Čo majú spoločné filmy Vesničko má středisková a Chalupári

Milovníci českých filmov radi navštevujú miesta kde sa nakrúcali obľúbené a známe filmy, ktoré si tu opakovane pripomínajú. Vyberte sa za atmosférou filmov Vesničko má stredisková alebo seriálu Chalupári do stredných Čiech a zažite slávne miesta, ktoré si nielen pre tieto filmy filmári vyhliadli.

Od Prahy smerom na Benešov leží Dedinka Křečovice. Filmári ju premenili na miesto filmu Vesničková má stŕedisková a dedinka sa doteraz takmer nezmenila. Uvidíte statok, kde žil Otík – János Bán, pomník, kde sa umelec Zdeněk Svěrák pýtal na možnosť ubytovania . Zasnený doktor Skružný, žiarlivec Turek, svojrázny vodič nákladiaka Pávek aj mentálne zaostalý Otík, ktorý mu nechtiac pripravoval jednu horúcu chvíľku za druhou, žili v Křečoviciach na Sedlčansku. Spoznáte tu ich chalupy, kostol aj krčmu. Dominantou obce je kostol s cintorínom, pri ktorom bývali Pávkovi. V dome čp. 26 pre zmenu nájdete chalupu Ota Rákosníka. Príliš sa nezmenila, chýba iba slávny holubník. Na dvore družstva, čp. 9, Otík smútil po tom, čo mu Pávek pohrozil, že „po žatve pôjde jazdiť k Turkovi.“ Tu bola zároveň kancelária predsedu družstva, dnes tu sedáva sám starosta. Odtiaľto si to namierte priamo k Pávkovým. Ich dom je totiž až ten s číslom 17. Nezmenil sa ani miestny hostinec, odkiaľ chlapi vylievali z okien pivo. A kde sa kochal pán doktor Rudolf Hrušínský? Prezradíme, že cestou z Křečovíc do Osečan. Pri Pánskom rybníku v Neveklove zvádzal Turkovu manželku inžinier Kašpar a z Křečovíc je toto inkriminované miesto vzdialené zhruba desať kilometrov.

Dom č.26,  chalupa z ktorej každé ráno vychádzal Ota Rákosník na „šichtu“

Chalupári v obci Višňová

V lete pred 50 rokmi sa v dedinke Třešňová odohráva hlavný dej Chalupárov. Dnes by ste túto dedinku sa na mape márne hľadali. Vydajte sa však do obce Višňová na Príbramsku, práve tu sa točila väčšina exteriérových záberov, ktorá padla do oka aj režisérovi Františkovi Filipovi , okrem iného aj preto, že je od barrandovských ateliérov v hlavnom meste vzdialená iba päťdesiat kilometrov. Žilo v nej v roku 1973, keď sa sem rozbehli filmári, päťsto obyvateľov. Predseda sa nemenoval Mrázek a v seriáli ho hral Jozef Vetrovec. Dedina mala samozrejme krčmu, nemala však orchestrión. Chalupa, ktorá sa barrandovskému architektovi zapáčila pre natáčanie exteriérov, patrila manželom Lukšanovým. Nebola najnovšia a barrandovskí kulisáci ju ešte podľa plánu trochu zničili. Toto nevábne vyzerajúce stavenie sa však preslávilo, práve tak, ako celá dedina. Keď sa totiž ľudia dozvedeli, kde sa seriál nakrúcal, začali do Višňovej prichádzať na výlety. Natáčanie dodnes po celej dedine pripomínajú informačné tabule pri pamätných seriálových miestach. Hlavnú úlohu v seriáli mal hrať miesto Jiřího Sováka Jaroslav Marvan. Zaujímavosťami z nakrúcania bolo aj , že napríklad keď bežala kamera, nesmeli po dedine štekať psy a jazdiť traktory alebo, že Jiřina Bohdalová alias Dáša Fuchsová si údajne chcela v 70. rokoch kúpiť chatu, v ktorej v seriáli bývala. Majitelia, manželia z Prahy, jej ju však nepredali. Seriál bol v tých časoch najsledovanejším programom, premiéru prvej epizódy sledovalo v bývalom Československu 93 percent divákov vo veku od 15 do 75 rokov.

Rudolf Hrušínský  sa tu kochal cestou  z Křečovíc do Osečan

Aj ďalšie zaujímavé miesta o ktorých možno neviete

Stredné Čechy priťahujú filmárov aj návštevníkov starobylými zámkami, historickými centrami miest, či divokou prírodou. V stredných Čechách sú však aj ďalšie filmovo zaujímavé miesta, napr. železničná stanica Lodenice u Berouna, kde sa nakrúcal oscarový film Ostro sledované vlaky so slávnou scénou , keď výpravca Hubička – Josef Somr razítkuje zadoček mladučkej Zdeničky – Jitky Zelenohorskej

Zdroj a foto: https://www.kudyznudy.cz
zajimavamista.cz