Vyzerajú ako dva úplne rozličné druhy zeleniny, ale sú blízki príbuzní – zeler buľvový a zeler stopkový.
Každý má trochu inú chuť a využitie v kuchyni, keď ale obidve chute dôkladne porovnávate, zistíte, že majú veľa spoločného. Aj jeden, aj druhý sú napríklad výbornou potravinou, ak chcete chudnúť, alebo si udržať štíhlu líniu. Majú minimum kalórií aj tukov a podporujú látkovú výmenu.
Všestranné využitie
V kuchyni majú stopkový aj buľvový zeler všestranné využitie – od prípravy koktailov, cez šaláty, polievky.
Sú zdravou prílohou k mäsu, ale dajú sa aj vyprážať. V čom sa odlišujú, je nielen vzhľad, ale aj konzistencia.
Zeler buľvový je pevný, možno ho síce jesť aj surový, ale len na jemno nastrúhaný. Stopkový zeler je krehký, chrumkavý a má vysoký obsah vody. Ak ho chcete jesť surový, stačí ho nakrájať, či si z neho odhrýzať.
Obsahuje veľa vitamínov a vlákniny, ale pozor
Zeler pochádza z oblasti Stredomoria, dnes sa ale pestuje v celej Európe. Jeho sezóna začína na konci júla a pokračuje do konca novembra. Keďže sa dá dobre skladovať, dá sa kúpiť čerstvý až do ďalšieho zberu.
Dobre skladovať sa dá aj v domácich podmienkach, vydrží týždne až mesiace. Stopkový zeler má sezónu v lete. Mimo nej sa dováža z krajín, kde ho pestujú v skleníkoch, alebo majú teplú klímu. Nevydrží zďaleka toľko ako buľvový, v chladničke zostane krehký a chrumkavý maximálne dva týždne.
Za svoju výraznú chuť vďačia obidva typy bohatému obsah éterických olejov. Tie ich robia dobre stráviteľnými a tiež spôsobujú, že zeler pôsobí močopudne.
Táto zelenina obsahuje aj veľa vitamínov A,B,C a E a tiež vlákniny. Vedci zistili, že môže prispievať aj k udržiavaniu optimálnej hladiny cukru a cholesterolu v krvi.
Niektorí ľudia by si však mali dať na konzumáciu zeleru pozor – keďže je silne močopudný, ľudia, ktorí majú problémy s obličkami a tehotné ženy by mali byť pri konzumácii opatrní.
Buľvový zeler môže obsahovať dusičnany, preto je lepšie (ak máme možnosť) kupovať ho v biokvalite.
Ako pripravovať
Príprava stopkového zeleru je veľmi jednoduchá. Stačí ho umyť, nechať odkvapkať, odstrániť vlákna a nakrájať. Potom už len postupovať podľa receptu. S buľvovým zelerom je viac práce. Treba ho dôkladne očistiť, poškodené miesta odkrojiť. Umyť a potom podľa receptu nakrájať na kocky, prúžky, či nastrúhať.
Keďže buľvy sú naozaj tvrdé, odporúča sa krájať ich veľkým a ťažkým nožom.
Zeler buľvový patrí medzi klasické polievkové zeleniny, má však oveľa širšie využitie. Možno ho predvariť, potom nakrájať na tenké plátky, obaliť v trojobale a vypražiť. Prípadne ho nakrájať na prúžky a vypražiť ako hranolčeky. Ďalšou možnosťou je urobiť z neho čipsy.
Zelerové pyré je vhodnou alternatívou zemiakovej kaše a výborne chutí so všetkými druhmi mäsa. Tiež sa dá kombinovať s inými druhmi zeleniny. Zelerová vňať sa dá použiť rovnako, ako iné bylinky.
Stopkový zeler je výborný do šalátov, alebo odšťavený – sám, alebo s inými druhmi zeleniny, či ovocia. Možno ho použiť aj na detoxikáciu organizmu. Odporúča sa piť štyri týždne denne na lačný žalúdok 300 ml zelerovej šťavy.
Ak nakrájaný a očistený zeler nespotrebujete a chcete ho napríklad zmraziť, dá sa to bez problémov.
Stopkový treba pred zmrazením oblanšírovať – 3-4 minúty obvariť a potom schladiť v studenej vode. Vydrží tak dlhšie.
Recept na zelerový šalát
400 g zeleru
200 g mrkvy
2 jablká
2 PL sekaných orechov
Dresing:
4 PL bieleho jogurtu
2 PL orechového oleja
1 PL citrónovej šťavy
1 PL brandy
1 kl štipľavej horčice
soľ
čerstvo namleté biele korenie
1.Pripravíme si dresing. Zmiešame spolu jogurt, olej, citrónovú šťavu, brandy a horčicu, dochutíme soľou a korením.
2. Zeler a jablká očistíme a nastrúhame na hrubo. Jablká očistíme a tiež nastrúhame.
3. Všetko zmiešame s nasekanými orechmi a dresingom.