Pri Bratislave, na rakúskom území, necelé tri kilometre od hraníc, je kopec dobre viditeľný z Hradu, či Petržalky. Pred rokom 1989 sa nám zdal byť tak vzdialený, ako keby bol v Himalájach. Pre väčšinu obyvateľov mesta bol nedostupný. Na Západ sa jednoducho nesmelo cestovať.
Dnes je vrch Hindlerberg, pri obci Berg obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov. Láka ich najmä Kráľovská rozhľadňa – Königswarte, ktorá tu bola vybudovaná v roku 2001.
Málokto vie, že Hindlerberg je najvýchodnejší vrch Rakúska ležiaci v Karpatoch, hneď za slovensko-rakúskou štátnou hranicou zhruba medzi obcami Wolfsthal, Berg a Edelstal. Je dobre viditeľný najmä z Petržalky, ale aj z Hradu, odkiaľ tvorí prirodzenú dominantu pri pohľade na západ.
Takmer 23 metrov vysoká rozhľadňa na rakúskom vrchu Königswarte (344 m n.m.) poskytuje krásny panoramatický pohľad na karpatské vrchy a Bratislavu od Devína cez Staré Mesto až po Petržalku.
Za dobrého počasia môžete vidieť aj Neziderské jazero, Moravské pole, aj alpské vrchy Schneeberg a Rax.
Ako na Königswarte
Na Königswarte sa dá vyjsť z oboch obcí, teda z Wolfsthalu či Bergu, vedú sem tri hlavné trasy. Z Bergu vedie sem nenáročná, asfaltová lesná cesta, ktorú pešo pohodlne zvládnete za menej ako hodinu. Autá sem nemajú prístup. Ale videli sme aj mamičky s kočíkmi a starších turistov. Cesta je veľmi bezpečná.
Trasa z Wolfsthalu je náročnejšia, strmšia, vedie okolo zrúcaniny Pottenburg a zároveň územím zvernice, kde sa voľne pohybujú diviaky. Značený turistický chodník (červená značka) vedie od stanice Wolfsthal až na vyhliadku Königswarte. Peši trvá cesta zhruba 1,5 hodiny.
Na vrchole Königswarte sídli stanica rakúskej vojenskej spravodajskej služby s monitorovacími a odpočúvacími zariadeniami, ktorá pripomína skôr meteorologickú stanicu.
U nás bolo verejným tajomstvom, že v čase studenej vojny tu mala odpočúvacie zariadenia americká CIA. Údajne boli zameraní aj na vládny hotel na Bôriku, vedeli o všetkom, čo sa tam dialo a povedalo.
Impozantnú drevenú rozhľadňu vybudovala obec Berg v roku 2001 a na vyhliadkovú plošinu vo výške 19,2 m vedie 120 schodov. Krásny výhľad zhora stojí za námahu.
Rozhľadňa umožňuje pohľad na Alpy – na Schneeberg a Rax. Vidieť aj veľkú časť Bratislavy – od Devína, cez Dlhé diely, Mlynskú dolinu, Machnáč, Staré Mesto až po Petržalku.
Informačné panely so zaujímavými faktami z histórie a minulosti tohto kráľovského vrchu sú písané v troch jazykoch, aj v slovenčine.
Boli tu cisári aj králi
Uhorským panovníkom Habsburgovcom, stratégom monarchie (korunovaným v Bratislave), slúžil vrch Hindlerberg ako pozorovateľňa. Pod vrchom v chotári sa organizovali vojenské prehliadky. Svojim vojskám tu velili cisár Fridrich I. Barbarossa, vojvoda a neskorší uhorský kráľ Maximilián, Cisár Leopold I., arcivojvoda Karol Lotrinský, či cisár Leopold I. aj cisár Napoleon, ale aj cisár František I.
Pod rozhľadňou sa rozprestiera veľká lúka s lavičkami a stolmi, ako stvorená pre pobyt s rodinami, či na malý piknik.
Smerom nadol môžete zvoliť náročnejšiu trasu okolo zrúcaniny Pottenburg, ktorý je síce spustnutý, ale má zachovalý nielen pôdorys, ale aj jednotlivé časti.
Najimpozantnejšia je štvorcová strážna veža, ktorá ako jediná vyčnieva ponad stromy, možno si ju prehliadnuť aj priamo z Bratislavy. Výlet na Königswarte a zrúcanina Pottenburg je príjemným poldňovým výletom, ktorý zvládnu hravo aj skôr narodení s vnúčatami.