Tai-chi dodá silu a vnútornú rovnováhu. Pozrite si video

Pomocou Tai-chi môžete cvičiť fyzicky aj psychicky. Okrem fyzickej zdatnosti vám dodá Tai-chi aj vnútornú rovnováhu. Pozrite si video ako cvičit Tai-chi doma.

Základ Tai-chi

Tai-chi chuan je tradičný čínsky systém cvičení založených na filozofii Tao, ktorá vychádza z princípu existencie dvoch protikladných síl Jang a Jin. Jeho vonkajšou formou sú plynulé, harmonické pohyby vykonávané pomaly a bez námahy.

Hlavné dôvody, pre ktoré sa Tai-chi chuan cvičí sú: zdravie, relaxácia a sebaobrana.

Cvičenie má svoje korene v Číne a celkovo sa skladá zo 108 cvikov, z ktorých každé má svoje pomenovanie symbolicky späté s ríšou zvierat.

Starí Číňania sa pomocou tohoto bojového umenia chceli stať duchovne i telesne silní, teda dosiahnuť akúsi kalokagatiu. Tiež si uvedomovali silu energie vo svojom tele a vedeli ju využiť.

Vhodné aj pre seniorov

Medzi priaznivé zdravotné účinky Tai-chi patrí predovšetkým uvoľnenie a posilnenie chrbtice, ďalej pôsobí i na vnútorné orgány a psychiku.

Kladie väčší dôraz na uvoľnenosť a vnútornú harmóniu ako silu.

Vďaka nenáročnosti a prispôsobivosti cvikov je vhodný aj pre ľudí s obmedzenými pohybovými možnosťami a seniorov.

Ako sa cvičí?

Napriek tomu, že je to pôvodne bojové umenie, cvičí sa pomaly v pravidelnom rytme v kruhových pohyboch. Striedajú sa pokojnejšie fázy s výbušnejšími.

Dalo by sa pripodobniť k akejsi forme pomalšieho karate a hoci ho tvorí až vyše stovky cvikov, jednotlivec si ich vie osvojiť už približne po 3-4 mesiacoch cvičenia.

Platí tu takzvané pravidlo 3x3x3. Pohyby sa najprv cvičia len s inštruktormi, ktorí svojim zverencom trikrát po sebe ukážu každý cvik a tí ho následne trikrát precvičia spolu s ním a nakoniec ho ešte trikrát predvedú sami.

Určitú dobu potom chvíľu trvá, kým si cvičiaci osvojí Tai-chi ako celok a dokáže ho vykonávať bez pomoci cvičiteľa.

Ako prospieva?

Odbúrava stres a napätia, znižuje únavu, zvyšuje fyzickú a psychickú kondíciu, zlepšuje sústredenosť a pozitívnejší prístup k životu, zlepšuje pohyblivosť a pružnosť a dokonalejšie držanie tela. Cvičením sa uvoľňujú napäté svaly a šľachy a vyrovnáva tlak.

Na čo nezabúdať pri cvičení

Úplne sa koncentrovať na Tai-chi chuan. Telo a hlavu drž vzpriamene.

Chrbát, ramená a ruky sú uvoľnené. Kolená sú vždy mierne pokrčené, Pohľad je usmernený zľahka dopredu. Pohybuj sa pomaly a pravidelne.

Prezident spoločnosti Asia Budo Center Slovakia, Ivan Spišiak pripravil pre našich čitateľov video, podľa ktorého môžete vyskúšať Tai-chi doma v súkromí:

Zdroj foto: Asia Budo Center Slovakia