Kráľovské venné mestá: Nový Bydžov

FOTO: Námestie v Novom Bydžove

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto kedysi patrili českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Nový Bydžov

O čo je Bydžov menší ako iné venné mestá, o to viac vás môže prekvapiť.

Leží západne od Hradca Králové a má pravidelné námestie a centrum, ktoré sa prezýva „bydžovský čtverec“ podľa jeho pôdorysu.

Na námestí sídlia Mestské múzeum a Galéria Jaroslava Prokopa, kde uvidíte expozície o meste, o slávnom umelcovi Petrovi Brandlovi, nájdete tu aj jedinú zachovanú husitskú húfnicu v zemi a ak milujete cestopisy a rozprávanie o polárnych výpravách, navštívte expozíciu prvého Čecha, ktorý dobyl Antarktídu.  

V tom istom dome si môžete prejsť aj expozíciu výtvarného umenia venovanú velikánom 19. a 20. storočia – Josef Mánes, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha či Jan Zrzavý.

Múzeum hračiek, starý židovský cintorín a rozprávka na zámku

V Múzeu hračiek manželov Stuchlíkových objavíte stovky bábik, kúzelné mašinky aj s koľajnicami a staničnými budovami, autíčka, kočíky, bábkové divadlá, izbičky a množstvo drobných hračiek.

Prejdite sa jednom z najstarších židovských cintorínov v Českej republike, navštívte koncert alebo výstavu a zastavte sa v kostole sv. Jakuba Většícho v Metličanech.

Duševné povzbudenie načerpajte pri liečivých kameňoch – menhirov vo Vysočanoch.

Do prírody láka náučný chodník Les Chlum a okolie.

A nezabudnite ešte podniknúť rozprávkovú výpravu na zámok Hrádok u Nechanic a užite si prehliadky s kostýmovanými sprievodcami. Natáčala sa tu rozprávka Princ a Večernica.

Viac informácií nájdete tu: www.novybydzov.cz

Otázka číslo 6: Čo sa nazýva „bydžovský čtverec“?

a/ námestie a centrum
b/ cukrársky výrobok
c/bežecký závod

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 3.novembra 2022.