Únik moču je delikátny problém, o ktorom sa nám nechce hovoriť pred partnerom ani pred lekárom.
Napíšte nám o vašich alebo skúsenostiach vašich blízkych s inkontinenciou. O problémoch a otázkach, ktoré vás trápia. Vaše e-maily odmeníme darčekmi v podobe inkontinenčných pomôcok.
Medzi ľudmi stále koluje mnoho mýtov a zaručených rád ako sa tohto problému zbaviť. Inkontinencia alebo nechcený únik moču je delikátny problém, o ktorom sa často mlčí.
Postihuje a trápi mužov, ženy i deti rôznych vekových kategórií, ale medzi postihnutými stále panuje pocit zahanbenia a strachu o tomto probléme hovoriť.
Je to ideálne prostredie pre vznik mnohých mýtov a zaručených rád, ktoré situáciu nielen nevyriešia, ale častokrát môžu nepríjemný problém ešte zhoršiť.
Brusnicový džús je všeliek
Brusnicový džús alebo extrakt z brusníc je obľúbeným účinným domácim liekom pri zápaloch močového ústrojenstva. Pozor, musí byť bezpodmienečne bez cukru, inak sa úplne minie účinku.
Inkontinencia však nie je zápal a vlastne ani nie je chorobou, je to stav nedostatočnej funkcie svalov panvového dna a s tým si žiadna brusnica neporadí.
Vďaka svojmu kyslému pH, môže časté pitie brusnicového džúsu spôsobiť podráždenie močového mechúra a problém nechceného úniku moču ešte zhoršiť.
Menej tekutín rovná sa menej problémov s únikom moču
Na prvý pohľad logický záver. Žiaľ, mnoho ľudí, ktorých inkontinencia postihne začne namiesto rozhovoru s odborníkom reflexívne znižovať množstvo prijatých tekutín.
Výsledkom je, že únik moču naďalej pretrváva, navyše si zavaria na ďalšie nepríjemnosti. Hrozí dehydratácia, ktorá môže v letných mesiacoch ľahko skončiť kolapsom, obličkovými kameňmi, únavou, malátnosťou.
Dospelý človek by mal denne prijať minimálne 2 litre tekutín, ideálne v podobe vody. Príjem tekutín je potrebné rozložiť v priebehu celého dňa, určite nepiť nárazovo.
V prípade nočnej inkontinencie je vhodné pitný režim ukončiť hodinu-dve pred uložením sa na spánok. Pohár vína na dobrú noc je samozrejme tabu!
Kávu, čaj, čokoládu?
Nie, nie a nie. Zakázané je všetko, čo obsahuje kofeín. Kofeín spôsobuje podráždenie močového mechúra a zhoršuje pocit urgentnej potreby na malú.
Silní kávičkári by mali dávku znižovať postupne, inak hrozia nepríjemné bolesti hlavy.
Čokoláda okrem kofeínu obsahuje aj cukor, ktorému sa opäť len potešia baktérie atakujúce močové ústrojenstvo a tukové vankúšiky.
Zabudnite na všetky kolové nápoje a samozrejme alkohol. Skrytý nepriateľ môže číhať aj v jedle. Čierne korenie, pálivá paprika, čili či karí dráždia močový mechúr a zhoršujú urgenciu močiť.
Z problému sa dá vycvičiť
Únik moču ani v tom najľahšom štádiu neradno podceňovať. Návšteva všeobecného lekára, urológa či gynekológa by mala byť úplne automatická.
Riešenie môže byť až prekvapivo jednoduché – cvičiť svalmi panvového dna. Správnu techniku vás naučí lekár alebo sestrička a potom už stačí iba vytrvať, cvičiť pravidelne, niekoľko ráz denne a nevzdávať sa pri prvých úspechoch, či neúspechoch.
Najlepšie na tom všetkom je, že vôbec nemusíte meniť svoju dennú rutinu. Cvičenie je tak nenápadné, že ho môžete praktizovať úplne kdekoľvek. Pokojne aj na zastávke, v rade na pokladňu v potravinách, či počas nudného stretnutia. Pri poctivom cvičení sa výsledky dostavia pomerne rýchlo.