Chýbajú vám slzy? Možno trpíte touto chorobou

Trpí ním približne 20 percent svetovej poplulácie. Syndróm suchého oka je chorobou modernej doby. Ovplyvňuje kvalitu života a môže viesť aj k slepote.

Za syndróm suchého oka môžu vonkajšie vplyvy, veľké sucho v priestore, práca v prievane alebo v klimatizovanej miestnosti, rôzne úrazy oka, systémové ochorenia, nosenie kontaktných šošoviek, aj kúpanie v chlórovej vode.

Ako sa prejavuje?

Toto ochorenie je v súčasnosti veľmi časté. Jeho príčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tým, že sa spomalí tvorba sĺz, vznikajú nepríjemné subjektívne pocity, ktoré sprevádzajú neustále dráždenie oka, ktoré môže viesť až k poškodeniu jeho povrchu.

Príčinou býva nielen nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahujú vodu, hlien a olej a tieto tri zložky oko chránia a zvlhčujú.

Ochorenie sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, ktoré sprevádza pálenie, svrbenie a rezanie očí, tlak v očiach, únava očí, svetloplachosť, zhoršené videnie alebo bolesti hlavy. Tieto pocity môže sprevádzať  začervenanie a podráždenie očí, kedy na povrchu oka vznikajú drobné odreniny, ktoré vedú až k vzniku zápalu.

Často sa objavuje aj nadmerné slzenie, je spôsobené nekvalitným slzným filmom, pri ktorom dochádza k neustálemu dráždeniu zaschýnajúceho povrchu oka, čo často vyvoláva ďalšiu tvorbu sĺz.

Aj keď máte pocit, že nepríjemné pocity zvládnete vyriešiť sami pomocou rôznych očných kvapiek, ktoré sú voľne predajné v lekárni, radšej svoje problémy konzultujte s lekárom.

 

Príčiny vzniku

Syndróm postihuje veľmi často ženy v období menopauzy, môže sa však objaviť v každom veku. Na jeho vznik majú určitý vplyv aj podmienky vonkajšieho prostredia: prašné, suché a zafajčené prostredie, vietor, pobyt v prekúrených a klimatizovaných priestoroch, dlhodobá práca s počítačom, nosenie kontaktných šošoviek, či kúpanie v chlórovej vode a stres.

Určitý vplyv môžu mať aj niektoré lieky, dlhodobé používanie očných kvapiek a niektoré ochorenia (cukrovka, zápaly očí, infekcie, alergie, autoimunitné ochorenia a podobne).

Niekedy sa toto ochorenie objavuje u ľudí s rôznymi vrodenými či získanými deformitami očných viečok.

Správna liečba a včasná diagnóza

Liečba syndrómu suchého oka vychádza zo závažnosti ochorenia a z príčin, ktoré ho spôsobujú. Dôležité je zamerať sa aj na celkové ochorenia, ktoré môžu byť príčinou syndrómu suchého oka.

Včasná diagnóza a správna liečba zmenší problémy a zlepší kvalitu videnia i samotného života.

Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou tzv. umelých sĺz – očných kvapiek, ktoré oko zvlhčujú a chránia. Niekedy sa používajú aj očné gély a masti, ktoré sa aplikujú na noc.

V ťažších prípadoch lekári odporúčajú špeciálne zvlhčujúce gély alebo sa pristupuje k bezbolestnému ambulantnému zákroku – implantácii plugov do slzných kanálikov, čo zabraňuje nadmernej strate sĺz.

Ďalší krok zahŕňa použitie krycích kontaktných šošoviek a autológneho séra, prípadne k aplikácií lokálnych kortikosteroidných preparátov, čím sa zmierňujú chronické zápalové zmeny.

Pomocná je aj antibiotická liečba. Z moderných liečebných metód využívame nízkoenergetické vysokofrekvenčné elektrické pole alebo intenzívne pulzné svetlo.

Chirurgické zákroky, najmä operácie sivého zákalu a excimerové refrakčné zákroky, môžu vyvolať alebo prehĺbiť ťažkosti spojené so syndrómom suchého oka. Identifikácia ochorenia v predoperačnom období výrazne ovplyvňuje výsledok operácie.

Test na suché oko

Pri návšteve očného lekára sa robí diagnostický test na suché oko. Štrbinovou lampou alebo Schirmerov test, ktorým sa meria slzivosť oka. Vykonáva sa pomocou malého prúžku filtračného papiera, zasunutého pod viečko. Hodnotí sa tým kvalita vodnej vrstvy a tiež reflexné tvorba sĺz podľa počtu milimetrov zvlhčeného papiera. V dnešnej dobe už tieto meranie vieme nahradiť prístrojovým meraním na neinvazívnom analyzátore slzného filmu, kedy vyšetrenie trvá niekoľko minút. Je pre pacienta nezaťažujúce a získame informácie o kvalite aj množstve slzného filmu.

Čo pomáha pri liečení

Neustále sa zvyšujúce povedomie o tomto ochorení vedie k lepšej diagnostike a účinnejšej liečbe, a tým k zlepšeniu kvality života pacientov. Súčasťou liečby je aj správna hygiena očných viečok.

Je dôležité vyhýbať sa stresovým faktorom a odstrániť faktory vonkajšieho prostredia, ktoré problém negatívne ovplyvňujú.

Vhodná je aj zmena životného štýlu, prechádzky na čerstvom vzduchu, časté vetranie a dostatok tekutín.

Zdroj foto: pixabay