Milovníci vlakov zbystrite pozornosť

Počuli ste už o Bernina Exprese? Tento švajčiarsky červený vláčik vás povezie jednou z desiatich najúžasnejších vlakových ciest na svete. Je to jazda, ktorá vám nedovolí zažmúriť oko, lebo každá jej minúta je niečím výnimočná.

Vlak má od 11.mája 2019 novú trasu. Štartuje už v Chure – Landquarte, cez Davos, St.Moritz- Valposchiavo do Filisuru a ďalej po tradičnej trase vlaku Bernina Express až do talianskeho Tirana, doliny Valtellina na severe Talianska, pri hraniciach so Švajčiarskom.

Trasa z/do Landquartu cez údolie Prättigau a divoký priesmyk Zügenschlucht mezi Davosom a Filisurom predĺži zážitok návštevníka takmer o 45 kilometrov. Vlak sa dvíha smerom k horským ľadovcom a v najvyššom bode dosahuje výšku až 2 253 metrov nad morom a klesá až dole do palmového raja Talianska.

Prechádza 55 tunelmi, 196 mostami a 70-stupňové stúpanie zvláda červený vláčik s neobyčajnou ľahkosťou.

Trať Thusis – Valposchiavo – Tirana je zaradená do svetového zoznamu UNESCO. Nádherné výhľady si môžete užívať cez panoramatické okná z pohodlného sedadla. Z Landquartu vychádza vlak denne o 08:37 a celá trasa až do Tirana trvá 4 hodiny 56 minut.

Trasa pre labužníkov prírody i histórie

Železnica bola postavená v rokoch 1906 až 1910. Z Landquartu vedie cesta po najstaršej časti trati Rhétských dráh.

Úsek Landquart – Klosters byl vybudovaný ako prvý, v roku 1889 a o rok neskôr bola trať predĺžená až do Davosu. Davos vo výške 1560 m n.m., je najvyššie položeným európskym mestom a známym lyžiarskym strediskom.

Dnes sú Klosters i Davos spojené do jedného strediska s jedným skipasom a v lete sú rajom vyznávačov horskej cyklistiky. Bonbónikom pre letných ubytovaných hostí sú lanovky zdarma.

Cez najväčší murovaný viadukt

Hneď za Davosom čaká návštevníkov jedinečná železničná stavba, 89 metrov vysoký a najväčší murovaný viadukt na trase Rhétskej dráhy, Wiesner viadukt.

Vlak pri priesmyku Zügenschlucht trochu spomalí, aby si návštevníci mohli krajinu vychutnať. Vo Filisure sa vlak napojí na trasu „klasickej“ Berniny z Churu cez Thusis.

Skúsení cestovatelia odporúčajú trasu skombinovať tak, že do Tirana využijete novú trať cez Davos, ktorá je o 45 km a zážitkov dlhšia a späť môžete ísť po klasickej cez Thusis.

Parkujete zadarmo

Nová trasa Bernina Expresu cez Davos trvá takmer päť hodín. Na palube poskytujú aj teplé občerstvenie a nápoje.

Pokiaľ sa vydáte do Švajčiarska autom, môžete zaparkovať na stanici v Landquartu. Vo vlaku Bernina Express PE 961 alebo PE 960 dostanete po predložení cestovného lístka s rezerváciou kartu, s ktorou môžete opustiť parkovisko bezplatne.

Ak sa rozhodnete cestovať železnicou z Bratislavy, do Zürichu vedie priamy vlak. Cena lístka pri včasnej rezervácii je už od 39 Eur a z Zürichu do Churu trvá cesta 1 a pol hodiny, kde môžete nastúpiť na Bernina Expres.

Výlety s červeným vláčikom Bernina organizujú aj slovenské a české cestovné kancelárie.

 

Morteratsch-Gletscher, Berninamassiv
Zdroj foto: www.rhb.ch