Hudobný svet oslávi v tomto roku 250. výročie narodenia Ludwiga van Beethovena, génia a symbol klasickej hudby. Centrom osláv bude Bonn, skladateľovo rodisko, ktoré na webe pripomína, že Deviata symfónia je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Mesto na Rýne pripravuje veľkolepý program, ktorý potrvá od 17. decembra 2019 do 17. decembra 2020. Jeho súčasťou je aj iniciatíva klaviristky Susanny Kessel, ktorá sa rozhodla získať 250 Beethovenovi dedikovaných kompozícií od skladateľov z celého sveta, a nebudú chýbať ani projekty pre mládež s názvom Beethoven pre všetkých.
Oslavy Beethovena v Nemecku
Na počesť tohto velikána vážnej hudby sa v Nemecku organizujú mnohé podujatia, hudobné festivaly, koncerty a výstavy. Stredobodom osláv je rodné mesto Bonn, kde skladateľ žil do svojich dvadsiatichdvoch rokov, pred presťahovaním sa do Viedne, ale oslavy budú aj v ostatných nemeckých mestách a regiónoch.
Očakáva sa veľký záujem aj hostí zo zahraničia. Spolková vláda podporí podujatia pri príležitosti osláv 250. výročia narodenia hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena sumou 6 miliónov eur.
Na počesť Beethovena, ktorého mnohí považujú za najslávnejšieho Nemca, sa v roku 2020 uskutoční v Nemecku približne tisíc koncertov, operných predstavení, festivalov a výstav.
Jedným z vrcholových zážitkov, naplánovaných na 16. decembra 2020 v Bonne, bude koncert Londýnskeho symfonického orchestra. Berlínska filharmónia plánuje na 25. apríla 24-hodinový hudobný maratón.
Beethovenov romantický vzťah na Slovensku
Beethoven mal blízke vzťahy aj k Slovensku. V roku 1800 sa zblížil s grófskou rodinou Brunsvikovcov, ktorú navštevoval v ich kaštieli v Dolnej Krupej. A práve tu zložil Sonátu cis- mol, známu ako Sonáta mesačného svitu. V marci roku 1802 ju údajne venoval Giuliette Guiccardiovej, ktorej matka pochádzala z rodiny Brunsvikovcov. Býval pri kaštieli v domčeku záhradníka, kde dal starý pán gróf údajne zamurovať okno s výhľadom na kaštieľ. Chcel zabrániť Beethovenovi v komunikácii s jeho neterou.
„Jedno milé čarovné dievča ma ľúbi, i ja ju ľúbim… Bohužiaľ nie je z môjho stavu…,“ zdôveruje sa Beethoven v liste priateľovi Wegelerovi. Písal sa rok 1801 a Giuliette mala iba sedemnásť rokov.
„Moja nesmrteľná milá,“ oslovenie, ktorým Beethoven začína tretie pokračovanie záhadného listu bez presného dátumu, miesta i adresátky. Oslovenie, pod ktorým sa ukrývajú jeho najhlbšie city, ktoré zveril papieru. List nesmrteľnej milej – jeden z najtajomnejších dokumentov v histórii. Azda preto toľké špekulácie a toľko adeptiek na milú veľkého skladateľa.
Na Slovensku koncertoval aj v Bratislave a Hlohovci. Beethovenovo jubileum si Slovensko uctí podobne ako Nemecko, viacerými koncertmi a podujatiami.
Ludwig van Beethoven sa narodil v Bonne, 16. decembra 1770. Generácie skladateľov právom považujú Beethovena za jedného z najväčších hudobných tvorcov v dejinách hudby. Z jeho rozsiahleho diela vyniká 9. symfónia d mol – Óda na radosť. Okrem piatich klavírnych koncertov sú známe aj jeho klavírne sonáty. Významnými dielami autora jedinej opery Fidelio sú aj omša Missa solemnis a oratórium Kristus na hore Olivovej. Vďaka svojim deviatim symfóniám sa radí medzi najslávnejších svetových skladateľov.
Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 56 rokov. Pochovaný je vo Viedni.