľko dosiahnuteľná, až ju väčšina ľudí bagatelizuje a zanedbáva. Hovoria o tom aj čísla, pretože vyše 25% bežnej populácie trpí obezitou a vyše 1/3 obyvateľov na Slovensku má nadváhu.

Výzvou pre boj s diabetom teda naďalej ostáva osveta o zdravom spôsobe života a zároveň kontrolovaná liečba diagnostikovaných pacientov.

Stravou k zdraviu

Kniha Stravou k zdraviu pomáha ľuďom zvládať cukrovku II. typu a znížiť ich hmotnosť. NFI protokol, tzv. plant based diet, stravovanie na rastlinnej báze bol vyvinutý predovšetkým na stabilizáciu liečby cukrovky 2. typu.

Vedkyňa a spoluatorka knihy Zuzana Plevová prináša čitateľom v knihe nutrične vyvážené recepty, vďaka ktorým nebudete hladovať, zlepšíte si svoje zdravie a dosiahnete redukciu hmotnosti.

Pomocou receptov si dokážete pripraviť chutné a zdravé jedlo počas celého dňa. Všetky suroviny jednoducho zoženiete v slovenských obchodoch a ich príprava je časovo nenáročná.

Zdroj foto: Dušan Křístek

Recept z knihy Stravou k zdraviu:

Kelová polievka
Ingrediencie:
500 g pasírovaných paradajok (1 tetrapak balenie)
2 konzervy červenej fazule (počas NFI protokolu – bielej fazule)
5 stredne veľkých zemiakov
1 stredne veľká žltá cibuľa
3 strúčiky cesnaku
1 menšia hlávka kelu
zeleninový bujón (3 – 4 kocky podľa chuti)
1 – 2 PL oregana
2 ČL sušenej petržlenovej vňate
repkový olej
čierne korenie
soľ

Postup:

  1. Na oleji dosklovita opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Keď je cibuľa takmer opražená, pridáme pretlačený cesnak a ešte chvíľu popražíme.
  2. Kel nakrájame na malé kúsky a pridáme k opraženej cibuľke. Trochu posolíme a 2 – 3 minúty zľahka pražíme na miernom ohni. Ak prihára, podlejeme troškou vody.
  3. Zalejeme vodou tak, aby bol kel zaplavený (asi 3,5 litra vody). Pridáme zeleninový bujón a varíme asi pol hodinu, pokiaľ kel nezačne mäknúť.
  4. Pridáme fazuľu, na kocky nakrájané zemiaky a pasírované paradajky. Polozakryté varíme na miernom plameni, kým sa zemiaky neuvaria. Zemiaky sa po pridaní pasírovaných paradajok budú variť trochu dlhšie, ako je bežné.
  5. Pred dovarením ešte pridáme oregano a sušenú petržlenovú vňať.
  6. Podľa potreby dochutíme soľou a čiernym korením.

Informácie: www.stravoukzdraviu.sk