Jan Saudek opäť v Bratislave

Jan Saudek, svetoznámy český fotograf slávi 85. narodeniny. Pri tejto príležitosti sprístupnili výstavu jeho fotografií v bratislavskej Starej radnici  pod názvom Jan Saudek 85.

Milovníci umeleckej fotografie si v týchto dňoch môžu pozrieť v bratislavskej Starej radnici výstavu pod názvom Jan Saudek 85 . Predstavuje výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby svetoznámeho českého fotografa a prináša aj niekoľko noviniek.

Jan Saudek, ktorý v posledných dvoch desaťročiach bol častým hosťom v Galérii Michalský dvor oslávil tento rok v máji 85. narodeniny.

Pri tejto príležitosti sa v apríli a máji mala konať výstava v Bratislave, pre celosvetovú pandémiu však organizátori museli termín posunúť na koniec roka.

Galerista Juraj Ulický informoval, že pre rozsiahlu rekonštrukciu priestorov Galérie Michalský dvor na Michalskej ulici preložili miesto výstavy do historických priestorov Starej radnice na Hlavnom námestí.

„Ide o výjavy, ktoré sú  spojené s  jedinou víziou – osláviť človeka ako takého,“ hovorí o svojej výstave Saudek. Téma ľudského života a súbor fotografií Ľudská rodina od fotografa Edwarda Steichena ovplyvnila celú jeho umeleckú tvorbu.

Ženy inšpirátorky

Jedným z najčastejších motívov množstva Saudkových slávnych fotografií sú ženy, ktoré boli pre neho inšpiráciou po celý život.“Túžil som po sláve a bohatstve – a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena, a to bolo pre mňa omnoho viac,“ komentoval svoju tvorbu umelec.

Jan Saudek však slávu a uznanie dosiahol po celom svete. Má za sebou viac ako 400 výstav a dostal viacero ocenení vrátane francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry.

Diela Jana Saudka sú aj súčasťou umeleckých zbierok. Vystavoval v Los Angeles v roku 1998 a táto výstava bola jeho najrozsiahlejšou. V roku 2019  dostal ocenenie,  medailu za zásluhy od prezidenta Českej republiky Miloša Zemana, pri príležitosti osláv 28. októbra.

Výstava v Starej radnici

Výstavu sprístupnili v suterénnych priestoroch Starej radnice ako samostatnú súčasť stálej expozície mestského múzea. Nad výstavou prevzal záštitu veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý a pani Nora Gill riaditeľka CzechTourism na Slovensku. Česká organizácia na podporu cestovného ruchu je produkčným partnerom výstavy.
Výstava Jan Saudek 85 je predajná a ponúka zberateľom jedinečnú možnosť získať originál jeho diela. Otvorená je do 20.12.2020.