Otec, manžel, starý otec, manažér, organizátor umeleckých programov a podporovateľ úspešných detí. Tým všetkým je Ladislav Brüll, aktívny senior, pre ktorého je krásna hudba oddychom.
Poznáme sa viac rokov, ešte z čias, keď sme obidvaja v Nových Zámkoch navštevovali Hudobnú školu. Ty husle, ja klavír. Vtedy som netušila, že tvoj vzťah k hudbe a umeniu je taký hlboký a bude ťa sprevádzať celý život, aj keď máš ako inžinier technické vzdelanie. Znova sme sa stretli po rokoch na koncerte tvojej dcéry Miriam Rodriguez Brüllovej. Čo ťa priviedlo k manažovaniu umelcov a hudobných telies?
Bolo to roku 2001, keď sa naša dcéra Miriam vrátila z hudobných štúdií v Kanade a Viedni. Po návrate na Slovensko chcela Miriam koncertovať. Neexistovali však agentúry tak ako dnes, preto som sa ujal jej manažovania a založil som umeleckú agentúru Ergon Art. Neskôr služby mojej agentúry začali využívať aj ďalší umelci.
S manželkou, s ktorou ste spolu vyše 50 rokov, máte tri deti a päť vnúčat. Dali sa všetky tvoje deti na umeleckú dráhu, viedol si ich k tomu od malička, vycítil si ich vzťah k hudbe?
Nie všetky sa dali na umeleckú dráhu. Najstarší syn Peter sa venuje športu, Miriam a Karol sú umelecky zameraní.
Dcéra Miriam na ZUŠ-ke navštevovala hodiny gitary, spevu a tanca. Spievala aj v detskom folklórnom súbore a v Bratislavskom detskom zbore. Pokračovala v štúdiu hry na gitare na konzervatóriu a na VŠMU, odkiaľ po skončení bakalárskeho štúdia odišla študovať do Kanady. Tu študovala na univerzitách v Montreale a Québecu v triede jedného z najlepších gitaristov sveta a zrejme najlepšieho gitarového pedagóga Alvara Pierriho (neskôr sa stala jeho asistentkou na univerzite vo Viedni).
Dnes je známa umelkyňa, gitaristka, ktorá koncertuje po celom svete, učí na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Okrem toho je zakladateľkou a umeleckou riaditeľkou Bratislavského komorného festivalu a Vyšehradskej hudobnej akadémie mládeže.
Aj jej dve dcéry sú hudobne nadané. Zvolili si však iné nástroje ako mama – Laura hrá na violončele a Sara na klavíri.
Ako sa to všetko dá stíhať, zladiť rodinný život s pedagogickou a koncertnou činnosťou?
Zo všetkých síl sa usilujeme jej pomáhať, aby to všetko stihla. Nie je to jednoduché, okrem vlastnej práce a cestovania na koncerty, sa stará aj o rodinu, ako aj o vzdelanie a záujmy dcér.
Syn Peter zastáva už 5 rokov významnú funkciu športového riaditeľa Európskych olympijských výborov. V Paríži začínajú koncom júla olympijské hry, aká bude jeho úloha v rámci olympiády a ako sa Slovák z Bratislavy dostane do takejto významnej funkcie?
Celý život staršieho syna Petra sa krúti okolo športu. Okrem toho, že sám vyskúšal všetky možné športy, najmä adrenalínové, má aj odbornú prípravu. Začal so štúdiom na Fakulte manažmentu UK a na FTVŠ a športovo zamerané vzdelanie dovŕšil na univerzitách vo Fínsku v Jyväskylä a vo Veľkej Británii v Loughborough. Pracovne pôsobil najprv na Slovenskom olympijskom výbore, neskôr bol generálnym sekretárom Slovenského lyžiarskeho zväzu. Potom sa odsťahoval z rodinných dôvodov do Fínska, kde už predtým pôsobil vo Fínskom krasokorčuliarskom zväze, a začal pracovať vo Fínskom olympijskom výbore. V súčasnosti je už 5 rokov športovým riaditeľom Európskych olympijských výborov so sídlom v Ríme. Do tejto funkcie sa presadil po polročnom dôkladnom výbere olympijského výboru na základe jeho odborných, organizačných i jazykových schopností.
Organizácia olympijských hier patrí do kompetencie Medzinárodného olympijského výboru, takže v rámci tohtoročnej olympiády ho nečakajú v žiadne povinnosti.
Tvoj druhý syn Karol je známy tanečník, jeho očarila hudba a tanec. Súťažil aj v Lets´Dance a podobne ako ty hrá aj na husliach…
Karol je všestranne umelecky nadaný. S hrou na husliach začínal na ZUŠ-ke – hral aj v detskom folklórnom súbore Čečinka ako primáš – a pokračoval na konzervatóriu (popri štúdiu na matematickom gymnáziu a na Fakulte manažmentu UK). Konzervatórium však absolvoval v odbore operný spev. Spevu sa venoval už predtým v Bratislavskom detskom zbore. Ako ako člen symfonického orchestra – huslista sa nedávno zúčastnil na koncertnom turné po Číne . Venuje sa hre aj na iných hudobných nástrojoch a spevu, okrem iného v kapele Ukupunktúra a vystupuje v kabarete Red Cat. No profesionálne sa však venuje tancu, má vlastné tanečné štúdio Dance Art.
Si v rodine a nielen v nej, organizátorom, manažérom. Pravidelne organizuješ rôzne kultúrne a hudobne vzdelávacie podujatia z oblasti vážnej hudby ako aj koncertné turné našich umelcov do zahraničia. Na Slovensko si počas skoro 25 rokov priviedol viacero významných umeleckých osobností. Ktoré podujatie bolo pre teba za tie roky najvýznamnejšie a najvydarenejšie, a ktorý z pozvaných umelcov ťa najviac potešil.
Áno, zorganizoval som veľa koncertov, koncertných turné, festivaly i hudobné majstrovské kurzy. Na Slovensko som priviedol veľa významných umelcov zo zahraničia, ale spolupracoval som a dodnes spolupracujem aj s poprednými slovenskými umelcami. Väčšina z nich sú mojimi priateľmi alebo priateľmi mojej dcéry Miriam, s ktorými aj často koncertuje. Z našich umelcov by som spomenul huslistu Dalibora Karvaya, kontrabasistu Romana Patkola, operných sólistov Evu Hornyákovú, Petra Mikuláša, Pavla Bršlíka či Pavla Remenára.
Zo zahraničných spomeniem napríklad violončelistu Petra Nouzovského, huslistov Pavla Šporcla a Sándora Jávorkaia, dirigenta Pawla Przytockého, klaviristu Vaga Papiana. Vystúpenie každého pozvaného umelca ma vždy poteší a je vzpruhou do ďalšej práce. V poslednom čase ma veľmi potešilo vydarené koncertné turné slovenského symfonického orchestra, v ktorom som umožnil hrať mnohým mladým talentovaným slovenským hudobníkom. Orchester sa predstavil za 30 dní na 23 koncertoch v 23 veľkých mestách po celej Číne.
Si stále aktívny v seniorskom veku, aj keď o dva roky osláviš osemdesiatku. Venuješ sa vnúčatám, rodine, stále organizuješ , pracuješ, cestuješ. Nedávno si sa práve vrátil z Číny. Nie je to vyčerpávajúce? Čo je tvojim hnacím motorom a ako sa udržiavaš v dobrej nálade a aktivite?
Najväčšou oporou je moje rodinné zázemie. Úžasná neúnavná manželka, tri skvelé a úspešné deti a päť zlatých vnúčat. Veľa radosti mi spôsobujú aj koncerty s pozvanými poprednými domácimi i zahraničnými umelcami. Na umelecké zájazdy sa snažím vyberať aj mladých perspektívnych umelcov, s ktorými potom trávim celé dni a v ich spoločnosti zabúdam na svoj pokročilý vek.
Úvodné foto: Ladislav Brüll
Zdroj Foto: archív Ladislava Brülla