Najstaršie mesto porovnávané s Rímom a dvaja velikáni

Trevír, zapísaný na zozname UNESCO, najstaršie mesto Nemecka s bohatou históriou, porovnávané s Rímom, ponúka architektonické skvosty a zaujímavosti.

Jeseň je ideálna na poznávanie zaujímavých miest. Jedným z nich je určite najstaršie mesto Nemecka, Trevír (nemecky –Trier), pokladaný za druhý Rím. V roku 1944 bolo síce mesto terčom ničivého spojeneckého bombardovania, ktorému padlo za obeť 1600 domov, viaceré historické pamiatky, v 50. rokoch minulého storočia boli však postavené na základe dochovaných plánov z pôvodných materiálov nanovo.

Trevír starší ako Rím

Trevír leží na rieke Mosel neďaleko hraníc s Luxemburskom. Cisár Augustus v roku 16 založil pri rieke Mosel prvé rímske sídlisko nazvané po ňom, Augusta Trevororum, neskôr Trier. Na hlavnom trevírskom námestí (Hauptmarkt) sa nachádza Červený dom (Rotes Haus), ktorého fasádu zdobí nápis „Ante Roman Treviris stetit annis mille trecentis“ (Pred Rímom stál Trevír už 1300 rokov). Vďaka vynikajúcej polohe, postupnej výstavbe siete ciest a možnosti dopravovať tovar po rieke, mesto rýchlo rástlo a stalo sa sídlom rímskych správnych úradov pre provinciu Belgica.V šachovnicovo stavanom meste vznikali veľkolepé stavby, kúpele, amfiteáter, cisársky palác a mestské opevnenie. Okolo roku 286 sa Augusta Trevorum stalo jedným zo štyroch hlavných miest Rímskej ríše a sídlom biskupstva. V tejto dobe dosiahlo mesto svoj najväčší rozkvet až do 4. storočia, keď rezidenciu preložili do Milána a rímske vojská odtiahli. Väčšina rímskych stavieb v meste sa čiastočne zachovala a boli v roku 1986 zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. No a v tomto meste sa narodil Karol Marx, zakladateľ vedeckého komunizmu a tvorca svetoznámeho diela Kapitál.

Porta Nigra

Výraznou dominantou mesta je Porta Nigra z 2. storočia, jedna z najlepšie zachovaných rímskych mestských brán. Táto impozantná stavba z obrovských kamenných kvádrov, vysoká tridsať metrov, je postavená technikou náročnou na presnosť – kamene sú kladené tesne vedľa seba bez omietky. Stavba sa stala vstupnou bránou mesta, mala štyri vchody, pomocou ktorých obyvatelia prešli hranice Trevíru. O pár rokov neskôr postavili aj 6,4 km dlhé hradby so 47 vežami. Mestské hradby sa v prvých rokoch tešili veľkej popularite, domácim obyvateľom zarábali peniaze z daní, ktoré museli platiť návštevníci. Keď však panstvo uplatnilo aj daň z dovozu, domáci sa začali búriť a postupne hradby zbúrali. Porta Nigra potom získala ďalší účel, keď sa jej časť premenila na svätostánok. Dlhé roky slúžila domácim obyvateľom ako kostol, no príchodom Napoleona, Porta Nigra získala späť pôvodný rímsky kolorit. Pre návštevníkov sa v súčasnosti organizujú prehliadky s hercami odetými v historických kostýmoch.

Katedrála svätého Petra

Trevír sa môže pochváliť aj najstaršou katedrálou. I keď sa v meste nachádzajú aj ďalšie významné kostoly, najstaršia je Katedrála svätého Petra, zo štvrtého storočia. Od začiatku sa v nej konali bohoslužby rímskokatolíckej cirkvi. Dóm prežil aj náročné časy počas bombardovania. Jeho najkrajšou časťou je bohaté barokové zdobenie. V roku 1974 prešla katedrála veľkou rekonštrukciou, ktorá napravila mnohé zničené časti a dnes sa predstavuje v obnovenom šate. Pri prechádzke mestom objavíte aj barokový palác s nádhernou záhradou, krásne centrum, ktoré v minulosti slúžilo ako trhovisko, na exponáty bohaté archeologické múzeum a historickú baziliku Aula Palatina.

Rímske kúpele aj amfiteáter

V meste nájdeme aj najväčšie zachovalé rímske kúpele v Európe . Zachovala sa časť miestností a pozrieť si môžete aj priamo kúpeľnú časť, ktorá sa nachádza v podzemí. Pravidelne sa tu konajú aj hrané prehliadky v kostýmoch. Rimania stavali kúpele v každej oblasti, kde sa kedysi rozprestierala ich ríša. V Trevíri postavili aj Barbarine kúpele- Barbarthermen, v 2. storočí. Boli obľúbeným miestom spoločenského stretnutia obyvateľov mesta. Z niekdajšej nádherne vybavenej monumentálnej stavby s bazénmi so studenou a teplou vodou, parnými kúpeľmi a gymnastickými miestnosťami, kde občania mesta trávili svoje odpoludnie oddelene podľa pohlaví, sa zachovali len zvyšky podzemného obslužného systému. V roku 1673-75 , keď Trevír obsadili francúzske vojská Barbarine kúpele zničili. Na okraji rímskeho Trevíru vznikol amfiteáter v 1. st. Oválna stavba pre 20 000 divákov, bola kedysi dejiskom osláv a krutých zvieracích a gladiátorských hier. Sedadlá boli zostavené z kamenných kvádrov v troch úrovniach. Amfiteáter sa stal v stredoveku podobne ako cisárske kúpele zdrojom kameňa pre výstavbu mesta, preto sa zachovali len základy stavby.

Mesto Karla Marxa

Trevír sa môže pochváliť známym rodákom. Aj keď na Karla Marxa nespomínajú všade s pozitívnymi myšlienkami, domáci na neho nedajú dopustiť. Dokonca na jeho počesť vytvorili múzeum, ktoré je pre návštevníkom prístupné priamo v jeho rodnom dome. V jednotlivých miestnostiach sa dozviete zaujímavosti zo života Karla Marxa, podstatu jeho teórie a aj to, ako ovplyvnil svetové dejiny. K dispozícii je aj audio sprievodca v rôznych jazykoch. V roku 1999 bol Karol Marx v ankete britskej BBC vyhlásený za najväčšieho mysliteľa druhého tisícročia.

Stolovať ako Rimania

Pri prechádzke po Trevíri nezabudnite zájsť do niektorej z tunajších reštaurácií. Tie si totiž zachovávajú tradičný charakter a ponúkajú tak najlepšiu ukážku miestnej gastronómie.

V reštaurácii Zum Domstein sa môžete dokonca najesť ako za rímskych čias. Menu zostavili podľa kuchárskej knihy Marcusa Goviusa Apicusa a ponúka napríklad chutnú jačmennú polievku alebo výborné vínne rolky s ovčím syrom. A po dobrom obede sa oplatí zájsť aj do obchodov, toto mesto má totiž povesť nákupnej zóny pre Luxemburčanov, nakoľko sú tu nízke ceny a veľký výber a ceny určite zlákajú aj vás.