Najdlhší visutý most na svete otvoria v Čechách

 

 

Po najdlhšom visutom moste na svete sa už onedlho budeme môcť prechádzať. Horský rezort Dolní Morava sa rozhodol svojim návštevníkom priniesť jedinečný zážitok.

Visutý most s titulom Sky Bridge 721 preklenie údolie vo výške 95 metrov a dĺžke 721 metrov. Prvým návštevníkom z radov verejnosti sa otvorí už na jar roku 2022.

Sky Bridge 721 otvorí nevídanú cestu medzi nebom a zemou. Svojou dĺžkou 721 metrov sa ujme prvenstva a stane sa najdlhším mostom pre peších na svete.

Návštevníkom ponúkne očarujúce výhľady v obklopení čistej prírody v pohorí Králického Sněžníka. Sky Bridge 721 bude zážitkom, ktorý inde nezažijete.

Vykročiť na most bude chcieť trochu odvahy, pretože v najvyššom bode nad krajinou sa návštevník ocitne 95 metrov nad zemou.

Viac ako prepojenie dvoch horských hrebeňov

Visutý most sa nachádza len pár metrov od „Stezky v oblacích“ a preklenuje údolie Mlýnského potoka z horského hrebeňa Slamník na hrebeň Chlum.

Nastúpite naň v nadmorskej výške 1 125 metrov a vystúpite vo výške 1 135 m n. m. Most je jedinečným technickým projektom na území Českej republiky.

Po preklenutí údolia sa na druhej strane mosta všetkým návštevníkom otvára jedinečná príležitosť poznania lokálnej prírody a histórie.

Preto, v spolupráci s LESY ČR, obcou Dolní Morava a Múzeom československého opevnenia z rokov 1935-38, vzniká originálny chodník „Most času“ s prvkami rozšírenej reality. Jedinečne spracovaná hra s desiatimi náučnými panelmi sa dotýka tém ochrany prírody a najmä pohybu v nej, histórie a životného príbehu konkrétnej rodiny z Dolnej Moravy na pozadí udalostí republiky od roku 1935 až do súčasnosti.

Jedinečná myšlienka času

„Sky Bridge 721 nie je len stavba. Je to most, ktorý v sebe nesie „myšlienku času“. Dokonalé výhľady, adrenalín a zážitky sme chceli obohatiť aj o genius loci, ktoré miestne hory ukrývajú, a myslím, že sa nám to podarilo. Most návštevníka prenesie zo súčasnosti do minulosti a zase späť, a to prostredníctvom pútavého príbehu z úst 16-ročného chlapca, ktorý na pozadí udalostí našej histórie objavuje odpovede a skryté pravdy vo svojej vlastnej rodine. To všetko vďaka zaujímavej hre s prvkami rozšírenej reality na displeji vášho telefónu,“ dodáva Tomáš Drápal, obchodný riaditeľ Horského rezortu Dolní Morava.

Neoddeliteľnú súčasť hry tvorí objekt ľahkého opevnenia na jej začiatku (tzv. stopka), od ktorého sa ďalej pokračuje po dva kilometre dlhej vyznačenej trase s náučnými panelmi. Na absolvovanie hry je nutné vlastniť dnes už bežný inteligentný telefón a mať prístup k internetu.

Náučné panely s úlohami sú tematicky a časovo zoradené tak, aby sa po takmer hodinovej nenáročnej prechádzke po značených trasách dostal každý návštevník späť do súčasnosti. Teda k východiskovému bodu pri chate Slaměnka.

Technické informácie
• dĺžka mosta: 721 metrov
• výška od zeme: 95 metrov
• výška pylónov: 11,4 metrov
• množstvo betónu: 1030 m3
• priemer hlavného lana: 76 mm
• vlastná hmotnosť mosta: 405 ton
• celková váha lán: 158 ton
• váha pomocných konštrukcií: 20 ton

Horský rezort Dolní Morava

Horský rezort Dolní Morava je jedno z najmodernejších českých stredísk, ktoré každoročne navštívia státisíce návštevníkov. Sky Bridge 721 je ďalším unikátnym projektom, ktorý svojimi parametrami predbehne všetky doposiaľ postavené visuté mosty na svete.

  kudyznudy.cz

Podmienky pre vstup do Českej republiky

Všetci, ktorí cestujú z krajín Európskej únie, musia vyplniť príjazdový formulár. Pred začiatkom cesty sa musia byť schopní preukázať:
buď certifikátom o dokončenom očkovaní alebo o očkovaní posilňujúcou dávkou,
alebo certifikátom o prekonaní choroby covid-19,
alebo výsledkom antigénneho či PCR testu.
Od odberu antigénneho testu nesmie uplynúť viac ako 24 hodín, od odberu PCR testu nesmie uplynúť viac ako 72 hodín.

Občania Českej republiky, občania Európskej únie, rodinní príslušníci občanov Českej republiky alebo Európskej únie s povolením na pobyt na území Európskej únie, cudzinci s povolením na dlhodobý alebo trvalý pobyt na území Európskej únie v prípade príchodu individuálnou dopravou nemusia vyplniť príjazdový formulár. Povinnosť sa tiež nevzťahuje na osoby mladšie ako 12 rokov.

Osoby cestujúce pozemnou cestou priamo zo/do susedného štátu, pričom táto cesta nepresiahne 24 hodín, majú výnimku zo všetkých hygienických pravidiel.

Príjazdový formulár je k dispozícii tu

Foto: archív Dolní Morava