Pomocou Tai-chi môžete cvičiť fyzicky aj psychicky. Okrem fyzickej zdatnosti vám dodá Tai-chi aj vnútornú rovnováhu. Pozrite si video ako cvičit Tai-chi doma.
Základ Tai-chi
Tai-chi chuan je tradičný čínsky systém cvičení založených na filozofii Tao, ktorá vychádza z princípu existencie dvoch protikladných síl Jang a Jin. Jeho vonkajšou formou sú plynulé, harmonické pohyby vykonávané pomaly a bez námahy.
Hlavné dôvody, pre ktoré sa Tai-chi chuan cvičí sú: zdravie, relaxácia a sebaobrana.
Cvičenie má svoje korene v Číne a celkovo sa skladá zo 108 cvikov, z ktorých každé má svoje pomenovanie symbolicky späté s ríšou zvierat.
Starí Číňania sa pomocou tohoto bojového umenia chceli stať duchovne i telesne silní, teda dosiahnuť akúsi kalokagatiu. Tiež si uvedomovali silu energie vo svojom tele a vedeli ju využiť.
Vhodné aj pre seniorov
Medzi priaznivé zdravotné účinky Tai-chi patrí predovšetkým uvoľnenie a posilnenie chrbtice, ďalej pôsobí i na vnútorné orgány a psychiku.
Kladie väčší dôraz na uvoľnenosť a vnútornú harmóniu ako silu.
Vďaka nenáročnosti a prispôsobivosti cvikov je vhodný aj pre ľudí s obmedzenými pohybovými možnosťami a seniorov.
Ako sa cvičí?
Napriek tomu, že je to pôvodne bojové umenie, cvičí sa pomaly v pravidelnom rytme v kruhových pohyboch. Striedajú sa pokojnejšie fázy s výbušnejšími.
Dalo by sa pripodobniť k akejsi forme pomalšieho karate a hoci ho tvorí až vyše stovky cvikov, jednotlivec si ich vie osvojiť už približne po 3-4 mesiacoch cvičenia.
Platí tu takzvané pravidlo 3x3x3. Pohyby sa najprv cvičia len s inštruktormi, ktorí svojim zverencom trikrát po sebe ukážu každý cvik a tí ho následne trikrát precvičia spolu s ním a nakoniec ho ešte trikrát predvedú sami.
Určitú dobu potom chvíľu trvá, kým si cvičiaci osvojí Tai-chi ako celok a dokáže ho vykonávať bez pomoci cvičiteľa.
Ako prospieva?
Odbúrava stres a napätia, znižuje únavu, zvyšuje fyzickú a psychickú kondíciu, zlepšuje sústredenosť a pozitívnejší prístup k životu, zlepšuje pohyblivosť a pružnosť a dokonalejšie držanie tela. Cvičením sa uvoľňujú napäté svaly a šľachy a vyrovnáva tlak.
Na čo nezabúdať pri cvičení
Úplne sa koncentrovať na Tai-chi chuan. Telo a hlavu drž vzpriamene.
Chrbát, ramená a ruky sú uvoľnené. Kolená sú vždy mierne pokrčené, Pohľad je usmernený zľahka dopredu. Pohybuj sa pomaly a pravidelne.
Prezident spoločnosti Asia Budo Center Slovakia, Ivan Spišiak pripravil pre našich čitateľov video, podľa ktorého môžete vyskúšať Tai-chi doma v súkromí: