K jazerám do Korutánska

Pieskové pláže, azúrová voda, slnečné dni. Že sa to na Rakúsko vôbec nepodobá? Omyl! Nemusíte ani k moru. Užijete si zábavu aj turistiku pri vode tých najlepších jazier, aké môžete u našich západných susedov nájsť. Ako inšpiráciu vás zavedieme do Korutánska k jazeru Wörthersee.

Spolková krajina Korutánsko má dvesto jazier, osemtisíc kilometrov riek, 60 liečivých prameňov a 43 ľadovcov. Ale sú tu aj hory, siahajúce od majestátnych trojtisícoviek až po oblé kopce pohoria Nockberge. Z ich vrcholkov sa pohľad zatúla ponad krajinu, chrakteristickú kultúrnou rozmanitosťou alpsko-jadranskej oblasti, miernym slnečným podnebím na južnej strane Álp a ľuďmi, ktorí vítajú hostí s radosťou, otvorenosťou a veľkou dávkou chuti do života.

Prečo navštíviť Wörthersee pri Klagenfurte

Rakúšania hrdo nazývajú Wörthersee rakúskym Karibikom. S rozlohou 19,39 km² je najväčším jazerom v Korutánsku a piatym najväčším v Rakúsku.

Je 16,5 kilometra dlhé a 1,5 kilometra široké a neskutočne bohaté na historické kaštiele a hrady. Je dobre známe aj športovcom. Každoročne sa tu konajú veľké podujatia ako IronMan (21.jún), plážový volejbal (26. – 31. júl), Masters of Dirt (5.-7.august), Worthersee Halbmarathon (21.august), ako aj rôzne hudobné podujatia.

Teplá čistá voda, najväčšia neprímorská pláž v Rakúsku, najvyššia drevená rozhľadňa na svete, zaujímavé športové podujatia a južanský charakter Korutánska robia z dovolenky pri jazere Wörthersee rakúsky Karibik.

Zo Slovenska za štyri hodiny

Voda v sladkovodnom jazere Wörthersee sa v lete zohreje na 28 stupňov a spolu s typickými kvalitnými rakúskymi službami je to najvyhľadávanejšia lokalita s najväčšou neprímorskou plážou v Rakúsku.

Hoci sem zväčša chodia návštevníci z Viedne, Nemecka či Holandska, nemajú to ďaleko ani Slováci. Medzi návštevníkmi okrem nemčiny často počujete aj angličtinu. Z Bratislavy je to 3,5 až 4 hodiny cesty autom po rakúskej diaľnici. A pre blízkosť k talianskym hraniciam Klagenfurt často označujú aj rakúskym Monte Carlom.

Veľa možností pre športovcov

Čo tak vyskúšať paddleboarding na Wörthersee? Ak uprednostňujete pokojnejšie aktivity, možno si obľúbite Wörthersee ako miesto stretnutí nadšencov jogy z celého sveta, ktoré sa tu každoročne koná.

Počuli ste už o plavbe na pltiach po Weissensee? Spája v sebe spoznávanie jedinečnej prírody a miestnej gastronómie. Romantickú atmosféru navodí veslovanie v „Everglades“ na jazere Faaker See alebo výlet pramicou do malebných zátok jazera Millstätter.

Ponuky pre cyklistov

Cyklisti si môžu otestovať 40-kilometrový okruh okolo jazera Wörthersee alebo vyskúšať Veľký korutánsky jazerný okruh, ktorý umožní vidieť až desať jazier. Tento okruh v tvare ležatej osmičky s celkovou dĺžkou 340 km vznikol ako spoločný projekt piatich korutánskych destinácií: Millstätter See, Villach – Faaker See – Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See – Südkärnten a regiónu Nassfeld – Pressegger See – Lesachtal – Weißensee.

V každom z piatich regiónov sa nachádzajú hory a jazerá všetkých veľkostí a rôznej nadmorskej výšky.

Tvar ležatej osmičky umožňuje ľubovoľné kombinácie jednotlivých úsekov trasy. Kompletný okruh je príjemná dovolenka na bicykli pre pôžitkárov, milovníkov prírody, romantikov a aktívnych športovcov, ktorí po námahe na bicykli ocenia osvieženie v jazere.

Komu sa nepodarí zúčastniť sa na žiadnom z uvedených podujatí, môže spoznať krásnu časť Korutánska len počas predĺženého víkendu. Dokonale si vychutná čistú prírodu, kvalitné služby a určite sa k jazeru Wörthersee či do Korutánska rád vráti.

Zdroj foto: www.austria.info