O liečivých účinkoch Račianskej frankovky bol presvedčený aj známy internista – akademik MUDr. Ladislav Dérer. V primeraných dávkach ju odporúčal pacientom s niektorými žalúdočnými a črevnými ochoreniami.
O víne sa už toho veľa povedalo i popísalo. Ľudstvo od nepamäti pripisuje tomuto nápoju nadprirodzené účinky. V starovekom Grécku i Ríme bolo súčasťou posvätných obradov, Konfucius i Mohamed naopak víno zatracovali a považovali ho za nástroj diabla. V stredoveku však ním liečili takmer všetko.
Dnes víno pijeme pri rôznych príležitostiach. Je potvrdené, že pravidelná konzumácia malého množstva alkoholu znižuje riziko vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice, ischemickej choroby srdca a cukrovky. Ak má víno pomáhať, nie uškodiť, mali by sme kontrolovať koľko vypijeme. Denná dávka pre dospelého muža sú štyri decilitre, pre ženu dva decilitre.
Výskum z Harvard School of Public Health v Bostone hovorí, že pravidelné pitie malých dávok vína prospieva a pomáha úspešne starnúť. Červené víno, respektíve červené hrozno vo svojej šupke a jadrách obsahuje látku resveratrol, ktorá má antioxidačné a antibakteriálne účinky. Ovplyvňuje metabolizmus, podporuje červené krvinky, bunky, tkanivá a spomaľuje proces starnutia.
Vitamín B12 a železo
Aj novodobí lekári považujú červené víno za nápoj dobre pôsobiaci na ľudí so srdcovými problémami a pri miernom pití môže znížiť riziko infarktu. Niektorí lekári ho uznávajú aj ako antioxidačný nápoj s protirakovinovými účinkami.
Je prevenciou nielen voči kardiovaskulárnym chorobám, Alzheimerovej chorobe, ale aj mnohým iným neurologickým ochoreniami. Fosfáty, železo a vitamín B12, ktoré červené víno obsahuje, urýchľujú tvorbu červených krviniek a zvyšujú transport kyslíka v krvi.
Slovenské víno a vinárstvo má bohatú históriu. Najstarším vínom na Slovensku je Račianska frankovka, ktorá oslávila vlani 250. výročie.
Cisárovná Mária Terézia uznala Račiansku frankovku dekrétom v roku 1767 za privilegovaný nápoj vhodný na cisársky stôl a Račanom zľavila časť dane z vína . Stalo sa tak potom, ako chorá cisárovná vďaka daru račianskeho farára sa pomocou Račianskej frankovky vraj zázračne uzdravila a od tých čias si ju vždy priala mať vo svojich cisárskych pivniciach a nemala chýbať ani na cisárskom dvore vo Viedni.
Račianska frankovka patrí k najvychýrenejším červeným vínam, ktoré Raču preslavujú podnes.
Frankovka modrá bola kedysi známa aj ako Lampart, Limburské alebo Francula. Až neskôr sa jej názov ustálil a stala sa známa ako Frankovka modrá.
Jej liečivé účinky využívali už v stredoveku na liečbu reumatických a horúčkovitých ochorení. Má pozitívne účinky na organizmus v prevencii proti nadmernej zrážanlivosti krvi, antioxidačné, protizápalové, protiplesňové, antialergické a protirakovinové účinky. Chráni srdcovo – cievny systém a stabilizuje krvný tlak. Znižuje riziko vzniku cukrovky, žlčových kameňov, osteoporózy a zvyšuje odolnosť voči stresu.
Račianska Frankovka má najsilnejšie antioxidačné účinky
O liečivých účinkoch Račianskej frankovky bol presvedčený aj známy internista – akademik MUDr. Ladislav Dérer, do roku 1956 prednosta I. internej kliniky v Bratislave. V primeraných dávkach ju odporúčal pacientom s niektorými žalúdočnými a črevnými ochoreniami. Výskumom zistil výrazné liečivé účinky Račianskej frankovky z ročníkov 1947 a 1949.
Traduje sa, že viacerí pražskí lekári chodili v 30. rokoch 20. storočia na brigádu na zber hrozna k račianskym vinohradníkom, kde absolvovali hroznovú, burčiakovú a vínovú ozdravovaciu kúru. Neskôr výskumy potvrdili, že spomedzi všetkých Frankoviek tá, ktorá pochádza z račianskeho chotára, má najsilnejšie antioxidačné účinky. Račianska frankovka obsahuje v sebe viac antioxidantov ako slávny čiernohorský Vranac.
Účinky Račianskej frankovky dokazujú aj starší obyvatelia z Rače, ktorí sa dožívajú v dobrej kondícii vysokého veku. Príkladom je osemdesiatnička, známa zberateľka starých račianskych receptúr, pani Anna Würflová. Práca vo vinohrade, pečenie, vínko a dobrá nálada ju držia pri živote.
Víno pre vaše srdce
Račianska frankovka robí dobre každému kto ju pije, tvrdí súčasný, dlhoročný generálny riaditeľ spoločnosti Villa Vino Rača a.s., Ing. Ján Krampl CSc. Svojej vitalite a dobrej nálade vďačí práve práci s vínom a faktu, že víno má oproti ostatným nápojom nenapodobiteľnú eleganciu a osobitý štýl. Prízvukuje, že Račianska frankovka je vínom všetkých, ktorí chcú zažiť príjemné chvíle s priateľmi a rodinou. A ako vraví je to ,,Vinum pro corde“, víno pre vaše srdce, udrží vás dlho pri stole i pri živote.
Najväčším producentom Račianskej frankovky je spoločnosť Villa Vino Rača, známa aj vo svete. V roku 2016 získala spoločnosť 152 medzinárodných ocenení z rôznych kútov sveta. Každý rok pripravuje na počesť cisárskej rodiny Tereziánsku Frankovku, Cisárske Svätovavrinecké a Cisársky Tramín červený.