Na fašiangy je veselo, niekde strihajú kravaty, inde hádžu pomaranče

Katolícke krajiny oslavujú fašiangy v rovnakých dňoch, začínajú sa sviatkom Troch kráľov, ktorý každoročne pripadá na 6. januára a trvajú do Popolcovej stredy.

Ani tento rok však fašiangový čas nie je pod dobrou hviezdou. Práve preto, že karneval znamená odháňanie zlých duchov a zimy, ako aj bujaré oslavy pred pôstom, zaslúži si, aby sa naň nezabudlo.

Prečítajte si niekoľko zaujímavostí a tradícií karnevalu u nás aj u susedov.

Aké sú fašiangy na Slovensku

Fašiangové oslavy majú na Slovensku dlhú tradíciu, písomné záznamy dokladujú už 13. storočie. Pre oslavy fašiangov na našom území sú typické sprievody masiek, ktoré obchádzajú jednotlivé domy, tancujú a spievajú.

Celé fašiangový obdobie je pritom veľmi bujaré, plné veselia, tanečných zábav a dobrého jedla, ktoré si ľudia môžu dopriať do ľubovôle, ešte než začne na Popolcovú stredu štyridsaťdňové obdobie pôstu. Počas fašiangového obdobia sa konajú zabíjačky a často aj svadby.

Pre fašiangy sú typické atribúty plodnosti a tradície, ktoré ľudia dodržujú, majú zabezpečiť dobrú úrodu pre ďalší rok.

Podľa povestí medzi živých vstupujú aj ich zosnulí predkovia. K obľúbeným znakom fašiangového času preto vždy patrili nielen masky, sprievody a miestne obyčaje, ale tiež rôzne magické praktiky.

Obradné sprievody v maskách, ktoré za sprievodu hudby obchádzajú dediny sa ešte dnes dodržujú na Liptove, Sliači, Honte, Orave, aj na východe.

Na mnohých miestach potom masky za svoje vystúpenie vyberajú pálenku, vajcia, šišky alebo krehké pečivo známe ako Božia milosť.

Na Liptove sa tancujúci sprievod nazýva bursa, v iných oblastiach sa tancu mládencov hovorí „Turci“ alebo „Pod šable“. V niektorých dedinách zvykol jeden názov tanca vystriedať neskôr druhý (napríklad na Záhorí).

Ďalšie tradičné tance (napríklad „na ľan“) potom nasledujú počas večerných zábav a sú typické pre celé Slovensko. No a dnešné deti z mesta možno ani netušia aké špeciality sa z prasaťa pripravujú. A ochutnali niekedy poctivé fašiangové šišky? A boli by schopné vzdať sa na štyridsať dní nejakých dobrôt?

Príjemné fašiangové aktivity, môžete s deťmi, či vnúčatami spoločne podniknúť pri pečení fašiangových šišiek.

Hlinecko. FOTO: kudyznudy.cz

Fašiangové oslavy v Čechách

Fašiangové veselie, podľa tradície z 19. storočia, môžete zažiť 150 kilometrov východne od Prahy v oblasti zvanej Hlinecko, ktorá sa vďaka unikátnosti osláv dostalo až na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

V tomto regióne môžete navštíviť viacero fašiangových obchôdzok. Na Veselom kopci to žije od januára, v ďalších dňoch vyrazia do ulíc maskované sprievody aj v obciach Hamry, Hlinsko-Blatno, Studnice a Vortová.

Hlinecko. Foto: kudyznudy.cz

Najslávnejší fašiangový karneval v Benátkach

Najslávnejší karneval je iste ten, ktorý sa koná v talianskych Benátkach. Jeho počiatky siahajú až do 11. storočia, kedy sa po meste preháňali tradičné masky talianskej komédie, vďaka ktorým boli úzke uličky opradené tajomnou atmosférou.

Masky a nádherné kostýmy v Benátkach Carnevale di Venezia sú známe po celom svete a majú dlhú históriu. Dodnes sa v lagúnovom meste konajú rozsiahle desať dní trvajúce oslavy, s extravagantnými kostýmami a noblesnými maskami. Kvôli maskovaniu, ktoré je založené na postavách Commedia dell’arte, si boli všetci ľudia rovní. Maska však mala ešte jednu výhodu: blázni mohli oslavovať bez toho, aby ich niekto spoznal. V každej zo šiestich benátskych štvrtí nosia obyvatelia honosné róby a pokrývky hlavy, pričom každá štvrť má svoju vlastnú farbu. Najkrajší kroj oceňujú na fašiangový utorok.

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí Let anjelov, keď sa anjel v prestrojení vznáša nad Námestím svätého Marka aj historický sprievod gondolierov cez mestské kanály. Pôvodné masky bývali skôr jednoduché a ich zdobenie sa pridávalo iba z praktických či symbolických dôvodov. Dnes sa však ulicami Benátok preháňajú ručne maľované masky plné drobných detailov, zdobené perím, korálikmi alebo flitrami.

Medzi obľúbené typy masiek, bez ktorých si už nik karnevalové veselie nedokáže predstaviť, patrí Bauta, Colombina, Dáma, Nemý sluha, Harlekýn, Blázon alebo napríklad morový doktor.

Najzvláštnejší karneval s bitkou

Krásne masky, šťavnaté pomarančové súboje a sladké chiacchiere, to je karneval v Piemonte v talianskom meste Ivrea, ktorý má jedinečnú tradíciu: oranžovú bitku.

Účastníci po sebe hádžu zrelé pomaranče, aby si pripomenuli vyhnanie tyrana Marchese del Monferrato.

Keď vojaci opustili mesto, zo všetkých strán sa na nich vrhali jedlé projektily. Dnes ľudia na karnevalových plavidlách symbolizujú tých istých vojakov, zatiaľ čo diváci na nich nemilosrdne strieľajú pomarančmi. A oni samozrejme strieľajú späť.

Bitka medzi „vojakmi“ a aranciermi trvá tri dni. Kto sa chce ochrániť pred lietajúcimi citrusovými plodmi, dá si na hlavu červenú šiltovku a je mimo hry.

Na bujarých oslavách by nemalo chýbať niečo sladké. Chrumkavé chiacchiere je najznámejším karnevalovým pečivom v Taliansku. V niektorých regiónoch sa im hovorí aj lasagne, pretože vyzerajú ako vyprážané lasagne. Najlepšie chutia posypané trochou práškového cukru.

Rozkvitnuté vozy a recitujúci básnici na Sicílii

Na účastníkov karnevalu v Carneval di Acireale na Sicílii zase lietajú citrusové plody a zhnité vajcia. Tento zvyk vznikol v stredoveku, no neskôr bol zrušený, potom znova obnovený. Centrom barokového mestečka dnes tiahnu vozy ozdobené množstvom kvetov. Nechýbajú ani Abbatazzi, takzvaní populárni básnici, ktorí recitujú ulicami Acireale.

V Kolíne nad Rýnom sa strihajú kravaty

Pestré fašiangové tradície dodržiavajú aj v susednom Nemecku. Medzi najobľúbenejšie patrí karneval v Kolíne nad Rýnom, ktorý tamojší obyvatelia označujú za piate ročné obdobie. Jeho veľkolepé oslavy tu totiž majú dlhú históriu, konajú sa už takmer 200 rokov a miestni sú na svoje mesto patrične hrdí.

Z toho dôvodu karnevalové veselie každoročne sprevádzajú výkriky „Kölle Allaf!“, Čo v preklade znamená „Kolín nadovšetko“.

Oslavy začínajú už vo štvrtok, týždeň pred Popolcovou stredou kedy sa koná tradičný Karneval žien. Už od rána tak môžete na uliciach stretnúť mladé dievčatá, vydaté panie aj staršie dámy v noblesných, či bláznivých kostýmoch, ktoré si v tento deň môžu dovoliť robiť rôzne vylomeniny.

Najobľúbenejšie z nich je strihanie kravát okoloidúcim mužom, ktorým nezostáva nič iné ako sa s týmto žartíkom zmieriť.

Karnevalová sobota je spojená so sprievodom vojenských zborov v pestrých farbách a s večernou prehliadkou duchov, v nedeľu patrí ulica rozpustilému zástupu škôl, klubov, mestských štvrtí i rôznych spolkov a počas ružového pondelka vládu nad mestom prevezme karnevalový princ.

Zábava vrcholí slávnostným sprievodom, kedy sa ulice zaplnia tisíckami tanečníkov na alegorických vozoch, ktorí rozdávajú sladkosti, kvety a aj bozky.

Fašiangy 2022

V súvislosti s fašiangovým oslavami sa ľudia zaujímajú hlavne o to, kedy sú fašiangy a na aký termín pripadajú tri dni, ktoré tento sviatočný čas slávnostne ukončujú. Obdobie fašiangov zahajuje sviatok Troch kráľov, ktorý každoročne pripadá na 6. januára. Záverečné trojdňové oslavy známe tiež ako ostatky fašiangov alebo napríklad končiny potom nasledujú tesne pred Popolcovou stredou.

Fašiangová nedeľa sa tak tento rok oslavuje 27. februára, fašiangový pondelok pripadá na 28. februára , fašiangový utorok vychádza na 1. marca a Popolcová streda je 2.marca.