Leto v GMB a v Lekárni Salvator

Priestor bývalej Lekárne U Salvatora sprístupnila Bratislava verejnosti v minulom roku. Galéria mesta Bratislavy a Mestský ústav ochrany pamiatok vytvorili projekt prepojenia Lekárne Salvator s mestom Bratislava a týchto dvoch inštitúcií.

Projekt je určený všetkým Bratislavčanom, návštevníkom, turistom domácim aj zahraničným v atraktívnom priestore Lekárne Salvator na Panskej ulici č. 35.

História lekárne

Rehoľa jezuitov zriadila lekáreň vo svojej budove jezuitského kolégia na Kapitulskej ul. č. 26.v roku 1727, keď vznikol aj mobiliár lekárne.

Neskôr bola lekáreň presťahovaná aj s mobiliárom do Csákyho paláca na Panskej ul. č. 33, teda do objektu susediaceho s dnešným domom u Salvatora. Fungovala tam celé 19. storočie, až kým  jej mobiliár neodkúpil začiatkom 20. storočia známy bratislavský mešťan, doktor Rudolf Adler.

Lekárnik si dal postaviť v roku 1904 firmou Kittler a Gratzl  nájomný dom u Salvatora na Panskej ul. č. 35, hneď vedľa Csákyho paláca a dal tam preniesť lekárenský nábytok. Priestor oficíny dal lekárnik vydláždiť ozdobnou keramickou dlažbou, ktorá je zachovaná dodnes.

Lekáreň fungovala v Adlerovom dome od roku 1904 nepretržite počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu a aj počas socializmu. Budova bola vybavená barokovým lekárenským nábytkom z roku  1727, ktorý je dnes v súkromných rukách.

Na fasáde  budovy sa nachádza kamenná socha Krista Spasiteľa (lat. Salvator – spasiteľ) od sochára Alojza Rigela.

Činnosť lekárne skončila v roku 1995 kvôli privatizácii a dostala sa spolu s mobiliárom do rúk súkromného vlastníka, ktorý ho dal odviezť mimo Bratislavy.

Lekáreň u Salvatora je dnes národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najfotografovanejšie v historickom centre Bratislavy. Mesto Bratislava v máji 2020 získalo budovu zámenou do svojho výlučného vlastníctva.

Výstava o histórii lekárne Salvator

Počas leta si budú môcť návštevníci pozrieť na 1. poschodí reinštaláciu výstavy o histórii Lekárne Salvator a na prízemí vznikne nový prezentačný priestor, ktorý nadväzuje na výstavný plán GMB v roku 2021.

Priestor Lekárne Salvator je prístupný verejnosti utorok až piatok od 13:00 do 20:00 a počas víkendov od 11:00 do 18:00, obedová prestávka je od 14:00 do 14:30.

Vstup pre návštevníkov do Lekárne Salvator je voľný.

Dom s lekárňou U Salvatora sa stal už od svojho vzniku v roku 1904 hodnotnou súčasťou historického stavebného fondu mesta. Jeho neoslohové priečelie so sochou sv. Salvatora od významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho je výrazným prvkom uličného interiéru v blízkosti katedrály sv. Martina.

Pamiatkovú hodnotu architektúry lekárne zvyšuje pôvodná dlažba, interiérová štuková výzdoba s výmaľbou stropu.

Letné podvečery v GMB každú stredu

Letný program v GMB je v plnom prúde, výstavy, komentované prehliadky, workshopy, ale aj premietania filmov, koncerty či iné sprievodné podujatia. Galéria mesta Bratislavy bude každú stredu počas leta otvorená dlhšie, od 13:00 do 20:00. Letné podvečery vyplní najrôznejším typom programov.

Výtvarný turista LIVE

V utorok 31.8. o 17:00 organizuje GMB pri príležitosti ukončenia prvej prezentácie projektu SALVATOR X GMB špeciálnu verziu obľúbeného formátu #vytvarnyturista na živo.

Ide o komentovanú prechádzku ulicami Starého Mesta spolu s kurátorom Matejom Gavulom.

Navštívime sochárske diela Juraja Gavulu, ktorého retrospektívna výstava prebieha v Mirbachovom paláci a pre všetkých účastníkov na poslednej zastávke bude čakať odznak výtvarného turistu a vstup na výstavu zadarmo.

A pre tých, ktorí sa prechádzky naživo nebudú môcť zúčastniť, stačí telefón s aplikáciou Google maps a môžu kedykoľvek spoznávať. Každé tri mesiace vás čakajú nové výzvy na našej mape #vytvarnyturista, kde zbierate nielen odznaky, ale najmä zážitky.Štart v lekárni Salvator , Panská 35, v utorok 31.8. o 17:00.

Samoobslužné dielne:

Ruky v hmote
od 6. 8.  utorok – nedeľa (11:00 – 18:00)
Máte chuť dotknúť sa sochárskeho materiálu? Zastavte sa v ateliéri na prízemí Mirbachovho paláca a vyrobte si model sochy, ktorá by mohla dotvoriť priestor pred vaším domom.

Foto: wikimedia