Kráľovské venné mestá: Trutnov

FOTO: Krakonošovo námestie v Trutnove

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest , Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto kedysi patrili českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Trutnov

Trutnov, brána do Krkonôš, je mestom kultúry, športu, pamiatok, bájneho draka, dobrého piva a nezabudnuteľných výhľadov.

Široká ponuka gastronómie, ubytovania, kultúrnych programov po celý rok, bohaté športové zázemie a možnosť výletov do okolia robí z Trutnova báječné miesto.

Odtiaľ je iba kúsok na krkonošské zjazdovky, pár kilometrov do skalného mesta v Adršpachu, či pol hodinky k perle českého baroka – do Kuksu.

Tam, kde vládne Krakonoš

V historickom centre mesta je niekoľko pamiatok, ktoré určite stoja za to, aby ste ich navštívili.

Krakonošovmu námestiu vládne budova Starej radnice, stĺp Najsvätejšej Trojice, socha Jozefa II.

A Krakonošova fontána so sochou vládcu hôr, obklopeného permoníkmi.

Kúsok od námestia stojí majestátna klasicistická novostavba s neskorobarokovými prvkami kostola Narodenia Panny Márie.

Muzeum Podkrkonoší návštevníkom ponúka nové dlhodobé expozície. Galerie města Trutnova prevedie návštevníkov súčasným i historickým výtvarným životom regiónu, poriada výstavy celorepublikového významu, prevažne z okruhu autorov 20. a 21. storočia.

Foto: Náučný chodník venovaný bitke v roku 1866 a sedemnásťmetrový liatinový pomník generála Gablenza

Návrat do minulosti pre milovníkov histórie

Milovníkov histórie nadchne náučný chodník venovaný bitke v roku 1866, teda jedinému stretu, kedy počas prusko-rakúskej vojny zaznamenalo víťazstvo rakúske vojsko. Ak sa vydáte na tento náučný chodník, navštívte aj kaplnku sv. Jána Krstiteľa na Jánskom vrchu z roku 1714 a sedemnásťmetrový liatinový pomník generála Gablenza.

Významným pamätníkom histórie je Stachelberg, najväčšia delostrelecká pevnosť v Čechách. Unikátny rozsiahly areál pevnosti zahŕňa podzemnú pevnosť, jeden z najväčších bunkrov v Čechách, obnovené zákopy z r. 1938 a rad menších leteckých pevností.

Neďaleká rozhľadňa Eliška ponúka výhľad na Vraní hory a okolie Trutnova.

Zážitky pre celú rodinu

Pre rodiny s deťmi je celoročne otvorená (okrem dňa, keď je zatvorené), Galerie Draka. Návštevník tu nájde „ľahšiu verziu“ zahranej povesti o zabití trutnovského draka prostredníctvom mechanického divadla, ale aj zvukové či vizuálne efekty na dračiu tému.

V areáli Strediska voľného času Trutnov môžete navštíviť modernú lezeckú stenu, či detské herné centrum.

Adrenalínových nadšencov prilákajú  Trutnov Trails, alebo trailové trate v Lhotě u Trutnova, kam sa možno priviezť za pár minút  z centra mesta.

Viac informácií nájdete na týchto webových stránkach:
www.ictrutnov.cz
www.trutnov.cz


Súťažná otázka č. 8: Akú má výšku pamätník generála Gablenze na náučnom chodníku venovaný pamiatke na bitku pri Trutnove v roku 1866?

a/12 metrov
b/17 metrov
c// 21 metrov

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 15.novembra 2022.